Svatý otec pronesl první slova v Praze v češtině

Praha - Prezident Václav Klaus s chotí Livií přivítali hlavu katolické církve na pražském ruzyňském letišti v sobotu krátce po 11.30. Benedikt XVI. překvapil všechny tím, že část projevu přednesl v češtině.

Přidejte svůj názor

Svatý otec pronesl první slova v Praze v češtině - anotační foto

Hlava katolické církve přiletěl strojem italské letecké společnosti Alitalia. Letadlo bylo ozdobeno českou a vatikánskou vlajkou. Na letišti přivítal Svatého otce kromě hlavy státu také šéfové obou komor parlamentu Přemysl Sobotka (ODS) s manželkou Radmilou, Miloslav Vlček (ČSSD) s manželkou Soňou a premiér Jan Fischer s chotí Danou. Všechny dámy měly podle protokolu na hlavě klobouk.

Benedikt XVI. vystoupil z letadla až poté, co ho na jeho palubě pozvali na českou půdu šéf protokolu Jindřich Forejt a vatikánský velvyslanec v ČR Diego Causero. Uvítacího ceremoniálu se zúčastnili kromě dalších politických špiček, například ministr zahraničí Jan Kohout či obrany Martin Barták, také nejvyšší představitelé katolické církve v čele s kardinálem Miloslavem Vlkem, více než 200 věřících, skupina skautů či dětský sbor Jaro.

Trojice dětí nabídla Svatému otci podle tradice chléb a sůl. Po slavnostním ceremoniálu s vojenskými poctami a hymnách Vatikánu a ČR pronesl jako první projev prezident Klaus. Svou řeč zahájil v češtině, po zhruba třech větách pokračoval v angličtině a řeč ukončil opět v češtině. Prezident přivítal papeže a vyslovil radost nad jeho příjezdem. Popřál mu pobyt plný příjemných zážitků. Vzpomněl na jeho předchůdce Jana Pavla II., který byl v Česku třikrát. "Jeho návštěvy byly symbolické. Stejnou symboliku spatřujeme i ve vaší návštěvě, která se uskutečňuje právě v roce 20. výročí od pádu komunismu, změn, jež měla význam nejen pro společnost, ale i pro postavení církve," řekl Klaus.Vzpomněl na jejich poslední setkání letos v květnu. "Naše pohledy jsou si blízké, i když jsme k nim dospěli každý z jiných konceptů," řekl Klaus. Uvedl, že Benedikt XVI. je Čechům velmi blízký, zná naši zemi i české katolíky. "Vítáme nejen hlavu státu Vatikán a nejvyššího představitele katolické církve, ale také jednoho z nejvýznamnějších intelektuálů a osobností současného světa. Vaše návštěva je významná tím, že se koná v době, kdy si připomínáme sv. Václava," řekl Klaus. Poslední větu projevu řekl Klaus v češtině: "Přeji vám, aby zde dobře znělo vaše poselství. Vítejte u nás."

Benedikt XVI. překvapil všechny tím, že úvod své řeči pronesl v češtině. Poté také pokračoval v angličtině. Potěšilo ho uvítání chlebem a solí, uvedl, že společnost je prodchnuta křesťanstvím, protože: "Chléb a sůl, tyto dary vaší země, se vyskytují již ve Starém zákoně," řekl papež. Vyzdvihl historii České republiky jako významné křižovatky severu a jihu, východu a západu. Podle jeho slov se v Praze od pradávna setkávaly tradice, nezapomněl zároveň na úlohu českých zemí v historii, kulturní, duchovních a intelektuálních tradic. "Slavíme 20. výročí sametové revoluce. Blahopřeji vám k tomuto výročí, je to významné datum východní a střední Evropy, kdy bylo obnovena nejen svoboda, ale také znovuobnovení křesťanství a jeho významu. Nelze ovšem podceňovat důsledky útlaku společenského a náboženského života," uvedl. V této souvislosti připomněl osudy a význam kardinálů Josefa Berana a Františka Tomáška, se kterým se osobně znal. Připomněl také význam biskupa a vědce Johanna Gregora Mendela, který působil v Brně.

"Bez Boha člověk neví, jakou cestou se vydat. S ním nalézáme život v naději i budoucnost," uvedl papež. Projev zakončil slovy, že současné náboženství je symbolem rozumu a víry. Poslední věty opět přednesl v češtině.

Z letiště zamířil Svatý otec do kostela Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, aby se poklonil Jezulátku a předal mu dar - zlatou korunku. Uctít Pražské Jezulátko na Malé Straně bylo papežovým osobním přáním již před sestavováním programu jeho návštěvy. Odpoledne zavítá na Pražský hrad, kde se kromě prezidenta Václava Klause setká i s dalšími českými politickými špičkami. Sobotní den zakončí papež v chrámu sv. Víta modlitbou se zástupci církve.

Témata: papež
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Svatý otec pronesl první slova v Praze v češtině

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Bude Česko po brexitu jiné? Analytička vážně varuje - anotační foto

Bude Česko po brexitu jiné? Analytička vážně varuje

30.03.2017 03:08 Aktualizováno Praha - Česká republika se kvůli odchodu Británie z Evropské unie bude muset začít vážně zabývat…

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě - anotační foto

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě

29.03.2017 20:09 Praha - Hnutí ANO změkčilo svůj morální kodex pro adepty na volené funkce. Členové hnutí budou…

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu - anotační foto

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu

29.03.2017 17:21 Praha - Senát nejspíš schválí bez výhrad úmluvu Rady Evropy o prevenci terorismu z roku 2005,…

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně - anotační foto

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně

29.03.2017 17:08 Aktualizováno Praha – Dnešní jednání vlády je poslední, na kterém mohou ministři předložit nové návrhy zákonů. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama