ÚS dostal stížnost: Žena kritizuje kampaň některých stran a hesla SPD o islámu

Brno - Ústavní soud dostal na stůl stížnost ženy z Vraného nad Vltavou. Ta se obrátila na Nejvyšší správní soud (NSS), u kterého se neúspěšně pokoušela zpochybnit regulérnost letošních sněmovních voleb. Žena ke stížnosti připojila také návrh na zrušení části volebního zákona, jež popisuje, kdo může podat návrh na neplatnost volby kandidáta.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

soudy

Stěžovatelka poukazovala na zobrazování zbraní v kampaních některých stran a také na postoj SPD k islámu. Podle ženy jsou hesla jako Stop islámu a Ne islámu nerealistická, a navíc v rozporu s ústavními principy.

Návrh ženy na vyslovení neplatnosti zvolení skupiny středočeských poslanců však NSS zamítl. NSS dostal po sněmovních volbách 78 podnětů, vyhověl jedinému - komise ve středních Čechách masivně chybovaly při počítání preferenčních hlasů ODS. Místo Petra Bendla poslal soud do Sněmovny Martina Kupku.

Koncem minulého týdne dorazila stížnost k Ústavnímu soudu. Stížnost nemá přímý vliv na platnost voleb, Ústavní soud při rozhodování není vázán lhůtami.

V řízení před NSS žena poukazovala jednak na to, že v různých volebních materiálech Realistů, TOP 09 a hnutí ANO se objevily zbraně. Soud konstatoval, že zobrazení zbraně není vždy výzvou k násilí, například ve volebních klipech TOP 09 šlo o zjevnou nadsázku.

"Nadsázka je obecně připuštěna i u běžné reklamy, o to více pak musí i s ohledem na ústavní rozměry soutěže politických stran být připuštěna i v rámci volební kampaně," stálo v rozhodnutí NSS, proti kterému směřuje ústavní stížnost. Hnutí ANO zase podle soudu chtělo zdůraznit téma bezpečnosti, použilo k tomu žlutou postavičku v kostýmu vojáka. Podobná situace byla u Realistů.

„Obecně lze shrnout, že v politickém marketingu, který se řídí zejména zákony mediální logiky, jsou běžnou strategii personalizace, hyperbolizace, symboličnost či zkratkovitost sloganů, a to zejména v období volební kampaně," rozhodl NSS.

Za pravdu jí nedal ani v její kritice hesel SPD. „Citované slogany jsou opět zjevnou zkratkou, která je v politickém marketingu obecně přípustná. Navrhovatelkou uváděná faktická neproveditelnost doslovného významu těchto sloganů nemůže způsobit jejich nezákonnost," rozhodl NSS.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr za 550 milionů? Je k ničemu, údaje chybné a nespolehlivé, zjistil…

11.12.2017 08:51 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na provoz a využití státních nebo státem užívaných…

ČR potřebuje mobilizaci ústavního rozumu. Převraty přicházejí plíživě,…

08.12.2017 18:03 Praha - Podle právníka a sociologa Jiřího Přibáně z Velšské univerzity čelí Česká republika krizi…

Ústavní soud musí řešit zákon o občanství. Paragraf prý připomíná absurdní…

08.12.2017 11:03 Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného…

Zemřela Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu

03.12.2017 14:26 Aktualizováno Praha - V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama