Česko čeká poslední rozloučení s herečkou Zitou Kabátovou

Praha - V pražských Strašnicích se bude ve středu ve 13 hodin konat poslední rozloučení s legendární českou herečkou Zitou Kabátovou. Hvězda českého filmu zemřela 27. května ve věku nedožitých sta let v pražské Fakultní nemocnici Motol.

Přidejte svůj názor

Zita Kabátová

"Pohřeb v Krematoriu Strašnice ve Velké obřadní síni bude veřejný, nevadí nám, když přijdou i fanoušci," řekla snacha zesnulé herečky Pavlína Křepelková.

Kabátová se narodila 27. dubna 1913 v Praze na Malé Straně. Jejím strýcem byl první český filmový herec Josef Šváb Malostranský, sama Kabátová v dětství hrála ochotnické divadlo. Kolem roku 1935 začínala hrát profesionálně. První filmovou roli dostala v roce 1936, a to ve snímku Světlo jeho očí, která odstartovala závratnou kariéru jedné z nejoblíbenějších hereček 30. a 40. let.

Po druhé světové válce se Kabátová dostala před vyšetřovací komisi a ta jí, kvůli hraní v německých filmech, zakázala hrát a veřejně účinkovat. Kabátová v té době žila na pokraji chudoby. Ve fotoateliéru kolorovala a retušovala fotografie, malovala však i květiny na porcelán. Po roce 1953 se dostala do Pražské estrády, hrála i ve Vesnickém divadle a v Alhambře.

V 70. letech se stala vedoucí několika pražských kin. Po 25 let dlouhé pauze se ukázala před kamerami poprvé až v roce 1969, kdy si zahrála ve filmu Hvězda režiséra Jiřího Hanibala. Od té doby už se na plátna kin a televizní obrazovky vracela pravidelněji.

Na kontě má desítky divadelních rolí a šedesát rolí ve filmu. Proslavila se například ve snímcích Život je krásný a Muži nestárnou.

Současní diváci si ji jistě budou pamatovat ze Zapomenutého světla, Babího léta nebo z dramatu Želary.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT zase naštvala Ovčáčka: Chová se jako úplný idiot. Asi má nějaké vnitřní…

23.04.2018 11:39 Praha - Kauza tweetů mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka má pokračování. Opět se na ně zaměřili…

Policie dodnes nezná totožnost jedné oběti výbuchu v Kralupech

22.04.2018 17:40 Aktualizováno Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) - Ani měsíc po výbuchu skladovací nádrže v distribučním terminálu…

Dbalému může přitížit podmínka za řízení v opilosti

21.04.2018 13:26 Praha - Lékař Vladimír Dbalý, který čelí obžalobě z korupce v Nemocnici Na Homolce, dostal koncem…

Zásadní pochybení v kauze Kramný? Monika měla na zádech stopu, něco tu ale…

20.04.2018 11:40 Aktualizováno Praha - Zabil Petr Kramný svou manželku Moniku a dceru Kláru? Spolek Šalamoun se domnívá, že v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama