Kam tečou peníze daňových poplatníků? Města se prohýbají pod náporem sprejerů

Praha - Jak velkým zatížením rozpočtu je pro krajská města odstraňování graffiti z veřejných budov? Například pro Pardubice jde o problém okrajový, na opravy poškozených zdí vynaloží ročně do 20 tisíc korun. Každé krajské město se s problematikou sprejerů potýká po svém, Praha tak využívá například na svých památkách elektronické ploty.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Server EuroZprávy.cz oslovil několik krajských měst v otázce boje se sprejery. Každé město vynakládá na údržbu a opravu svých objektů, jež poškodili sprejeři, jiné částky. I opatření prevence se různí.

"Na budovách, které má statutární město Liberec ve správě, se roční náklady na odstraňování graffiti pohybují maximálně do výše 100 000,- Kč," sdělila pro EuroZprávy.cz mluvčí libereckého primátora Jana Kodymová.

Co se týče hlavního města Prahy, Magistrát neřeší otázku čistění zdí po sprejerech. Na starost ji mají jednotlivé městské části, ale také pražský Dopravní podnik. I tak Pražský magistrát bojuje s četným výskytem graffiti na zdech. "Po projednání s památkáři opatřujeme některé budovy ochrannými nátěry, nebo elektronickými ploty – ty naleznete například na pražském orloji nebo na Karlově mostě," poskytl vyjádření pro EuroZprávy.cz mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. "Pokud se graffiti objeví na nějaké budově, snažíme se je odstranit v rámci běžné údržby," dodal Hofman. Praha tak speciálně nevyčleňuje finance na tuto problematiku.

Moravská metropole Brno vynakládá na odstraňování graffiti částky v řádech statisíců korun. "Náklady na odstraňování škod klesají," uvedl pro EuroZprávy.cz tiskový mluvčí brněnského primátora Filip Poňuchálek. V roce 2013 město utratilo za opravy na domech poškozených sprejery a vandaly přes 3 miliony. Loni už to bylo jen 176 tisíc. V roce 2015 město vynaložilo na tyto opravy přes půl milionu korun.

Krajské Pardubice se s problémem sprejerství na veřejných budovách nepotýkají téměř vůbec. "Město v letech 2015 a 2016 eviduje po jednom případu poškození svého majetku sprejery," uvedla pro náš server Nataša Hradní z pardubického magistrátu. V roce 2015 tak město na opravu spojenou s problematikou graffiti vynaložilo 8,5 tisíc korun, loni 18 tisíc korun. "V obou případech škodu zaplatili rodiče mladistvých pachatelů," uvedla Hradní.

To na jihu Čech je situace zcela jiná. O údržbu poničených fasád se tam stará Správa domů s. r. o. Podle náměstka primátora Českých Budějovic Petra Podholy Správa v roce 2016 musela odstraňovat nápisy ze zdí ve 20 případech. Nejproblematičtějšími ulicemi jsou v Budějovicích Krajinská, Husova třída a Zátkovo nábřeží.

Co se týče například podchodů pod mosty, opěrných zdí nebo pilířů lávek, které jsou ve vlastnictví města, Budějovice tyto plochy umožňují pokrestlit graffiti. "Takto jsou alespoň plochy, které byly nevzhledně „počmárané“ barevně vymalovány.  Výhodou je, že samotní sprejeři si plochu sami udržují a případné poškození jinými sprejery opravují," sdělil pro EuroZprávy.cz Podhola. Městský odbor správy veřejných statků (SVS) v roce 2015 řešil posprejování historické Samsonovy kašny na náměstí. Náklady na vyčištění tehdy činily téměř 32 tisíc korun.

České Budějovice evidují zhruba 5 sprejerů, kteří chtějí ve městě legálně "malovat". Počet nelegálních sprejů si město netroufá odhadnout, podle náměstka primátora je ale jejich počet zhruba stejný.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Polčák zůstal šéfem Sdružení místních samospráv, představil plány do…

20.09.2017 13:27 Praha - Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) byl opět zvolen do čela Sdružení místních samospráv,…

Verdikt Finanční správy: Firma FAU byla součástí řetězového podvodu

07.09.2017 21:04 Praha - Firma FAU byla podle Finanční správy zapojena do řetězového podvodu ve věci daní z přidané…

Kárný senát NSS potrestal teplického soudce, uvalil nezákonně vazbu

06.09.2017 16:27 Brno - Kárný senát Nejvyššího správního soudu (NSS) dnes snížil teplickému soudci Miroslavu Čapkovi…

Muži přepadli dva exekutory plynovou pistolí, ti utrpěli lehká zranění

05.09.2017 18:39 Plzeň - Exekutoři byli napadeni v plzeňské městské části Doubravka. Tři muži je napadli plynovou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama