Jak fungují "zdravé obědy" školáků? Dívky hubnou, chlapci tloustnou

Praha - Na zdravé obědy chodí do školních jídelen čím dál víc dětí. Z průzkumů projektu "Žij zdravě" vyplývá, že od roku 2008 se počet dětí, které chodí pravidelně na obědy do školní jídelny, zvýšil z 19 na 26 procent, informoval v úterý Jakub Stárek z ministerstva školství (MŠMT).

Diskuse: 0

Jak fungují "zdravé obědy" školáků? Dívky hubnou, chlapci tloustnou - anotační foto
reklama

"Ministerstvo se snaží, aby se díky zdravým obědům snížil počet dětí trpící nadváhou nebo obezitou," doplnil Stárek. Podle výzkumu OECD je Česká republika, co se týče počtu dětí s nadváhou, na devátém místě v EU.

"Ministerstvo se snaží tento nelichotivý výsledek změnit zejména zlepšením stravovaní ve školních jídelnách. Podařilo se nám snížit radikálně, o 74 procent, množství tuků a cukrů v potravinách," doplnila Alena Fürstová z České školní inspekce. Kromě zdravých obědů MŠMT podporuje také projekty jako Mléko do škol nebo Ovoce do škol.

Společnost pro výživu (SPV) vyhlásila 25. května 2011 jako Den boje proti dětské obezitě. "V České republice musíme začít bojovat proti tloustnutí našich dětí, u kterých se pak zvyšuje v dospělosti náchylnost k nemocím, jako jsou cukrovka nebo rakovina tlustého střeva," řekl předseda SPV Petr Tláskal. Ten dodal, že počet obézních sedmiletých chlapců se od roku 1991 zvýšil o šest procent. Obézních dívek naopak ubylo: ze 17 procent v roce 1991 na 13,5 procenta v roce 2011.

V ČR je více než 8 000 školních jídelen a z nich je 90 procent samostatnými právními subjekty. Kromě snah MŠMT a SPV se v Čechách pořádají i jiné projekty na téma, jak s tloustnutím dětí bojovat. Například na "Juniorském maratonu - Běžíme Evropou" běhají desetičlenná družstva štafetovým způsobem maraton.

Děti se také zdravému stravování mohou učit v rámci internetového projektu Jak hravě žít zdravě, který hravou formou mění nezdravé stravovací návyky. Děti si mohou také základní vědomosti o vhodném poměru potravin v jídelníčku a pohybových aktivit osvojit díky projektu Zdravá abeceda.

reklama
Klíčová slova: jídlo děti Školství

Diskuse

Jak fungují "zdravé obědy" školáků? Dívky hubnou, chlapci tloustnou

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Vrah chce zpět do péče svoje děti, Ústavní soud s ním rychle vyběhl - anotační foto

Vrah chce zpět do péče svoje děti, Ústavní soud s ním rychle vyběhl

23.09.2014 18:18 Aktualizováno Brno - Drzost některých zločinců nezná mezí. Muž odsoouzený za vraždu manželky si stěžoval u Ústavného soudu,...

TOP 09 jde po ministru dopravy, Kalousek chce vyšetřovací komisi

23.09.2014 18:18 Aktualizováno Praha - V Poslanecké sněmovně je opět horko a Kalousek u toho. TOP 09 chce na příští schůzi Sněmovny...

Skončí soudružka Semelová u soudu? Znalec potřebuje ještě dva měsíce

23.09.2014 17:32 Aktualizováno Brno - Marta Seemelová (KSČM) si svými výroky o justiční vraždě Milady Horákové a sovětské okupaci v roce...

Topná sezóna je za dveřmi. Jak vytápět nejlevněji?

23.09.2014 17:22 Aktualizováno Praha - Už v první podzimní den je třeba myslet na zimu! Topná sezóna brzy začne. Jak draze vyjde vytápění...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Jste pro zákaz kouření v restauracích?

Hlasovalo 11700 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama