Hrad si stěžuje na postup žalobců při vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány

Praha - Kancelář prezidenta republiky podala námitku proti postupu Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Praze ve věci vyšetřování veřejných zakázek Lesní správy Lány.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Vratislav Mynář

V souvislosti se zadáváním zakázek v Lesní správě Lány policie v červnu obvinila dva lidi. Firma je příspěvkovou organizací prezidentské kanceláře. Podle Hradu se pražští žalobci případu ujali nezákonně. V České televizi to dnes řekl kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář.

Podle Mynáře podala Lesní správa Lány vůči postupu VSZ ústavní stížnost, ve které si stěžuje na porušení zásady místní příslušnosti. „Všichni víme, že katastrální území, na kterém se nachází sídlo Lesní správy Lány, je v Kladně. Přesto vrchní státní zastupitelství požádalo soud v Rakovníce. Ptám se proč?" řekl Mynář.

Ze stejného důvodu si na postup žalobců stěžuje i Kancelář prezidenta republiky coby zřizovatel lesní správy. "Podle našich právníků si to pražské vrchní státní zastupitelství stáhlo pod sebe nezákonně," řekl Mynář. Hrad proto podal proti postupu žalobců námitku.

V červnu kvůli této kauze policie zadržela tři osoby a provedla domovní prohlídky na řadě míst ve Středočeském kraji i jinde. Mezi zadrženými byl podle informací ČTK ředitel lánské lesní správy Miloš Balák. Dva ze zadržených kriminalisté posléze obvinili ze sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.

V kauze by podle dřívějších informací serveru Blesk.cz mohlo jít o tendr na obnovu břehů v okolí Lán za 60 milionů korun. Sanace se týkala například břehů u vodní nádrže Klíčava, která zásobuje pitnou vodou Kladensko.

K hospodaření Lesní správy Lány měl v minulosti výhrady Nejvyšší kontrolní úřad při kontrole hospodaření prezidentské kanceláře, která se týkala období mezi lety 2007 a 2011. Podle výsledků kontroly se příspěvková organizace v některých případech nedržela zákona o veřejných zakázkách, když některé tendry rozdělila na několik menších. Postupovala tak například v jedné z etap rekonstrukce a revitalizace vodních nádrží nebo u rekonstrukce cest v Lánské oboře. Neúčelné nebo neoprávněné využití prostředků státního rozpočtu kontroloři ale nezaznamenali.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Verdikt Finanční správy: Firma FAU byla součástí řetězového podvodu

07.09.2017 21:04 Praha - Firma FAU byla podle Finanční správy zapojena do řetězového podvodu ve věci daní z přidané…

Kárný senát NSS potrestal teplického soudce, uvalil nezákonně vazbu

06.09.2017 16:27 Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi…

Muži přepadli dva exekutory plynovou pistolí, ti utrpěli lehká zranění

05.09.2017 18:39 Plzeň - Exekutoři byli napadeni v plzeňské městské části Doubravka. Tři muži je napadli plynovou…

Ochrana soukromí: Vnitro připravilo nový zákon. Co se má změnit?

29.08.2017 09:36 Praha - Ministerstvo vnitra předložilo k připomínkám nový zákon. Úřady by podle něj za porušení…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama