Policie obvinila pět aktivistů Greenpeace za akci v elektrárně Chvaletice

Pardubice - Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti prodloužení provozu elektrárny Chvaletice, policie zaslala obvinění z poškození cizí věci a z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. ČTK to dnes řekl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek. Aktivisté vylezli na chladicí věž, navrtali do ní 120 děr a později na ni vyvěsili dva transparenty. Mluvčí krajské policie Markéta Janovská ČTK řekla, že policie se rozhodla obvinit pět lidí, více nechtěla sdělovat, dokud nebudou všechna obvinění formálně doručena.

Přidejte svůj názor

Aktivisté Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice

"Obvinění lidí, kteří protestovali proti uhelné elektrárně Chvaletice, z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení, je absurdní. Lezci použili běžnou techniku lezení na průmyslových stavbách, kterou vyžaduje zajištění bezpečného ukotvení na věži," uvedl Hrábek. Podle něj tím chladicí věž nezničili ani neznehodnotili. Elektrárna byla v době protestu kvůli opravám mimo provoz, který byl obnoven ještě před odstraněním škod.

Podle obvinění škoda dosáhla více než milionu korun, elektrárna původně škodu odhadovala na 600.000 korun. Greenpeace obviněným nabídne podporu a nechá také vypracovat vlastní znalecký posudek. V případě škody velkého rozsahu hrozí pětici lidí dva až šest let vězení.

Předloni 3. října obsadilo chladicí věž 11 aktivistů Greenpeace, opustili ji 5. října. Ekologická organizace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Justici lze ovládnout cukrem a bičem, varuje expert na samosprávu

16.05.2018 14:00 Praha - Pokud jsou do postkomunistické justice příliš brzy zavedeny moc výrazné prvky soudcovské…

Potřebujete na matriku? Zřejmě budete mít problém, část se jich zavře

14.05.2018 08:50 Praha - Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v…

Celníci v tržnici Sapa odhalili šest případů porušení zákona o EET

04.05.2018 13:36 Praha - Pražští celníci ve čtvrtek při 15 kontrolách vytipovaných objektů v tržnici Sapa v Libuši…

Ve středních Čechách vzniknou centra pro integraci uprchlíků

03.05.2018 22:02 Aktualizováno Praha - V některých středočeských městech budou povinně působit centra pro integraci cizinců ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama