Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Praha - Mezi Čechy převládá skepse v otázce možností, kterými mohou ovlivňovat veřejné dění. Devět z deseti lidí si například myslí, že nemají možnost ovlivnit řešení problémů ve státě, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnila agentura CVVM.

Diskuse: 2

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě - anotační foto
reklama

Na otázku, zda mají lidé možnost ovlivnit řešení problémů státu, odpovědělo v průzkumu výběrem možnosti "rozhodně ne“ a "spíše ne“ dohromady 91 procent respondentů. O opaku, tedy o svém možném podílu na rozhodování, je přesvědčeno jen osm procent lidí.

Výrazně lepší výsledky průzkum nezaznamenal ani u další sledovaných jevů. Sedmdesát procent lidí si nemyslí, že by mohlo dosáhnout svých oprávněných požadavků (oproti 23 procentům dotázaných, kteří jsou přesvědčeni o opaku) a 60 procent respondentů nevěří ani tomu, že by měli možnost ovlivnit řešení problémů v jejich obci.

Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal průzkum v otázce, zda si lidé myslí, že mají dostatečnou možnost vyjadřovat se k problémům společnosti. Na tu kladně odpovědělo 55 procent lidí, podíl negativních byl 43 procent.

"Obecně jako optimističtější ve všech uvedených ohledech se ukazují být absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé hlásící se k pravici, respektive volič ODS a TOP 09," uvádí průzkum.

Skeptičtější jsou potom vesměs dotázaní se špatnou životní úrovní, lidé hlásící se k levici nebo nevoliči. Stoupenci ČSSD či KSČM a lidé ve věku nad 60 let, důchodci a nezaměstnaní potom častěji vyjadřovali nesouhlas s tvrzením, že se lidé mohou domoci se svých oprávněných požadavků.

Průzkum provedla agentura CVVM mezi 6. a 13. únorem a zúčastnilo se ho 1054 respondentů.

reklama
Klíčová slova: politika průzkumy

Diskuse

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Počet příspěvků: , poslední 23.03.2012 16:55
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Před Hradem se sešli  odpůrci islámu a migrace, pod taktovkou Pegidy se demonstruje po celé Evropě - anotační foto

Před Hradem se sešli odpůrci islámu a migrace, pod taktovkou Pegidy se...

06.02.2016 16:02 Praha – V Praze začala akce, která je součástí celoevropských protestů organizovaných německou Pegidou....

Chřipka řádí na celém území České republiky. Zabila už 7 lidí. - anotační foto

Chřipka řádí na celém území České republiky. Zabila už 7 lidí.

06.02.2016 15:35 Aktualizováno Praha - Chřipka u nás začíná řádit čím dál tím víc. Nemocných podle aktuálních čísel ve všech krajích prudce...

Policie řeší první střety mezi příznivci a odpůrci migrace. Jeden z...

06.02.2016 15:08 Praha – Pražská policie hlásí první střety mezi příznivci a odpůrci migrace. Na účastníky pochodu na podporu...

"To vám naši potomci neodpustí." V Brně se sešlo asi 500 lidí na...

06.02.2016 14:54 Brno – Odpůrci migrace a islámu se dnes sešli nejen v Praze, ale i v Brně. Na náměstí Svobody se sešlo asi...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Kterému českému TV zpravodajství nejvíce důvěřujete?

Hlasovalo 3187 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama