Soudkyně Králová zatím zůstane mimo službu, rozhodnutí potvrdil kárný senát

Brno - Soudkyně Helena Králová zůstane zatím mimo službu. Pražská soudkyně čelí dvěma kárným žalobám, kárný senát Nejvyššího správního soudu zamítl její námitky proti dočasnému pozastavení funkce.

Přidejte svůj názor

Soud, ilustrační fotografie

O pozastavení funkce rozhodl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Kárný senát zdůraznil, že ponechání Králové mimo službu po dobu kárných řízení nelze v žádném ohledu vnímat jako náznak, jak bude rozhodnuto ve věcech samých, uvedla mluvčí soudu Sylva Dostálová.


Právě Pelikán podal jednu z kárných žalob. Soudkyni Obvodního soudu pro Prahu 1 vytkl, že kvůli nerespektování právních názorů nadřízených soudů výrazně protáhla délku trestního řízení u několika kauz - mimo jiné v případu údajného zneužití Vojenského zpravodajství, kde figuruje Jana Nečasová, manželka expremiéra Petra Nečase.

Žalobu podal i předseda Městského soudu v Praze Libor Vávra. Vadilo mu, že Králová měnila názor na zákonnost odposlechů v kauze trafik pro poslance, kde je mezi obžalovanými Nečasová i s Nečasem.

Pelikán s Vávrou pro Královou navrhují nejpřísnější možný postih, tedy odvolání z funkce soudkyně. Kárný senát žaloby veřejně projedná 14. února. Kdy padne rozhodnutí, nelze předjímat.

Silnější důvody pro dočasné pozastavení funkce soudkyně shledal kárný senát u žaloby, jež Králové vytýká nerespektování právního názoru a závazných pokynů vyšších instancí. Stíhání lze předběžně považovat za rozumně zdůvodněné, uvedl kárný senát.

Pokud se plně prokážou tvrzení z ministrovy žaloby, svědčí to prý o systematické a dlouhodobé neschopnosti rozhodovat v souladu se zákonem. Hrozba odvolání z funkce je proto reálná a postavení mimo službu představuje přiměřenou reakci - nástroj předběžné opatrnosti, aby nebylo možné zpochybňovat případná další rozhodnutí Králové.

Kárný senát zároveň zdůraznil, že kompetence ministra spravedlnosti pozastavit kárně stíhanému soudci výkon funkce je výjimečná, potenciálně zneužitelná, a proto musí být pod pečlivou soudní kontrolou. Kárný senát nesmí podlehnout tlaku politickému, mediálnímu ani "tlaku ulice".

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Justici lze ovládnout cukrem a bičem, varuje expert na samosprávu

16.05.2018 14:00 Praha - Pokud jsou do postkomunistické justice příliš brzy zavedeny moc výrazné prvky soudcovské…

Potřebujete na matriku? Zřejmě budete mít problém, část se jich zavře

14.05.2018 08:50 Praha - Ministerstvo vnitra plánuje, že do konce roku skončí více než 400 matrik většinou v…

Policie obvinila pět aktivistů Greenpeace za akci v elektrárně Chvaletice

04.05.2018 16:42 Pardubice - Pěti lidem, kteří v roce 2016 s ekologickou organizací Greenpeace protestovali proti…

Celníci v tržnici Sapa odhalili šest případů porušení zákona o EET

04.05.2018 13:36 Praha - Pražští celníci ve čtvrtek při 15 kontrolách vytipovaných objektů v tržnici Sapa v Libuši…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama