Babiš je nejlepším ministrem financí? Není to tak úplně pravda

Praha - Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se často při své obhajobě, jak dobře řídí ministerstvo financí, ohání údajem o veřejném státním dluhu. Ten od roku 2013, kdy je Babiš šéfem státní kasy, skutečně poklesl. Letos nicméně strmě narůstá. Co se týče hodnoty veřejného dluhu, tak nejenom hnutí ANO, ale i Sociální demokraté umí hospodařit. Dokazuje to zadlužení českých krajů.

Přidejte svůj názor 24 komentářů

Andrej Babiš a Miroslav Kalousek

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se často při své obhajobě, jak dobře řídí ministerstvo financí, ohání údajem o veřejném státním dluhu. Ten od roku 2013, kdy je Babiš šéfem státní kasy, skutečně poklesl. V roce 2013 činil 1 683,3 miliard korun, loni "jenom" 1 613,4 miliard korun. Letos se však očekává strmý nárůst. Už na konci letošního března dosahoval výše 1789 miliard korun, což byla nejvyšší hodnota dluhu v historii Česka. Za strmý nárůst podle serveru Aktuálně.cz mohl prodej státních dluhopisů ze strany Česka.

Andrej Babiš se často prohlašuje za jednoho z nejúspěšnějších ministrů financí v naší zemi a hnutí ANO získává punc řádného hospodáře. Pokud se však podíváme na hospodaření českých krajů, nejen ANO umí, alespoň co do ukazatele veřejného dluhu, dobře hospodařit. Většina krajů podle údajů ministerstva financí postupně svůj veřejný dluh snižovala, ač jim vládla v současné době hlavní konkurent hnutí ANO, Sociální demokracie.

Jedním z nejvyšších dluhů se "pyšní" nejlidnatější kraj, kraj Středočeský. V letech 2012-2016 mu vládl sociálně demokratický hejtman. Hospodaření kraje bylo příznivé, z dluhu, který činil v roce 2012 3,5 miliardy, se ho podařilo dostat na hodnotu 2,6 miliard. Od roku 2016 sedí v hejtmanském křesle členka hnutí ANO Jaroslava Pokorná-Jermanová. 

Velmi příznivý trend vykazuje i kraj Královehradecký. Tomu od roku 2012 i do současnosti vládne sociálně demokratický hejtman. Hodnota veřejného dluhu kraje se kontinuálně snižuje, z 1,17 miliard před pěti lety na současnou půl miliardu.

Výjimkou mezi kraji je kraj Plzeňský. Ten hospodařil jako jediný v Česku několik let bez jakéhokoliv dluhu. V průběhu vlády ČSSD v tomto kraji nepatrně vzrostl, nyní činí 0,008 miliard korun. 

Liberecký kraj se jako jediný z krajů v loňském roce zadlužil. V roce 2016 jeho dluh činil 1,749 miliard. Přitom v roce 2012 činil necelou miliardu. V čele kraje je hejtman za Starosty a nezávislé Martin Půta. 

Zlínský kraj, který od loňska vede hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) hospodařil relativně stabilně i v období čtyřleté vlády sociální demokracie. Oproti roku 2012, kdy však dluh činil 1,64 miliard, skončil loni na hodnotě 2,22 miliard. Trend byl ale od roku 2013 klesající. 

Nejvyšší hodnotu veřejného dluhu vykazuje kraj Olomoucký. V roce 2012 dosahoval téměř 4 miliard a v roce 2016, kdy vládu nad krajem od ČSSD přebíralo hnutí ANO, se stabilizoval na hodnotě 3,77 miliard.  Podobně je na tom i Moravskoslezský kraj, který v roce 2015 vykázal veřejný dluh 4,3 miliardy, po předání hejtmanského postu hnutí ANO v roce 2016 klesl na 2,6 miliardy.

Obecně lze z údajů vyvodit, že nejen hnutí ANO, ale i Sociální demokraté umí řádně hospodařit, alespoň co do ukazatele krajského veřejného dluhu. Je však nutné dodat, že výše veřejného dluhu se také odvíjí od rozvoje kraje a jeho investování, stejně tak je tomu i na celostátní úrovni. Důležité je také do čísel započítat množství dotací, jež jednotlivé kraje za uvedená období získaly. Česká republika totiž jako celek letos proinvestovala velmi malou částku. Ostatně, právě to kritizuje opozice na současné vládě. 

Vstupte do diskuze (24)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polčák zůstal šéfem Sdružení místních samospráv, představil plány do…

20.09.2017 13:27 Praha - Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl opět zvolen do čela Sdružení místních samospráv,…

Verdikt Finanční správy: Firma FAU byla součástí řetězového podvodu

07.09.2017 21:04 Praha - Firma FAU byla podle Finanční správy zapojena do řetězového podvodu ve věci daní z přidané…

Kárný senát NSS potrestal teplického soudce, uvalil nezákonně vazbu

06.09.2017 16:27 Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi…

Muži přepadli dva exekutory plynovou pistolí, ti utrpěli lehká zranění

05.09.2017 18:39 Plzeň - Exekutoři byli napadeni v plzeňské městské části Doubravka. Tři muži je napadli plynovou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama