Ochrana soukromí: Vnitro připravilo nový zákon. Co se má změnit?

Praha - Ministerstvo vnitra předložilo k připomínkám nový zákon. Úřady by podle něj za porušení pravidel ochrany soukromí měly být podle návrhu ministerstva vnitra pokutovány nadále nejvýše deseti miliony korun. Pokuta za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů má také zůstat na maximálně pěti milionech korun.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra

Směrnice EU o ochraně osobních údajů (GDPR), kterou předloha přejímá, umožňovala stanovit sankce až do 20 milionů eur (zhruba 540 milionů Kč). Platit by měla pro podniky.

Snížení limitu pro úřady v souladu se směrnicí vysvětlilo vnitro tím, že "nemá smysl stanovit horní hranici ve výši 20 milionů eur, jako to činí pro podnikatelské subjekty". Důvodem je to, že pokuty úřadů zpravidla plynou z veřejných rozpočtů a byly by pouze přesouváním peněz v rámci státního rozpočtu.

Ministerstvo v návrhu rovněž počítá s tím, že souhlas se zpracováním osobních údajů by například v rámci nabídky sociálních sítí mohly dávat už třináctileté děti. Pouze u mladších dětí by byl nutný souhlas jejich zákonného zástupce.

Směrnice GDPR má od poloviny příštího roku pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Týkat se bude veřejných institucí, jednotlivců i firem, které zpracovávají data uživatelů. Zavádí právo na výmaz či přenos poskytnutých údajů i kontrolu jejich využití. Instituce a firmy budou muset přijmout řadu opatření kvůli zabezpečení osobních údajů. Směrnice podle kritiků zvýší náklady firem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NSS už dostal téměř všechnu dokumentaci k opravě výsledku voleb

13.11.2017 18:49 Praha - Středočeský krajský úřad předal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) téměř všechnu volební…

Může být Zeman sesazen? Odborník na Ústavu zchladil prezidenta

03.11.2017 21:53 Aktualizováno ROZHOVOR – Vláda Andreje Babiše by i bez důvěry mohla vládnout teoreticky celé funkční období,…

Písemná komunikace s civilním soudem musí být v češtině, rozhodl Nejvyšší…

02.11.2017 09:03 Brno - Nejvyšší soud (NS) rozhodl, že se písemná komunikace s civilním soudem musí odehrávat v…

Opraší se zákaz pobytu v obcích? Senát rozhodne o novele až příští rok

01.11.2017 17:38 Aktualizováno Praha - O tom, zda obce opět dostanou právo trestat notorické narušitele pořádku zákazem pobytu,…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama