Největší absentéři mezi poslanci? ČSSD a ministři

Praha - Od voleb uplynul rok, a tak je čas zrekapitulovat, jak poslanci docházejí do sněmovny a kteří z nich své povinnosti zanedbávají. Jak informuje TÝDEN.cz, největší absenci mají sociální demokraté.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Občanské sdružení KohoVolit.eu sestavilo žebříček poslanců, kteří nejčastěji chybějí při hlasování. A nejhorší výsledek má ČSSD, mezi jejímiž poslanci je polovina absentérů. Z ministrů je to zase Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Schwarzenberg se hlasování zúčastnil jen v patnácti procentech případů. Jako ministra zahraničí ho však částečně omlouvají povinnosti a množství zahraničních cest, které musí absolvovat.

V těsném závěsu za ním je ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Ten šéfuje i legislativní radě vlády, ale ve sněmovně byl jen při jedné třetině hlasování.

"Řídím dva resorty, a podíváte-li se na množství zákonů, které spravedlnost během posledního roku navrhla, pak jsme jedni z nejaktivnějších," cituje Pospíšila TÝDEN.cz. "Někdo zákony připravuje, někdo o nich hlasuje," dodal ministr.


ČSSD má marody

Mezi první desítkou největších absentérů jsou hlavně sociální demokraté. Petr Jalowiczor od září nebyl na hlasování ani jednou. Podle slov jeho asistenta Pavla Kawuloka je však vážně nemocný a z jednání je vždy omluven. Ale neví, jestli bude ve své práci schopen pokračovat, proto se svým klubem jedná o složení mandátu.

Druhým největším hříšníkem je Jan Smýkal, taktéž z ČSSD. I ten absence svádí na své zdraví. Podle serveru KohoVolit.eu hlasoval je ve 25 procentech případů, ale poslanec to zpochybňuje. Nicméně přiznává, že podstoupil operaci srdce a kvůli ní a následné rekonvalescenci se mnoha hlasování nemohl zúčastnit.

Ale tím, kdo je zdravý a přesto nechodí do sněmovny, je podle údajů místopředseda ČSSD a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Ten hlasoval pouze ve 23 procentech případů.

"To, že nehlasuji pro vládní návrhy zákonů, neznamená, že nejsem a nepracuji v Poslanecké sněmovně," vzkázal pro TÝDEN.cz.

A má pravdu v tom, že žebříček, který sestavilo občanské sdružení, započítává pouze hlasy poslanců "ano" a "ne". Pokud se hlasování zdrží, v žebříčku to není zohledněno.

Výsledky průzkumu znepokojují hlavně vedení sociální demokracie. Místopředseda Jeroným Tejc tak slíbuje, že vedení klubu se tímto problémem bude zabívat. A doporučí prý poslancům, aby si svůj pracovní režim upravili tak, aby jednání sněmovny stíhali.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Namyšlený idiot, co svému otci nesahá ani po kotníky? Brzobohatý se pustil…

21.01.2018 21:43 Aktualizováno Praha - Hudebník a skladatel Ondřej Brzobohatý se v posledních dnech opakovaně vyjádřil k politické…

OBRAZEM: Při požáru hotelu v Praze umírali lidé

20.01.2018 21:51 Praha - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě dnes zemřeli dva lidé.…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 20:09 Aktualizováno Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama