Dobeš a Kubice rozdávají desetitisíce. Komu? To tají!

Praha - Přestože mají občané právo znát platy a odměny ministerských úředníků, ministerstva tyto údaje nadále tají. Zářným příkladem je ministr školství Josef Dobeš (VV) a policejní prezidium. Svým podřízeným podle Aktuálně.cz vyplácejí desetitisícové odměny, ale mlčí o nich.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo školství (MŠMT) je skoupé. Na naléhání Hospodářských novin nedávno potvrdilo, že třem svým úředníkům vyplatilo desetitisícové odměny. Nejvíce do očí bijící je případ ředitelky Dobešova kabinetu, která po několika měsících ve funkci dostala 110 tisíc korun. Ale u zbylých zaměstnanců resort odměny tají.

Podobné je to i u policie. Ačkoliv ta hospodaří ve zcela jiném prostředí, i tamní špičky mají obrovské odměny. Ty u některých z nich čas od času uniknou do médií, ale vedení policie i Ministerstvo vnitra také mlčí.

Nejvyšší správní soud přitom v květnu rozhodl, že všichni úředníci placení státem musí na požádání ukázat a zveřejnit, jakou dostávají mzdu.

"Ministerstvo kontinuálně zastává právní stanovisko, že podle zákona nemá jako povinný subjekt zákonnou povinnost uvádět konkrétní údaje o odměnách jednotlivých zaměstnanců," odpovědělo MŠMT na dotaz Aktuálně.cz. A policejní prezidium se s odpovědí ani neobtěžovalo.

Přesto, že kolem sebe úřady postavily hradbu a nehodlají o odměnách promluvit, serveru se podařilo zjistit, jaký plat pobírají nejvýše postavení úředníci. Tajené odměny jim však jejich mzdy navyšují až o desetitisíce.

Policejní prezident loni pobíral 82 280 korun měsíčně, jeho náměstci 72 820 až 79 990 korun za měsíc. Ředitel protikorupční služby měl 66 800 korun a šéf útvaru pro odhalování organizovaního zločinu 68 800 korun za měsíc. Jejich náměstci měli o 8 až 5 tisíc korun méně.

Ani na Ministerstvu školství se úředníci nemají špatně. Sám ministr Dobeš bere 112 500 korun měsíčně, jeho náměstci 72 960 Kč a poradci 33 526 Kč za měsíc. Vrchní ředitelé pak mají okolo 61 tisíc.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Justici lze ovládnout cukrem a bičem, varuje expert na samosprávu

16.05.2018 14:00 Praha - Pokud jsou do postkomunistické justice příliš brzy zavedeny moc výrazné prvky soudcovské…

Potřebujete na matriku? Zřejmě budete mít problém, část se jich zavře

14.05.2018 08:50 Praha - Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v…

Policie obvinila pět aktivistů Greenpeace za akci v elektrárně Chvaletice

04.05.2018 16:42 Pardubice - Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti…

Celníci v tržnici Sapa odhalili šest případů porušení zákona o EET

04.05.2018 13:36 Praha - Pražští celníci ve čtvrtek při 15 kontrolách vytipovaných objektů v tržnici Sapa v Libuši…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama