Historik Vaculík a diplomat Kolář obdrželi Cenu Rudolfa Medka

Praha - Cenu Rudolfa Medka dnes převzali historik Jaroslav Vaculík a diplomat Petr Kolář. Cenu udílí Slovanská knihovna Národní knihovny ČR a spolek Ruská tradice. Uděluje se za badatelskou, novinářskou či jinou činnost zaměřenou na česko-ruské vztahy a jejich proměny ve 20. století nebo na podporu demokracie ve střední a východní Evropě.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Česká republika

Vaculík, který působí na Masarykově univerzitě v Brně, cenu získal za výzkum česko-ruských a československo-sovětských vztahů a migrace. Zabývá se historií spojenou s druhou světovou válkou, dějinami Čechoslováků v zahraničí a také didaktikou dějepisu. Mezi jeho největší díla patří třísvazkové Dějiny volyňských Čechů.

Diplomata Koláře porotci ocenili jako významného představitele veřejného a společenského života v Česku s přesahem jak na východ, tak na západ. Kolář v minulosti působil jako velvyslanec v USA a poté i v Rusku. Loni byl jednou z veřejně činných osobností, které v otevřeném dopise tehdejšímu ministrovi zahraničí Lubomíru Zaorálkovi vyjádřili svůj nesouhlas s postojem prezidenta Miloše Zemana k Rusku a s jeho iniciativou na spuštění Česko-ruského fóra. "Máme obavu, že tento formát nic pozitivního nepřinese a naopak bude zneužit jako propagandistický nástroj pro zájmy Ruské federace, které jsou otevřeně nepřátelské vůči zájmům České republiky," uvedli v dopise.

Cena Rudolfa Medka se uděluje od roku 2008. Zřídil ji Nadační fond angažovaných nestraníků. Po jeho zániku jeho roli převzala Ruská tradice. V minulosti cenu získal například politik Jaromír Štětina za odmítavý postoj k politickému extremismu nebo historik Martin C. Putna. U něj porotci ocenili dlouhodobé vědecké zaměření na ruskou kulturu či spoluautorství monografie Rusko mimo Rusko, věnovanou emigraci z Ruska a Ukrajiny v meziválečném Československu.

Vůbec prvním laureátem byl publicista a překladatel z ruštiny Vladimír Bystrov, mezi další oceněné patří literární vědkyně Marta Dandová, archivářka a historička Raisa Machatková či vojenský historik Edmund Orián. Cena je pojmenovaná po českém spisovateli, vojákovi a legionáři, který své zkušenosti z války zpracoval v pětidílném románu Anabase.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitalizovaný záznam procesu se Slánským bude odvysílán

21.05.2018 18:11 Praha - Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s…

Dvě děti na koloběžce vjely pod auto, jedno je zraněné vážně

21.05.2018 17:43 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dvě děti školního věku se dnes odpoledne v Brandýse nad Labem u Prahy…

V Mostě kvůli kamení málem vykolejila tramvaj, daly ho tam děti

21.05.2018 15:55 Most - Kvůli kamení naskládanému na kolejích mohla před několika dny vykolejit v Mostě tramvaj.…

Nesmíme dopustit zasévání zla. Vondráček v Terezíně připomněl hrůzy nacismu

20.05.2018 12:17 Terezín (Litoměřicko) - Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama