Brněnští muslimové chtějí stavět druhou mešitu. Demokracie je však podle nich blud

Brno - Brnem otřásají spory o uvažované výstavbě druhé muslimské mešity ve městě. Olej do ohně však přilila nahrávka kázání z islámské modlitebny ve Vídeňské ulici, která unikla na veřejnost, zjistil exkluzivně v pondělí reportér agentury Mediafax.

Přidejte svůj názor

Muslimský aktivista Lukáš Větrovec z Mikulova na Břeclavsku v asi minutovém záznamu pravidelného pátečního kázání odmítá civilizační hodnoty demokratické společnosti s tím, že muslimská náboženská obec je nepotřebuje, protože má svá vlastní pravidla a ideály.

"Západní společnost nám klade překážky na cestě k islámské osvětě," tvrdí v kázání Větrovec. "Vadí jí džihád na cestě boží, vadí jí zákaz jakéhokoliv míšení žen s muži, vadí jí tresty za překročení božích hranic. Přejí si islám zasunutý v osobním šuplíku soukromého života jedince. Chtějí islám plný pasivity, podlézavosti, plný pokrytectví, bez uskutečnění toho, co vpravdě islám hlásá." Podle Větrovcova kázání chce většinová společnost tolerovat islám jen jako vnější obal bez náplně. "Za to bojuje propagandou demokracie, rovnosti, emancipace a dalších podobných bludů," prohlásil Větrovec.

V závěru vyzval brněnské muslimy, aby neklesali na duchu a nesmutnili. "Vždyť budete mít navrch, jste-li věřící. Vězte, že každý, i nejzatvrzelejší boží nepřítel pozná pravdu a uvěří v ní, když se s ní v okamžiku smrti setká," kázal Větrovec.

Muslimská kázání se konají v brněnské mešitě ve Vídeňské ulici jednou týdně, vždy v pátek. Jsou psána arabsky a jsou kolektivním dílem vedení muslimské obce. Do češtiny je pak překládá někdo znalý obou jazyků. Jednotlivá kázání proto odrážejí oficiální názory představitelů komunity. Bohoslužeb se v mešitě ve Vídeňské ulici pravidelně účastní osmdesát až sto lidí.

Větrovec Mediafaxu v pondělí řekl, že si za kázáním naplno stojí. Kontroverze názorů je podle něj užitečná. "Nepotřebujeme, aby nám západ a pokrytecké režimy jako v USA diktovaly svoje pojetí demokracie," řekl s tím, že islamisté mají vlastní, historicky danou myšlenkovou základnu. Dodal, že v řadě aspektů nemají muslimové v soužití s většinovou společností žádný problém. "Respektujeme každého, totéž však vyžadujeme i od jiných," řekl.

Situaci s plánovanou výstavbou druhé mešity v Brně označil Větrovec v této souvislosti za patovou. "Buď jak buď, druhá modlitebna v Brně vyroste," prohlásil. Doplnil, že lidé si na to postupem času budou muset zvyknout. "Je faktem, že v Brně neustále přibývá muslimských studentů a obchodníků. Po skončení loňského ramadánu jsme zjistili, že druhou modlitebnu prostě nutně potřebujeme," řekl. Větrovec zároveň připustil, že mešita nemusí stát nutně v centru města. "Kde by mohla nebo měla stát, bude ještě věcí diskuse," dodal.

Spory mezi brněnskými muslimy a většinovou společností ohledně modlitebny se však ještě více přiostřily koncem minulého týdne, když si Větrovce k podání vysvětlení předvolala policie v Břeclavi. Odmítač islámu Valentin Kusák z Hradce Králové, známý petiční iniciativou proti výstavbě muslimských svatostánků, na něj totiž podal trestní oznámení. "Přišel mu hanlivý mail, kde jej někdo nazýval psem. On se vyděsil a zároveň si myslí, že jsem ho psal já," řekl Mediafaxu Větrovec. Autorství hanopisu zároveň odmítl s tím, že někdo si pod jeho jménem založil na veřejném internetovém serveru podobnou e.mailovou adresu, jako má on sám. "Policie bude muset celou věc jako nesmysl odložit," tvrdí Větrovec.

Témata: Brno | islám
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zdvižený prostředníček pro Okamuru: Jsem znechucen, že 'člověk' jako on…

23.10.2017 22:20 Aktualizováno Praha - Výsledek hnutí Svoboda a přímá demokracie ve volbách mnohé překvapil. Strana získala větší…

Hasiči evakuovali prodejnu Lidl ve Zdibech u Prahy

23.10.2017 20:05 Praha - Hasiči dnes v podvečer evakuovali prodejnu Lidl ve Zdibech nedaleko Prahy. Podle…

Běžně se k politické situaci nevyjadřuji, ale tohle už zavání slušným…

22.10.2017 00:18 Aktualizováno Praha - Do zástupu slavných osobností, které se letos vyjadřují k volbám do Poslanecké sněmovny se…

Česko v nebezpečí? ANO získalo neúměrnou moc, strachuje se Fenič

21.10.2017 20:44 Praha - Zhruba 18 procent, které dělí ANO a ODS, je nejvyšší rozdíl mezi vítězem a druhou stranou v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama