Soudkyně Králová zatím zůstane mimo službu, rozhodnutí potvrdil kárný senát

Brno - Soudkyně Helena Králová zůstane zatím mimo službu. Pražská soudkyně čelí dvěma kárným žalobám, kárný senát Nejvyššího správního soudu zamítl její námitky proti dočasnému pozastavení funkce.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

O pozastavení funkce rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Kárný senát zdůraznil, že ponechání Králové mimo službu po dobu kárných řízení nelze v žádném ohledu vnímat jako náznak, jak bude rozhodnuto ve věcech samých, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.


Právě Pelikán podal jednu z kárných žalob. Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 vytkl, že kvůli nerespektování právních názorů nadřízených soudů výrazně protáhla délku trestního řízení u několika kauz - mimo jiné v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kde figuruje Jana Nečasová, manželka expremiéra Petra Nečase.

Žalobu podal i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadilo mu, že Králová měnila názor na zákonnost odposlechů v kauze trafik pro poslance, kde je mezi obžalovanými Nečasová i s Nečasem.

Pelikán s Vávrou pro Královou navrhují nejpřísnější možný postih, tedy odvolání z funkce soudkyně. Kárný senát žaloby veřejně projedná 14. února. Kdy padne rozhodnutí, nelze předjímat.

Silnější důvody pro dočasné pozastavení funkce soudkyně shledal kárný senát u žaloby, jež Králové vytýká nerespektování právního názoru a závazných pokynů vyšších instancí. Stíhání lze předběžně považovat za rozumně zdůvodněné, uvedl kárný senát.

Pokud se plně prokážou tvrzení z ministrovy žaloby, svědčí to prý o systematické a dlouhodobé neschopnosti rozhodovat v souladu se zákonem. Hrozba odvolání z funkce je proto reálná a postavení mimo službu představuje přiměřenou reakci - nástroj předběžné opatrnosti, aby nebylo možné zpochybňovat případná další rozhodnutí Králové.

Kárný senát zároveň zdůraznil, že kompetence ministra spravedlnosti pozastavit kárně stíhanému soudci výkon funkce je výjimečná, potenciálně zneužitelná, a proto musí být pod pečlivou soudní kontrolou. Kárný senát nesmí podlehnout tlaku politickému, mediálnímu ani "tlaku ulice".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si v žebříčku vnímání korupce polepšilo, v rámci EU ale dál zaostává

21.02.2018 20:36 Londýn/Praha - V celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 si Česká republika po loňském…

Námitky podjatosti vůči úředníkům vedou k obstrukcím, novela to má změnit

03.02.2018 13:23 Praha - Pardubický kraj předložil návrh novely, která má vést k poklesu počtu námitek podjatosti…

Pelikán podá kárnou žalobu na soudkyni Mašínovou kvůli spojení s Peltou

01.02.2018 20:11 Praha – Šéf rezortu spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) podá kárnou žalobu na pražskou soudkyni…

ČNB pomohla koruně k růstu na pětiletý rekord vůči euru, dobře si stojí i…

01.02.2018 18:44 Praha - Z údajů na serveru Patria Online vyplývá, že česká měna dnes posílila na 25,17 Kč/EUR, což…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama