Oko za oko. Je trest smrti v Česku reálný?

Praha - Trest smrti je dnes možné uložit asi v 55 zemích světa, i když se za posledních 30 let zdvojnásobil počet států, které právě trest smrti zrušily. Jak je na tom Česká republika a je zde zavedení trestu smrti v nejbližší době reálné?

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Trest smrti

Při posledním průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd České republiky, který se konal v květnu loňského roku, se 38 procent lidí vyslovilo proti zavedení poprav v naší zemi. To ovšem nemění nic na tom, že většina Čechů ale trest smrti podporuje. Ve zmiňovaném výzkumu pro něj hlasovala více než polovina lidí. 

Debata s argumenty pro a proti, která se vede nejenom u nás se týká především trestu smrti za ty nejzávažnější trestné činy jako např. vraždy či znásilnění. I ti nejhorlivější zastánci poprav povětšinou nesouhlasí s trestem smrti za nenásilné trestné činy, přesto i takové jsou ve světě trestány tímto způsobem. 

Podle průzkumu centra nejvíce tazatelů souhlasilo s myšlenkou, že trest smrti  „přináší spravedlivé zadostiučinění pozůstalým“ a že „bez trestu smrti nenapravitelní těžcí zločinci zabírají místo ve vězení a stát je musí živit z našich daní.“ Naproti tomu u spousty odpůrců trestu smrti zase zvítězila obava z justičního omylu a riziku zneužití. 

Ve světě se tedy ne vždycky popravuje za trestné činy. Jenom namátkou. V Číně dochází k popravám za narušení sociální stability i za hospodářské trestné činy. V Íránu se trestá smrtí projevování sexuální orientace a ve Vietnamu za politickou aktivitu. 

Obecně lze říct, že trest smrti má v Česku nejmenší podporu u vysokoškoláků a nábožensky orientovaných lidí. Naopak největší podpoře se těší mezi příznivci krajních politických stran a starších lidí. 

Trest smrti nemá ani podporu právníků. "Nad trestem smrti jsme nikdy neuvažovali. Myslím si, že u nás byla tato otázka jednoznačně vyřešena, a myslím si, že byla vyřešena správně," uvedl v minulosti někdejší předseda Nejvyššího soudu a právník Pavel Šámal. 

Vstupte do diskuze (15)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitalizovaný záznam procesu se Slánským bude odvysílán

21.05.2018 18:11 Praha - Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s…

Dvě děti na koloběžce vjely pod auto, jedno je zraněné vážně

21.05.2018 17:43 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dvě děti školního věku se dnes odpoledne v Brandýse nad Labem u Prahy…

V Mostě kvůli kamení málem vykolejila tramvaj, daly ho tam děti

21.05.2018 15:55 Most - Kvůli kamení naskládanému na kolejích mohla před několika dny vykolejit v Mostě tramvaj.…

Nesmíme dopustit zasévání zla. Vondráček v Terezíně připomněl hrůzy nacismu

20.05.2018 12:17 Terezín (Litoměřicko) - Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama