Mladý aktivista prohrál spor s primátorkou. Zákon neporušila, rozhodlo vnitro

Prostějov - Primátorka Prostějova Alena Rašková (ČSSD) neporušila zákon o obcích, když v únoru při projednávání dalšího postupu magistrátu ohledně plánované stavby nákupního centra firmy Manthellan přerušila jednání zastupitelstva a jeho členové pak diskutovali s právníky bez účasti veřejnosti. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Podle 17letého aktivisty se ale resort mýlí.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra

Ministerstvu vnitra kvůli neveřejné přestávce v jednání zastupitelstva zaslali podnět opoziční zastupitelka Hana Naiclerová a aktivista Jakub Čech, protože podle nich mohl být porušen zákon.

"Po prostudování informací z podnětů a z vyjádření statutárního města Prostějova dospělo ministerstvo vnitra k závěru, že postup primátorky potažmo zastupitelstva jako celku, který ve svém důsledku vedl k přerušení zasedání zastupitelstva, nelze hodnotit jako rozporný se zákonem o obcích," stojí ve zprávě ministerstva vnitra.

Zákon o obcích podle ministerstva vnitra podobné neveřejné porady zastupitelům nezakazuje. Zastupitelé ale na těchto setkáních, které nelze považovat za zasedání zastupitelstva, nesmějí přijímat rozhodnutí či předjednávat další body programu. Zákon podle ministerstva zároveň nevylučuje vyhlášení přestávky. Neveřejnou poradu zastupitelů s právníky ohledně dalšího postupu při plánované stavbě nákupního centra pak ministerstvo vnitra označilo za legitimní.

Podle Čecha jsou závěry ministerstva mylné. "Ministerstvo absolutně ignorovalo, že byli občané kráceni na svém právu vystoupit k problematice Manthellan, neboť když bod měl proběhnou od 15:00, tak místo toho ho začali zastupitelé projednávat neveřejně. Navíc podle svědectví zastupitelky tam dokonce zastupitelé hlasovali," řekl dnes Čech, podle kterého postup primátorky Raškové není problematický jen z právního, ale především z politického hlediska. "Uzavírání jednání o tak zásadní věci, jako je přeměna centra města, by si slušný politik vůbec neměl dovolit," míní Čech.

Rašková tvrdí, že jednání zastupitelstva pouze přerušila. "K jednacímu bodu číslo osm jsem vyhlásila řádnou přestávku se žádostí k zastupitelům a radním, aby setrvali v místnosti. Během této přestávky byla porada právní kanceláře Ritter-Šťastný s klientem, tedy městem Prostějovem, týkající se dalšího postupu ve věci budoucí stavby nákupní galerie," uvedla.

Právní kroky podle Raškové nebylo vhodné probírat na veřejném jednání. Z právní porady podle primátorky nevzniklo žádné usnesení. Podle Čecha primátorka ale nejprve oznámila, že jednání bude nyní neveřejné. "Když ji někdo upozornil na nezákonnost takového kroku, opravila se, že se jedná o řízenou přestávku," řekl.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší správní soud by mohl posílit Milan Podhrázký

20.04.2018 11:07 Praha - Novým soudcem Nejvyššího správního soudu (NSS) by se mohl stát Milan Podhrázký, který nyní…

Pokuty pro obce kvůli GDPR se patrně nezruší, vláda odmítla návrh lidovců

18.04.2018 11:52 Aktualizováno Praha - Vláda nepodpořila návrh KDU-ČSL, která chce zrušit pokuty pro obce, úřady nebo neziskové…

Blanenská soudkyně Sedláková přišla o funkci kvůli změnám rozsudků

11.04.2018 19:49 Brno - Blanenská soudkyně Dana Sedláková byla odvolána z funkce. Nejvyšší správní soud ji vinnou ze…

V Povodí Vltavy a Moravy a olomoucké radnici zasahovali policisté

11.04.2018 19:16 Praha/Olomouc - Na ředitelstvích státních firem Povodí Vltavy v Praze a Povodí Moravy v Brně, na…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama