Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Praha - Mezi Čechy převládá skepse v otázce možností, kterými mohou ovlivňovat veřejné dění. Devět z deseti lidí si například myslí, že nemají možnost ovlivnit řešení problémů ve státě, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnila agentura CVVM.

Diskuse: 2

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě - anotační foto
reklama

Na otázku, zda mají lidé možnost ovlivnit řešení problémů státu, odpovědělo v průzkumu výběrem možnosti "rozhodně ne“ a "spíše ne“ dohromady 91 procent respondentů. O opaku, tedy o svém možném podílu na rozhodování, je přesvědčeno jen osm procent lidí.

Výrazně lepší výsledky průzkum nezaznamenal ani u další sledovaných jevů. Sedmdesát procent lidí si nemyslí, že by mohlo dosáhnout svých oprávněných požadavků (oproti 23 procentům dotázaných, kteří jsou přesvědčeni o opaku) a 60 procent respondentů nevěří ani tomu, že by měli možnost ovlivnit řešení problémů v jejich obci.

Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal průzkum v otázce, zda si lidé myslí, že mají dostatečnou možnost vyjadřovat se k problémům společnosti. Na tu kladně odpovědělo 55 procent lidí, podíl negativních byl 43 procent.

"Obecně jako optimističtější ve všech uvedených ohledech se ukazují být absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé hlásící se k pravici, respektive volič ODS a TOP 09," uvádí průzkum.

Skeptičtější jsou potom vesměs dotázaní se špatnou životní úrovní, lidé hlásící se k levici nebo nevoliči. Stoupenci ČSSD či KSČM a lidé ve věku nad 60 let, důchodci a nezaměstnaní potom častěji vyjadřovali nesouhlas s tvrzením, že se lidé mohou domoci se svých oprávněných požadavků.

Průzkum provedla agentura CVVM mezi 6. a 13. únorem a zúčastnilo se ho 1054 respondentů.

reklama
Klíčová slova: politika průzkumy

Diskuse

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Počet příspěvků: , poslední 23.03.2012 16:55
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Policie prošetřuje údajnou ztrátu děl v Národní galerii - anotační foto

Policie prošetřuje údajnou ztrátu děl v Národní galerii

07.10.2015 10:11 Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) podal po kontrolách v Národní galerii trestní oznámení. Státní...

Problémy v armádě? Průzkum ukázal i kladné rysy, oponuje Stropnický - anotační foto

Problémy v armádě? Průzkum ukázal i kladné rysy, oponuje Stropnický

07.10.2015 09:55 Praha - Průzkum názorů vojáků, který přinesl data o extremismu v armádě, má podle ministra obrany Martina...

ODS představuje program pro 'pracovité' lidi

07.10.2015 09:46 Praha - Občanští demokraté kritizují levicovou vládu, která podle nich zbytečně zasahuje do osobního života...

Tajná služba má důkaz. Češi unesení v Libanonu jsou naživu - anotační foto

Tajná služba má důkaz. Češi unesení v Libanonu jsou naživu

07.10.2015 08:54 Aktualizováno Praha – České tajné služby obdržely pozitivní zprávy. Pětice unesených Čechů v Libanonu je podle všeho...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hádky, urážky a ostrá slova. Andrej Babiš a Miroslav Kalousek. Který z těchto politiků více v pořadu OVM lhal?

Hlasovalo 1896 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama