Rostoucí napětí na trhu práce vede k rychlejšímu růstu mezd, uvádí ČNB

Praha – Stupňující se napětí na trhu práce vede k rychlejšímu zvyšování mezd. Současně ale také roste cena nemovitostí a objem půjček na bydlení.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Česká národní banka

Vyplývá to ze záznamu z jednání bankovní rady České národní banky ze 3. srpna, který dnes centrální banka zveřejnila. Členové rady se shodovali na pozitivním hodnocení současného ekonomického vývoje i na tom, že časování dalších kroků při zvyšování úrokových sazeb bude podmíněno vývojem všech klíčových makroekonomických veličin, včetně kurzu koruny.

Poprvé od února 2008 bankovní rada ČNB 3. srpna zvýšila úrokové sazby. Základní úrokovou sazbu, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, rada jednomyslně zvýšila o 0,2 procentního bodu na 0,25 procenta.

Jednotný názor panoval také v tom, že zvýšení úrokových sazeb bude dalším krokem v návratu ke standardní formě provádění měnové politiky. Ta se však zejména vlivem 'překoupenosti' koruny na devizovém trhu stále nenachází v 'normálních časech', tudíž by bylo předčasné obnovit zveřejňování číselné prognózy kurzu.

V diskuzi rizik a nejistot byly na jednání rady rovněž zmíněny politicko-ekonomické nejistoty vývoje v EU a v dalších světových ekonomikách. Zaznělo, že současný relativně příznivý zahraniční vývoj může být zranitelný. Zvýšení domácích úrokových sazeb vytvoří ČNB prostor pro případnou reakci na takovýto nepříznivý vývoj, dodala rada.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR potřebuje mobilizaci ústavního rozumu. Převraty přicházejí plíživě,…

08.12.2017 18:03 Praha - Podle právníka a sociologa Jiřího Přibáně z Velšské univerzity čelí Česká republika krizi…

Ústavní soud musí řešit zákon o občanství. Paragraf prý připomíná absurdní…

08.12.2017 11:03 Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného…

Zemřela Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu

03.12.2017 14:26 Aktualizováno Praha - V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického…

Dávky na bydlení se od ledna zřejmě mírně zvýší

28.11.2017 17:49 Praha – Od ledna vy se mohly mírně zvýšit dávky na bydlení. Takzvané normativní náklady, z nichž se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama