Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Praha - Mezi Čechy převládá skepse v otázce možností, kterými mohou ovlivňovat veřejné dění. Devět z deseti lidí si například myslí, že nemají možnost ovlivnit řešení problémů ve státě, ukázal průzkum, který v pátek zveřejnila agentura CVVM.

Diskuse: 2

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě - anotační foto
reklama

Na otázku, zda mají lidé možnost ovlivnit řešení problémů státu, odpovědělo v průzkumu výběrem možnosti "rozhodně ne“ a "spíše ne“ dohromady 91 procent respondentů. O opaku, tedy o svém možném podílu na rozhodování, je přesvědčeno jen osm procent lidí.

Výrazně lepší výsledky průzkum nezaznamenal ani u další sledovaných jevů. Sedmdesát procent lidí si nemyslí, že by mohlo dosáhnout svých oprávněných požadavků (oproti 23 procentům dotázaných, kteří jsou přesvědčeni o opaku) a 60 procent respondentů nevěří ani tomu, že by měli možnost ovlivnit řešení problémů v jejich obci.

Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal průzkum v otázce, zda si lidé myslí, že mají dostatečnou možnost vyjadřovat se k problémům společnosti. Na tu kladně odpovědělo 55 procent lidí, podíl negativních byl 43 procent.

"Obecně jako optimističtější ve všech uvedených ohledech se ukazují být absolventi vysokých škol, vysoce kvalifikovaní odborní nebo vedoucí pracovníci, dotázaní s dobrou životní úrovní a lidé hlásící se k pravici, respektive volič ODS a TOP 09," uvádí průzkum.

Skeptičtější jsou potom vesměs dotázaní se špatnou životní úrovní, lidé hlásící se k levici nebo nevoliči. Stoupenci ČSSD či KSČM a lidé ve věku nad 60 let, důchodci a nezaměstnaní potom častěji vyjadřovali nesouhlas s tvrzením, že se lidé mohou domoci se svých oprávněných požadavků.

Průzkum provedla agentura CVVM mezi 6. a 13. únorem a zúčastnilo se ho 1054 respondentů.

reklama
Klíčová slova: politika průzkumy

Diskuse

Beznaděj v Česku! Devět z deseti Čechů si myslí, že nemohou ovlivnit dění ve státě

Počet příspěvků: , poslední 23.03.2012 16:55
(Zobrazeno posledních 2 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Tři pravdy o potravinách: Myslíte si, že jíte zdravě? Vyvedeme vás z omylu

23.08.2014 14:59 Aktualizováno Praha - Pozor, tyto potraviny se tváří jako zdravé, ale pravda je jinde. Povíme vám, jak je to ve...

Svobodní ostře proti Křečkovi: Vyvlastňování památek nás vrátí do komunismu

23.08.2014 14:54 Aktualizováno Praha – Zástupce ochránkyně lidských práv Stanislav Křeček ve čtvrtek navrhl, aby stát nuceně rekonstruoval...

Co chystá Správa Pražského hradu? Budou se dít velké věci za desítky milionů

23.08.2014 14:52 Aktualizováno Praha - Správa Pražského hradu se rozšoupne, za opravy v letošním a příštím roce utratí dohromady zhruba 260...

Rovnost můžů a žen v Česku? Na problematiku si posvítí nově založená komora - anotační foto

Rovnost můžů a žen v Česku? Na problematiku si posvítí nově založená komora

23.08.2014 14:49 Aktualizováno Praha - Genderovým odborníkem je dnes téměř každý. V Česku proto vznikne komora expertek a expertů, kteří se...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama
reklama

Právě se děje

reklama

Další zprávy

Aktuálně na BLESK.CZ

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 2919 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama