Starostové mají strach. Dostanou potřebné peníze na opravy silnic?

Praha – Starostové českých obcí a měst mají strach, že příští rok nedostanou ze státního rozpočtu peníze na obnovu komunikací. Ve čtvrtek se proto chystají protestovat v Praze před ministerstvem financí. 

Přidejte svůj názor 1 komentář

Silnice, ilustrační fotografie

Informoval o tom dnes tajemník Sdružení místních samospráv ČR (SMS ČR) Tomáš Chmela. O podobě státního rozpočtu na příští rok se nyní vyjednává. SMS ČR je nevládní organizace, která sdružuje obce a města v ČR.

Obavy mezi starosty vyvolal nezdar ve vyjednávání mezi ministerstvem pro místní rozvoj (MMR) a ministerstvem financí. Rezorty se neshodly na tom, kolik by peněz by mělo MMR na příští rok dostat. V případě, že MMR nedostane požadované množství peněz, hrozí podle obcí, že nedostanou dotace na údržbu infrastruktury. Chmela přitom říká, že obce potřebovaly proti loňsku dotace navýšit.

Šéfka ministerstva pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) po jednání o rozpočtu s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) začátkem srpna řekla, že její úřad má pro příští rok proti plánům ministerstva financí dostat ze státního rozpočtu o 4,3 miliardy Kč navíc a že na tomto požadavku trvá.

„Ministerstvo financí ministerstvu pro místní rozvoj nedalo (pro příští rok) ani korunu na rekonstrukci místních komunikací pro malé obce, nedalo nám ani korunu na investiční dotace pro bydlení seniorů, nedalo nám ani korunu na provoz monitorovacího systému. Takže ho možná od ledna vypneme, protože prostě nemáme peníze," zdůraznila Šlechtová.

"Infrastruktura malých obcí, tedy například budovy, kanalizace či místní komunikace, je několik desítek let podfinancovaná. Aktuálně navýšené příjmy obcí z rozpočtového určení daní tak nyní pokryjí běžnou údržbu, ale rozhodně nestačí na sanaci havarijních stavů," upozornil předseda SMS ČR Stanislav Polčák.

SMS ČR v pondělí požádalo ministra Pilného o schůzku. Zahájilo rovněž mapování stavu místních komunikací. "Již nyní je však zřejmé, že podfinancovanost jen u místních komunikací činí řádově miliardy korun," uvedl Chmela.

Témata: Silnice | obce | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česká diplomacie chce víc Čechů v mezinárodních organizacích

17.08.2017 17:40 Praha - Ministerstvo zahraničních věcí by si přálo, aby více českých občanů působilo v…

Srp se nestal členem rady Ústavu pro studium totalitních režimů

16.08.2017 19:46 Praha - Dlouholetý předseda Jazzové sekce Karel Srp se podle očekávání nestal členem Rady Ústavu…

Senát drtivou většinou odmítl zákon o kontrole veřejných financí

16.08.2017 16:33 Praha - Nový zákon o řízení a kontrole veřejných financí dnes neprošel v Senátu. Normu tak bude…

Rostoucí napětí na trhu práce vede k rychlejšímu růstu mezd, uvádí ČNB

11.08.2017 10:39 Praha – Stupňující se napětí na trhu práce vede k rychlejšímu zvyšování mezd. Současně ale také…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama