PAPEŽ V ČESKU: Největší manévry budou ve Staré Boleslavi a Brně

Praha - Česká policie dokončila přípravu bezpečnostních opatření, která budou o prodlouženém víkendu provázet návštěvu papeže Benedikta XVI. v Česku. Jak agenturu Mediafax informovalo policejní prezidium, s největšími omezeními musí lidé počítat v neděli v Brně a v sobotu ve Staré Boleslavi.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

"Zvýšená opatření jsou plánována do míst, kde se budou konat mše a kde se očekává přítomnost velkého počtu osob. Tedy zejména na brněnském letišti v Tuřanech a ve Staré Boleslavi," sdělila mluvčí prezidia Veronika Benediktová.

Na ruzyňském letišti na Benedikta XVI. čeká v sobotu před polednem uvítací ceremoniál a při něm bude mít svatý otec promluvu. V Praze se proto policejní opatření dotknou zejména letiště, kde bude zakázán vjezd před letištní budovy Terminál 3 a 4, a to v době sobotního příletu i pondělního odletu papeže. "Dopravní opatření v Praze budou jen minimální," slíbila Benediktová s tím, že policie bude zejména zajišťovat trasy pro průjezd papežské kolony. Kromě toho bude pro řidiče po celou dobu návštěvy uzavřena část Voršilské ulice v centru Prahy a také okolí Pražského hradu.

Vzhledem k papežovu plánu prohlédnout si Pražské Jezulátko v kostele Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici, budou v sobotu kolem poledne odkloněny některé tramvajové linky na Malé Straně. Rovněž ulice Karmelitská bude zhruba dvě hodiny pro motoristy neprůjezdná od Malostranského náměstí až po Újezd. V půl páté odpoledne se pak papež setká s prezidentem Václavem Klausem na Pražském hradě, kde se později pozdraví ve Španělském sále s představiteli politického a společenského života i s diplomatickým sborem. V šest hodin se Benedikt XVI. pomodlí s kněžími a řeholníky v katedrále svatého Víta.

Další den papeže čeká přelet do Brna, kde odslouží svatou mši přímo na letišti v Tuřanech. Krátce po poledni se vrátí do hlavního města, kde se setká s představiteli Ekumenické rady církví v Arcibiskupském paláci a poté kolem šesté hodiny večer vyrazí do Vladislavského sálu na setkání s akademickou obcí.

V pondělí ráno papeže čeká cesta do Staré Boleslavi, kde si před devátou hodinou ráno prohlédne baziliku svatého Václava a poté ve tři čtvrtě na deset bude na louce u Proboštských jezer sloužit svatou mši u příležitosti Národní svatováclavské pouti. Protože policie očekává o papežskou bohoslužbu velký zájem nejen tuzemských věřících, Stará Boleslav se již v neděli hermeticky uzavře pro všechna motorová vozidla. Všechny vjezdy do města budou střežit policisté. "Město bude uzavřeno od nedělního poledne do osmi večer dalšího dne," komentovala mluvčí policie Prahy - venkov Štěpánka Zatloukalová a dodala, že policie přijala taková dopravní opatření, aby byla zajištěna bezpečnost a plynulost dopravy a bezpečnost pěších návštěvníků i významných osob. S tím souvisí i varování pro řidiče parkující své auta v centru města. Vzhledem k návštěvě papeže policie nařídila kompletní zákaz parkování a odstavené vozy bude odtahovat.

Řidiči proto musí svá vozidla zaparkovat na záchytných parkovištích na okraji města. Jedno z nich policie připravuje na severovýchodním okraji poblíž silnice R10 a druhé bude na západním okraji Brandýsa u silnice II/331. K místu bohoslužby se návštěvníci dostanou po vyznačených trasách pěšky. Pro starší jedince a občany s omezenou hybností bude jezdit kyvadlová doprava z prvního parkoviště, z druhého parkoviště je trasa na louku, kde se bude konat mše, jen několik desítek metrů.

Řidiči zároveň musí počítat i s uzavřením křižovatky na 14. kilometru na R10 ve směru z Prahy do Mladé Boleslavi. Proto policisté doporučují využít výjezd až na 17. kilometru. Zájemcům o papežovu mši policie doporučuje využít autobusovou dopravu ČSAD, která jediná bude zajíždět až do města přímo na nádraží. Největší obavy pak má policie ze zájezdových autobusů, které mají návštěvníky z ciziny a vzdálenějších oblastí dopravit na mši. Policisté se obávají, že by jejich příjezd mohl způsobit dopravní kolaps už na dálnici. Proto žádá zájemce o papežskou bohoslužbu, aby pro cestu z Prahy využili kyvadlové autobusové a vlakové dopravy. Autobusy budou v pravidelných intervalech vyjíždět ze stanic metra Černý Most a Letňany přímo na autobusové nádraží do Staré Boleslavi. Rovněž vlakovou dopravu slíbily České dráhy pro pondělí posílit.

Před pondělním polednem papež opět zamíří do Prahy, kde poobědvá s biskupy v Arcibiskupském paláci. V odpoledních hodinách se rozloučí s Apoštolskou nunciaturou, vykoná závěrečný ceremoniál na ruzyňském letišti a krátce před šestou hodinou večer odletí zpět do Říma.

Témata: papež
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nesmíme dopustit zasévání zla. Vondráček v Terezíně připomněl hrůzy nacismu

20.05.2018 12:17 Terezín (Litoměřicko) - Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V…

Stav České společnosti? Historička otevřeně promluvila

20.05.2018 11:21 Praha - Ze vzniku Československa v roce 1918 se neradoval každý, později stát vydával instrukce,…

Brněnský soud uznal první český stejnopohlavní pár rodiči

19.05.2018 08:39 Brno - Český Nejvyšší soud uznal počátkem května rozhodnutí kalifornské justice, která prohlásila…

Samková byla potrestána za to, že proklela tureckého velvyslance.…

17.05.2018 11:26 Aktualizováno Praha - Praha – Známá česká advokátka Klára Samková čelila kárné žalobě, která souvisí s jejím…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama