Kárný senát NSS potrestal teplického soudce, uvalil nezákonně vazbu

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi plat o 15 procent na čtyři měsíce. Kvůli stejnému případu už kárný senát dříve na měsíc snížil plat o 10 procent teplické žalobkyni Zuzaně Leitmannové.

Přidejte svůj názor

Nejvyšší správní soud

Muž skončil ve vazbě kvůli podezření z ohrožování výchovy dítěte, což spočívalo v zaslání explicitní fotky vlastního těla 14leté dívce, a také kvůli přípravě jejího únosu. Jednorázové zaslání nemravného snímku však není natolik závažným prohřeškem, aby automaticky vyžadovalo stíhání a vazbu. Ani přečin únosu nebyl v dané situaci trestný, protože zůstal ve stadiu příprav. Muž se dostal na svobodu po zásahu dozorové státní zástupkyně. Stíhání zrušila a dala pokyn k propuštění.

Rozhodnutím o srážkách z platu kárný senát vyhověl předsedovi Okresního soudu v Teplicích Janu Tichému. Čapkovo pochybení je podle Tichého závažnější než chyba žalobkyně, protože právě soudce je konečným garantem zákonnosti. "Porušil povinnosti soudce, porušil je zaviněně, a porušil tak důvěru v nezávislé, nestranné a zároveň odborné rozhodování soudů," řekl na Čapkovu adresu Tichý.

"Takováhle věc se prostě stane, samozřejmě žádný soudce není stroj, každý může pochybit," reagoval Čapkův advokát Stanislav Balík. Více však zdůrazňoval svůj názor, že Tichý promeškal lhůtu pro podání kárné žaloby, Čapkovu chybu prý totiž mohl zaznamenat mnohem dřív, než mu o ní řekl okresní státní zástupce. Tichý dokonce ještě před tím nahlížel do usnesení a protokolu z vazebního zasedání, ovšem prý z jiných důvodů. Kárný senát nakonec dospěl k závěru, že Tichý lhůtu dodržel - nejsou důkazy, že by o chybě věděl dřív.

V 90. letech byl Čapek poslancem, poté se vrátil do taláru. Kárný senát mu před časem snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v první den komunálních voleb rozeslal e-mailem na tři desítky adres fiktivní přepisy údajných rozhovorů teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS), které sám dostal z jiného zdroje. Čapek se obrátil na Evropský soud pro lidská práva, rozhodnutí zatím nepadlo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NSS už dostal téměř všechnu dokumentaci k opravě výsledku voleb

13.11.2017 18:49 Praha - Středočeský krajský úřad předal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) téměř všechnu volební…

Může být Zeman sesazen? Odborník na Ústavu zchladil prezidenta

03.11.2017 21:53 Aktualizováno ROZHOVOR – Vláda Andreje Babiše by i bez důvěry mohla vládnout teoreticky celé funkční období,…

Písemná komunikace s civilním soudem musí být v češtině, rozhodl Nejvyšší…

02.11.2017 09:03 Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se písemná komunikace s civilním soudem musí odehrávat v…

Opraší se zákaz pobytu v obcích? Senát rozhodne o novele až příští rok

01.11.2017 17:38 Aktualizováno Praha - O tom, zda obce opět dostanou právo trestat notorické narušitele pořádku zákazem pobytu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama