Ochrana soukromí: Vnitro připravilo nový zákon. Co se má změnit?

Praha - Ministerstvo vnitra předložilo k připomínkám nový zákon. Úřady by podle něj za porušení pravidel ochrany soukromí měly být podle návrhu ministerstva vnitra pokutovány nadále nejvýše deseti miliony korun. Pokuta za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů má také zůstat na maximálně pěti milionech korun.

Přidejte svůj názor

Ministerstvo vnitra

Směrnice EU o ochraně osobních údajů (GDPR), kterou předloha přejímá, umožňovala stanovit sankce až do 20 milionů eur (zhruba 540 milionů Kč). Platit by měla pro podniky.

Snížení limitu pro úřady v souladu se směrnicí vysvětlilo vnitro tím, že "nemá smysl stanovit horní hranici ve výši 20 milionů eur, jako to činí pro podnikatelské subjekty". Důvodem je to, že pokuty úřadů zpravidla plynou z veřejných rozpočtů a byly by pouze přesouváním peněz v rámci státního rozpočtu.

Ministerstvo v návrhu rovněž počítá s tím, že souhlas se zpracováním osobních údajů by například v rámci nabídky sociálních sítí mohly dávat už třináctileté děti. Pouze u mladších dětí by byl nutný souhlas jejich zákonného zástupce.

Směrnice GDPR má od poloviny příštího roku pomoci hájit práva občanů EU proti zneužívání jejich dat. Týkat se bude veřejných institucí, jednotlivců i firem, které zpracovávají data uživatelů. Zavádí právo na výmaz či přenos poskytnutých údajů i kontrolu jejich využití. Instituce a firmy budou muset přijmout řadu opatření kvůli zabezpečení osobních údajů. Směrnice podle kritiků zvýší náklady firem.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Otcovská dovolená? Novinku mohou využít otcové dětí narozených po 21.12…

12.01.2018 17:50 Praha – Na otcovskou dovolenou, která se začne poskytovat od února, budou moci jít také tatínci,…

Před volbami do Senátu se změní hranice 17 obvodů

10.01.2018 08:37 Praha - Před podzimními senátními volbami se kvůli změně počtu obyvatel zřejmě posunou hranice 17…

Odpoledne začne dočasná odstávka datových schránek

29.12.2017 07:57 Praha - Dnes v 16:00 začne odstávka datových schránek, která potrvá do odpoledne 2. ledna 2018.…

Pozor na konec roku. Co vše byste měli stihnout a jak nepřijít o peníze?

20.12.2017 17:00 Aktualizováno Konec roku se nezadržitelně blíží. Někteří mají ve zvyku vše odkládat na poslední chvíli. Pokud k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama