Zemanův člověk možná dostane zpět prověrku, soud zrušil rozsudek

Praha - Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí o odebrání bezpečnostní prověrky bývalému náčelníkovi vojenské kanceláře prezidenta Rostislavu Pilcovi. Věc tak bude znovu projednávat Národní bezpečnostní úřad (NBÚ). Informuje o tom server Lidovky.cz. Pilc tvrdí, že podle dohody by se v případě získání prověrky zpět mohl na Hrad vrátit. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček to nechtěl komentovat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie

Pilc o prověrku přišel v listopadu 2015. Podle médií mohly za jeho případem stát spory ve Vojenském zpravodajství. Pilc v aféře kolem Jany Nagyové (nyní Nečasové) svědčil v neprospěch svých bývalých kolegů z armádního zpravodajství. Pilc nakonec v dubnu 2016 na svou funkci sám rezignoval. Postup NBÚ ale považoval za nezákonný, proti odebrání prověrky se bránil rozkladem k řediteli NBÚ i správní žalobou u soudu.

"Věc se nyní vrací do řízení před NBÚ. Pokud tam budou fatální pochybení NBÚ anebo chyběl podklad pro odebrání či nevydání prověrky, tak to nutně musí vést k vydání prověrek," řekl serveru Pilcův advokát Daniel Volák.

Prezident Miloš Zeman v prosinci 2015 řekl, že Pilc bude muset ve funkci skončit, protože prověrku na rozdíl od kancléře Vratislava Mynáře, kterému se ji nepodařilo v minulosti získat, pro svou práci potřebuje. Později ale uvedl, že si nejprve prostuduje všechny dokumenty a až poté o osudu Pilce rozhodne. Pilc ale nakonec rezignoval sám.

Nyní prý existuje možnost, že by se na Hrad mohl případně vrátit. "Byla dohoda, že pokud dostanu prověrku zpět, tak bude cesta zpátky na Hrad otevřená," řekl Pilc. "Na otázku, zda rozhodnutí bude mít vliv na návrat Rostislava Pilce na Hrad nebudu poskytovat žádný komentář," uvedl Ovčáček.

Šéf vojenské kanceláře na Hradě patří mezi vlivné představitele armády. Jeho prostřednictvím vykonává prezident svou roli nejvyššího velitele ozbrojených sil. Do jeho kompetencí patří i řízení Hradní stráže. Pilce v roce 2016 nahradil brigádní generál Jan Kaše.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení námitek podjatosti vůči úředníkům? Poslanci patrně novelu schválí

25.05.2018 13:55 Praha - Počet námitek podjatosti vůči úředníkům při správních řízeních by se mohl snížit. Počítá s…

Vláda chce změnit fond rozvoje bydlení v investiční fond, samosprávy návrh…

23.05.2018 14:23 Praha - Vláda v demisi plánuje přeměnit Státní fond rozvoje bydlení na Státní investiční fond. Z…

Justici lze ovládnout cukrem a bičem, varuje expert na samosprávu

16.05.2018 14:00 Praha - Pokud jsou do postkomunistické justice příliš brzy zavedeny moc výrazné prvky soudcovské…

Potřebujete na matriku? Zřejmě budete mít problém, část se jich zavře

14.05.2018 08:50 Praha - Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama