Kárný senát NSS potrestal teplického soudce, uvalil nezákonně vazbu

Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi plat o 15 procent na čtyři měsíce. Kvůli stejnému případu už kárný senát dříve na měsíc snížil plat o 10 procent teplické žalobkyni Zuzaně Leitmannové.

Přidejte svůj názor

Nejvyšší správní soud

Muž skončil ve vazbě kvůli podezření z ohrožování výchovy dítěte, což spočívalo v zaslání explicitní fotky vlastního těla 14leté dívce, a také kvůli přípravě jejího únosu. Jednorázové zaslání nemravného snímku však není natolik závažným prohřeškem, aby automaticky vyžadovalo stíhání a vazbu. Ani přečin únosu nebyl v dané situaci trestný, protože zůstal ve stadiu příprav. Muž se dostal na svobodu po zásahu dozorové státní zástupkyně. Stíhání zrušila a dala pokyn k propuštění.

Rozhodnutím o srážkách z platu kárný senát vyhověl předsedovi Okresního soudu v Teplicích Janu Tichému. Čapkovo pochybení je podle Tichého závažnější než chyba žalobkyně, protože právě soudce je konečným garantem zákonnosti. "Porušil povinnosti soudce, porušil je zaviněně, a porušil tak důvěru v nezávislé, nestranné a zároveň odborné rozhodování soudů," řekl na Čapkovu adresu Tichý.

"Takováhle věc se prostě stane, samozřejmě žádný soudce není stroj, každý může pochybit," reagoval Čapkův advokát Stanislav Balík. Více však zdůrazňoval svůj názor, že Tichý promeškal lhůtu pro podání kárné žaloby, Čapkovu chybu prý totiž mohl zaznamenat mnohem dřív, než mu o ní řekl okresní státní zástupce. Tichý dokonce ještě před tím nahlížel do usnesení a protokolu z vazebního zasedání, ovšem prý z jiných důvodů. Kárný senát nakonec dospěl k závěru, že Tichý lhůtu dodržel - nejsou důkazy, že by o chybě věděl dřív.

V 90. letech byl Čapek poslancem, poté se vrátil do taláru. Kárný senát mu před časem snížil plat o deset procent na čtvrt roku za to, že v první den komunálních voleb rozeslal e-mailem na tři desítky adres fiktivní přepisy údajných rozhovorů teplického primátora Jaroslava Kubery (ODS), které sám dostal z jiného zdroje. Čapek se obrátil na Evropský soud pro lidská práva, rozhodnutí zatím nepadlo.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt Finanční správy: Firma FAU byla součástí řetězového podvodu

07.09.2017 21:04 Praha - Firma FAU byla podle Finanční správy zapojena do řetězového podvodu ve věci daní z přidané…

Muži přepadli dva exekutory plynovou pistolí, ti utrpěli lehká zranění

05.09.2017 18:39 Plzeň - Exekutoři byli napadeni v plzeňské městské části Doubravka. Tři muži je napadli plynovou…

Hrad si stěžuje na postup žalobců při vyšetřování veřejných zakázek Lesní…

30.08.2017 20:13 Praha - Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství…

Ochrana soukromí: Vnitro připravilo nový zákon. Co se má změnit?

29.08.2017 09:36 Praha - Ministerstvo vnitra předložilo k připomínkám nový zákon. Úřady by podle něj za porušení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama