Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Praha - Mezi Čechy převládá skepse v otázce možností, kterými mohou ovlivňovat veřejné dění. Devět z deseti lidí si například myslí, že nemají možnost ovlivnit řešení problémů ve státě, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnila agentura CVVM.

Diskuse: 2

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě - anotační foto
reklama

Na otázku, zda mají lidé možnost ovlivnit řešení problémů státu, odpovědělo v průzkumu výběrem možnosti "rozhodně ne“ a "spíše ne“ dohromady 91 procent respondentů. O opaku, tedy o svém možném podílu na rozhodování, je přesvědčeno jen osm procent lidí.

Výrazně lepší výsledky průzkum nezaznamenal ani u další sledovaných jevů. Sedmdesát procent lidí si nemyslí, že by mohlo dosáhnout svých oprávněných požadavků (oproti 23 procentům dotázaných, kteří jsou přesvědčeni o opaku) a 60 procent respondentů nevěří ani tomu, že by měli možnost ovlivnit řešení problémů v jejich obci.

Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal průzkum v otázce, zda si lidé myslí, že mají dostatečnou možnost vyjadřovat se k problémům společnosti. Na tu kladně odpovědělo 55 procent lidí, podíl negativních byl 43 procent.

"Obecně jako optimističtější ve všech uvedených ohledech se ukazují být absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé hlásící se k pravici, respektive volič ODS a TOP 09," uvádí průzkum.

Skeptičtější jsou potom vesměs dotázaní se špatnou životní úrovní, lidé hlásící se k levici nebo nevoliči. Stoupenci ČSSD či KSČM a lidé ve věku nad 60 let, důchodci a nezaměstnaní potom častěji vyjadřovali nesouhlas s tvrzením, že se lidé mohou domoci se svých oprávněných požadavků.

Průzkum provedla agentura CVVM mezi 6. a 13. únorem a zúčastnilo se ho 1054 respondentů.

reklama
Klíčová slova: politika průzkumy

Diskuse

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Počet příspěvků: , poslední 23.03.2012 16:55
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Senát schválil vznik třetí sazby DPH  - anotační foto

Senát schválil vznik třetí sazby DPH

23.10.2014 11:42 Praha - Senát dnes schválil zavedení snížené desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Od příštího roku...

Advokát prozradil, jak se bránit Rittigovi. Podívejte se, co na něj zabírá - anotační foto

Advokát prozradil, jak se bránit Rittigovi. Podívejte se, co na něj zabírá

23.10.2014 11:37 Praha - Advokát a čerstvě zvolený senátor za Stranu zelených Václav Láska se během své dosavadní právnické...

Kuna překousala kabely, Hradec zůstal bez proudu

23.10.2014 11:26 Hradec Králové - Východočeský Hradec Králové se v úterý v noci zahalil do tmy a zažil tak takzvaný Blackout...

V tomto počasí na houby? Proč ne, ale s příchodem listopadu se situace změní - anotační foto

V tomto počasí na houby? Proč ne, ale s příchodem listopadu se situace změní

23.10.2014 11:17 Aktualizováno Praha - Venku sice panuje nepříjemné podzimní počasí, na houby se ale stále vyplatí vyrazit, protože vláhy je...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Podaří se šíření eboly brzy zastavit?

Hlasovalo 724 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama