Demonstrace na Národní třídě skončila "střetem" s těžkooděnci

Praha - Několik tisíc lidí se v sobotu ve třináct hodin sešlo na pražském Václavském náměstí, kde pořádají odbory a občanské iniciativy demonstraci s mottem Demokracie vypadá jinak. Podle zjištění Mediafaxu bylo na místě čtyři až pět tisíc lidí, po hodině se počet protestujících zdvojnásobil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Demonstrace na Národní třídě skončila

Více než 60 odborových svazů a občanských sdružení spojených v platformě STOP vládě se sešlo při demonstraci proti kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Akce s mottem "Demokracie vypadá jinak" po zhruba hodině pokračovala pochodem na Národní třídu.

Protestující se na Václavském náměstí začali scházet již dopoledne. V jejich rukou se objevily transparenty s nápisy: Kapitalismus už mě 23 let přesvědčuje, že jsem se zmýlil. Stop církevním restitucím. Nečasi odstup. Demokracie dozrává do žaludečních vředů.

Na demonstraci se přišel podívat i kandidát na prezidenta Jiří Dienstbier, v hloučku se objevil i Jiří Paroubek.

Na začátku vystoupil předseda odborů Jaroslav Zavadil. "Stojíme tady znova a burcujeme proti vládě, která si nezaslouží, aby nám vládla. Důchodová reforma, církevní restituce i daňová reforma, to prohlasovali díky jednomu hlasu, a to není správné," řekl při zahájení proslovu Zavadil.

"Jestli si někdo myslí, že se nám žije dobře, tak se nežije. Dobře se žije jen těm, kteří se přiživili na podvodech. Co je to za vládu, která vyměnila už jedenáct ministrů? Měla by utíkat," dodal Zavadil, který soudí, že generální stávka by zatím v České republice neprošla, protože se nechtějí přidat lidé ve firmách a továrnách. Obávají se prý totiž o práci.

Policisté museli kvůli demonstrantům uzavřít magistrálu pod Národním muzeem. "Policisté zadrželi celkem pět osob. Čtyři za neuposlechnutí výzvy, jednoho kvůli podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a poškozování cizí věci. Provoz na magistrále byl odkloněn na Vinohradskou ulici," řekl Mediafaxu policejní mluvčí Jan Daněk.

"Je to šaškárna," řekly Mediafaxu dvě starší dámy, které se vydaly na Václavské náměstí kvůli vnoučatům. "Politici, chcete šetřit? Přestaňte krást," ozývalo se z davu. Na podiu vystoupil i mluvčí studentského odborového hnutí z kanadského Quebecku Jeremy Bedard Wien.

Kolem čtrnácté hodiny začali demonstranti zvonit klíči a vyjádřili souhlas s heslem 'nashledanou vládo'. Následovala státní hymna a poté se davy vydaly na pochod směrem k Národnímu divadlu. Zapojila se ale už jen část demonstrantů.

Na Národní třídě u Nové scény Národního divadla čekala na průvod skupina symbolických maskovaných těžkooděnců s papírovými maskami a fotografiemi obličejů Nečasova kabinetu. "Přes nás neprojdete," skandovali. Demonstranti jim poté papírové masky strhli s pokřikem: "Tak jsme je svrhli."

"Přijdeme zase, demisi," volali ještě potom demonstrující, organizátoři akci kolem půl čtvrté ukončili a lidé se začali rozcházet.

 

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze byl evakuován supermarket kvůli úniku plynu

21.03.2018 18:57 Praha - Hasiči museli dnes před 18:00 evakuovat desítky lidí ze supermarketu na pražských…

Dejdar se naštval: Nejsem klidný, když se do parlamentu dostává…

21.03.2018 09:37 Aktualizováno Praha - Český herec, dabér a televizní moderátor Martin Dejdar přiznává, že má obavy o osud svobody…

Mádl opět čeří vody: Zkritizoval Jaromira Soukupa a TV Barrandov. Pak…

20.03.2018 16:50 Aktualizováno Praha - Šéf TV Barrandov Jaromír Soukup se v posledních dnech a týdnech tvrdě naváží do České…

Babiši, vzdej se funkce! Výzvu podepsali Mádl, Štěpánová, Suchánek,…

19.03.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Zhruba před třemi týdny byla spuštěna internetová petice nazvaná Milion chvilek, která žádá…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama