Směnárník pobodal klienta, případem se zabývá soud

Praha - Směnárník letos v březnu v obchodním centru na pražské Floře pobodal klienta. Případem se dnes začal projednávat pražský městský soud. Obžalovaný vinu nepopřel, na čin si však podle svých slov nepamatuje. Soudu tvrdil, že ho muž urážel. Podle obžaloby cizinec zákazníka napadl kvůli tomu, že si domlouval vzájemnou výměnu peněz s další klientkou.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Soudy, ilustrační fotografie

Hlavní líčení bude pokračovat v říjnu. Za pokus o vraždu hrozí Hajdarovi Hamíd ar-Rašídovi až 18 let vězení. Podle státního zástupce Vladimíra Pazourka směnárník poté, co zaslechl domluvu dvou lidí ve frontě, je nejprve okřikl a následně se s mužem začali vzájemně urážet.

Hádka přerostla v potyčku, při které ar-Rašíd vytáhl nůž a muže opakovaně bodl. Po útoku nechal zraněného ležet na zemi a odešel zpátky do směnárny, kde ho zadrželi policisté. Napadeného zachránil rychlý převoz do blízké vinohradské nemocnice.

"Byl to normální pracovní den," začal před soudem popisovat incident obžalovaný. Řekl, že muž do směnárny přišel před polednem. Nejprve se ho prý muž zeptal, za kolik mu vymění peníze, poté se ale začal na výměně domlouvat s jinou zákaznicí. "Tak jsem mu peníze vrátil a řekl mu, ať to nedělá tady," řekl směnárník. Uvedl, že měl strach z toho, že je muž podvodník.

Pak mu prý muž začal nadávat a měl  rasistické narážky. Směnárník proto vyšel ven. "Říkal jsem mu, že mi nebude nadávat. Najednou mě praštil pěstí do obličeje, spadly mi brýle," uvedl muž. Na to, že muže bodl, si údajně nepamatuje, vše viděl až na kamerových záznamech. "Nevím, jak se to mohlo stát, jsem vystudovaný právník, znám zákony," řekl s tím, že činu lituje.

Napadený muž ale situaci popisuje jinak. Se směnárníkem prý nejprve vůbec nemluvil, před směnárnou potkal ženu a zeptal se jí, zda by s ním peníze nevyměnila. Směnárník na něj však začal slovně útočit. "Ten člověk za okénkem mi začal nadávat a nějak vznikl konflikt," řekl. Ze začátku bral podle svých slov vše s nadsázkou, pak do něj ale muž strčil a začali se prát. "Udeřil on mě i já jeho," dodal.

Po útoku ho museli lékaři operovat, v nemocnici byl měsíc. Dodnes má prý zdravotní následky, nemůže pracovat jako truhlář. "Nemůžu ani sportovat, hrát fotbal," řekl soudu. Jako náhradu majetkové i nemajetkové újmy žádá milion korun, útočník mu zatím poslal 70.000 korun.

Podle znalce není obžalovaný agresivní. Lékaři u něj nenašli žádnou duševní poruchu, je podle nich průměrně inteligentní. Muž podle nich útočil v afektu, jednal zkratkovitě.

Odpoledne vypovídala žena, se kterou si napadený muž chtěl peníze vyměnit. Řekla, že ji muž oslovil poté, co chtěl peníze vyměnit se směnárníkem. Viděla i potyčku, útok nožem už nezahlédla. Vrátila se až později, kdy našla zraněného na zemi. Popsala, že zpočátku se zákazník snažil konflikt utlumit, pak ale směnárníkovi začal urážky vracet. Už při příchodu do směnárny měla dojem, že má směnárník "blbou náladu".

Dnes vypovídala také žena, která v době incidentu v obchodním centru nakupovala. Uvedla, že při hádce udeřil první muž směnárníka. Pak prý začal pomalu couvat, směnárník ale vytáhl nůž a šel za ním. Chvíli, kdy začal bodat, ale také neviděla. "Ve chvíli, kdy došlo k vytažení nože, jsem se přestala dívat," řekla.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registr za 550 milionů? Je k ničemu, údaje chybné a nespolehlivé, zjistil…

11.12.2017 08:51 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) se zaměřil na provoz a využití státních nebo státem užívaných…

ČR potřebuje mobilizaci ústavního rozumu. Převraty přicházejí plíživě,…

08.12.2017 18:03 Praha - Podle právníka a sociologa Jiřího Přibáně z Velšské univerzity čelí Česká republika krizi…

Ústavní soud musí řešit zákon o občanství. Paragraf prý připomíná absurdní…

08.12.2017 11:03 Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného…

Zemřela Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu

03.12.2017 14:26 Aktualizováno Praha - V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama