Převoz zbytku české nafty z Německa vázne

Praha – Převoz české nafty ze skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v německém Kraillingu vázne. Transport paliva z Kraillingu začal loni v říjnu, přesto v Německu zůstává nafta v hodnotě zhruba 100 milionů korun.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Německá vlajka

Další vlak do Česka bude vypraven nejdříve na konci srpna, uvedl po dnešním jednání s novým majitelem skladu, firmou Krailling Oils Development (KOD), řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Od ukončení pravidelné přepravy na začátku července neodjel z Německa s českou naftou ani jeden vlak.

Podle původního předpokladu přitom měl ve čtvrtek odjet další vlak. „Na dnešním jednání jsme dospěli k závěru, že ten vlak neodjede," uvedl Švagr. "Důvod je ten, že zaměstnanci, kteří pracují na vyskladnění z německé strany, čerpají dovolenou, takže technické důvody neumožňují, aby ten vlak byl v období příštího týdne naplněn," dodal.

V Kraillingu mělo Česko uloženou naftu v hodnotě přes miliardu korun, po vyhlášení insolvence firmy Viktoriagruppe se k ní ale nemohlo skoro dva roky dostat. Loni v červenci podepsala SSHR, KOD a insolvenční správce smlouvu, na jejímž základě ČR získala naftu zpět.

Švagr v polovině července uvedl, že vlaky zpět do Česka již převezly 90 procent české nafty, pravidelný odvoz skončil. Celkem bylo vypraveno 55 vlaků, zbývá dovézt posledních šest. Předseda SSHR tehdy podotkl, že v nádržích v Kraillingu jsou podle něj už jen zbytky, které bude složité vyčerpat.

Kateřina Radostová, jednatelka KOD, tento týden ČTK řekla, že firma se SSHR řeší mimo jiné to, kdo a kde odkalí zakalenou naftu, která byla na jaře objevena z jedné z 22 nádrží ve skladu. Na stole je podle ní i otázka nákladů, které by se mohly vyšplhat na několik set tisíc korun.

Švagr dnes označil převezení zakalené nafty do Česka za hypotetickou možnost, náklady by i v tom případě měla podle něj zaplatit KOD. S tím Radostová nesouhlasí. „Zastáváme názor, že ta hmota není naše, tak nevidíme sebemenší důvod, proč bychom měli mít náklady na odkalení," řekla dnes ČTK. Doplnila, že pro KOD je důležité, aby se sklad v Kraillingu co nejdříve vyprázdnil a firma ho mohla využívat pro další obchodní činnost.

Transport paliva z Kraillingu začal loni v říjnu. Dopravu paliva do ČR zajišťuje státní distributor paliv Čepro, smluvním dopravcem je ČD Cargo. Přeprava paliva by celkově neměla stát více než 60 milionů korun. Insolvenční správce Viktoriagruppe české vlastnictví nafty nikdy neuznal.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČR potřebuje mobilizaci ústavního rozumu. Převraty přicházejí plíživě,…

08.12.2017 18:03 Praha - Podle právníka a sociologa Jiřího Přibáně z Velšské univerzity čelí Česká republika krizi…

Ústavní soud musí řešit zákon o občanství. Paragraf prý připomíná absurdní…

08.12.2017 11:03 Brno - Ústavní soud (ÚS) se musí znovu zabývat zákonem o státním občanství. Podle sporného…

Zemřela Iva Ritschelová, předsedkyně Českého statistického úřadu

03.12.2017 14:26 Aktualizováno Praha - V sobotu večer zemřela po těžké nemoci ve věku 53 let předsedkyně Českého statistického…

Dávky na bydlení se od ledna zřejmě mírně zvýší

28.11.2017 17:49 Praha – Od ledna vy se mohly mírně zvýšit dávky na bydlení. Takzvané normativní náklady, z nichž se…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama