Ústavní soud musí řešit zákon o občanství. Paragraf prý připomíná absurdní román

Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného paragrafu nelze soudně přezkoumat rozhodnutí, jímž ministerstvo vnitra zamítne žádost o udělení státního občanství, pokud je důvodem zamítnutí bezpečnostní hrozba.

Přidejte svůj názor

Ústavní soud ČR

Návrh na zrušení paragrafu podal Nejvyšší správní soud. Loni se ústavní soudci zabývali souvisejícím ustanovením, podle kterého se k žádosti o udělení českého státního občanství vyjadřují policie a zpravodajské služby. Pokud jejich negativní stanovisko obsahuje utajované informace, žadatel se k němu nedostane, a v důsledku tak nezjistí přesné důvody, proč občanství nezískal.

ÚS tehdy návrh na zrušení části ustanovení zamítl. Nově zpochybněný paragraf na zákonnou úpravu tajných stanovisek přímo navazuje a říká, že rozhodnutí o zamítnutí žádosti o udělení státního občanství je vyloučeno z přezkoumání soudem. Za Nejvyšší správní soud jedná předsedkyně senátu Miluše Došková, ústavním soudcem zpravodajem bude David Uhlíř.

Praxe je v současnosti taková, že k žádosti o udělení státního občanství podané člověkem starším 15 let si ministerstvo vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Stanoviska se ovšem nestávají součástí spisu, pokud obsahují utajované informace. Když policisté nebo zpravodajci ve stanovisku napíšou, že žadatel představuje riziko, úředníci vnitra v odůvodnění rozhodnutí pouze uvedou, že žádost zamítli "z důvodu ohrožení bezpečnosti státu".

Podle loňského nálezu ÚS sleduje právní úprava legitimní cíl, kterým jsou bezpečnostní zájmy státu. Paragrafem, který znemožňuje soudní přezkum negativního rozhodnutí, se tehdy ÚS přímo nezabýval. Jeho kritika ale zazněla například v odlišných stanoviscích soudců Kateřiny Šimáčkové a Vojtěcha Šimíčka. Nelíbí se jim situace, kdy se žadatel o občanství nedozví, proč neuspěl, a zároveň se nemůže nijak bránit. "Jeho postavení tak není nepodobné postavení Josefa K. v Kafkově Procesu," stálo tehdy ve stanovisku přehlasovaných soudců.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Schillerová přišla k Jílkové a pěkně to schytala. Snažíte se promyšleně…

09.03.2018 08:06 Praha – Ve čtvrtečním pořadu Máte slovo Michaely Jílkové se řešil zákon o elektronické evidenci…

Ředitel správy železnic Surý rezignoval

28.02.2018 17:34 Praha -Generální ředitel státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Surý k dnešku…

Policie navrhla obžalovat pět lidí kvůli krácení daní za 750 mil.Kč

22.02.2018 17:39 Praha - Policie navrhla kvůli krácení daní obžalovat pět lidí. Ti měli neoprávněně získat přes 750…

Česko si v žebříčku vnímání korupce polepšilo, v rámci EU ale dál zaostává

21.02.2018 20:36 Londýn/Praha - V celosvětovém žebříčku vnímání korupce za rok 2017 si Česká republika po loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama