Pecina: Počet cizinců v Česku stále stoupá, situace je ale stabilní

Praha - Ministr vnitra Martin Pecina předloží na pondělním zasedání vlády svým kolegům Zprávu o situaci v oblasti migrace na území České republiky za rok 2008. Příliv cizinců do Česka se stále zvyšuje, na konci roku 2008 jich zde legálně pobývalo takřka půl milionu, píše se ve zprávě.

Přidejte svůj názor

Pecina: Počet cizinců v Česku stále stoupá, situace je ale stabilní - anotační foto

"Česká republika je migračně atraktivní země, jejíž význam jako cílové země pro cizince roste. Tuto skutečnost dokumentuje stoupající počet cizinců s povoleným pobytem na území České republiky, počet cizinců s povoleným pobytem na území České republiky ke dni 31. 12. 2008 dosáhl počtu 438 301 osob," uvádí ministerstvo vnitra ve zprávě.

Nicméně ministr vnitra předesílá, že již na konci roku 2007 Česko úspěšně dokončilo přípravy na vstup do schengenského prostoru. Podle jeho slov je možno konstatovat, že situace v oblasti veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti je v souvislosti s migrací stabilní.

Z důvodu neblahých dopadů hospodářské krize se cizinci museli i v Česku potýkat s problémem nedostatku pracovních míst a nezaměstnaností. Tento trend se začal evidentně projevovat již na konci minulého roku. Proto ministerstvo vnitra připravilo projekt pomoci cizincům, kteří se v důsledku krize ocitli bez finančních prostředků a možnosti pracovního uplatnění. Projekt dobrovolných návratů byl přitom zahájen již v únoru tohoto roku.

"Výše uvedený projekt lze stručně charakterizovat jako úspěšný, neboť nabízí možnou alternativu pro uvedené cizince, jak důstojně řešit svoji nepříznivou situaci v ČR, umožňuje cizincům vrátit se zpět do země původu za humánních podmínek a bez toho, aniž by se tímto rozhodnutím zbavovali možnosti v budoucnu do ČR opět přicestovat," píše se ve zprávě.

Zpráva o situaci v oblasti migrace za uplynulý rok je dokument, jenž ministerstvo vnitra každoročně předkládá Bezpečnostní radě státu, vládě a následně Poslanecké sněmovně.

Migrace a imigrační politika je tématem, jež pojímají všechny strany, které kandidují do Poslanecké sněmovny. Většinou se shodují na tom, že příliv cizinců do země není nutno omezovat, je však třeba dát mimořádnou pozornost na jejich integraci do české společnosti.

"Primárním úkolem je v současné době řádně integrovat ty cizince, kteří tu už jsou. Čili nenechat vzniknout odloučené společnosti, nenechat vzniknout ghetta. To byla naše největší chyba s Romy. Problémy s Romy jsou vždy tam, kde se vytvořilo romské ghetto. Je třeba se snažit o co největší integraci, aby opravdu vplynuli do české společnosti, a musíme pracovat zejména na těch, kteří s tím mají ještě potíže," sdělil agentuře Mediafax exministr zahraničních věcí a lídr strany TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Je třeba, aby si cizinci uvědomili, že česká společnost je otevřená, ale za určitých podmínek," doplnila jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková-Melicharová.

Podle průzkumu, který agentura CVVM zveřejnila letos v dubnu, si více než polovina Čechů (57 procent) myslí, že v Česku je příliš mnoho cizinců. Přesvědčeni jsou o tom zvláště starší lidé a sympatizanti politické levice. Celkem 78 procent občanů podmiňuje pobyt cizinců právě jejich integrací do české společnosti a splněním určitých podmínek.

Témata: migrace | Pecina, Martin
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Pecina: Počet cizinců v Česku stále stoupá, situace je ale stabilní

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě - anotační foto

Hnutí ANO zmírnilo morální kodex, rezignaci členů žádá až po obžalobě

29.03.2017 20:09 Praha - Hnutí ANO změkčilo svůj morální kodex pro adepty na volené funkce. Členové hnutí budou…

Co bude s Českem po brexitu? Analytička vážně varuje - anotační foto

Co bude s Českem po brexitu? Analytička vážně varuje

29.03.2017 19:31 Praha - Česká republika se kvůli odchodu Británie z Evropské unie bude muset začít vážně zabývat…

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu - anotační foto

Senát asi bez výhrad schválí úmluvu o potírání terorismu

29.03.2017 17:21 Praha - Senát nejspíš schválí bez výhrad úmluvu Rady Evropy o prevenci terorismu z roku 2005,…

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně - anotační foto

Vláda utlumí tvorbu zákonů, soustředí se na předpisy ve Sněmovně

29.03.2017 17:08 Aktualizováno Praha – Dnešní jednání vlády je poslední, na kterém mohou ministři předložit nové návrhy zákonů. Do…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama