ISS bude brzy viditelná i z ČR, vědci vyzvali děti aby zamávaly Krtečkovi

Praha - Mezinárodní kosmická stanice (ISS), na níž je i americký astronaut Andrew Feustel, bude 24. května při přeletu viditelná z území Česka pouhým okem. Zástupci České kosmické kanceláře a Astronomického ústavu proto vyzvali děti, aby astronautům zamávaly a "posvítily jim na cestu". Feustel je známý svým spojením s Českou republikou, na vesmírnou stanici s sebou vzal mimo jiné i postavičku Krtka z pohádek Zdeňka Milera.

Přidejte svůj názor 1 komentář

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Mezinárodní kosmická stanice bude viditelná ve čtvrtek 24. května pozdě večer. Přelet začne ve 22:47. Stanice se bude pohybovat od západu na východ, kde o necelých sedm minut později zapadne. "Nejvyššího bodu na obloze dosáhne stanice ve 22:50, téměř v nadhlavníku, směrem na sever," upozornila kancelář v dnešní tiskové zprávě.

Pozorovatelé by si měli vhodné místo vyhlédnout předem, nejlépe takové, kde je nebude rušit silné pouliční osvětlení. Stanice se objeví na západě, poměrně nízko nad obzorem. V tuto roční dobu je na západě vidět také jasná planeta Venuše, ta však na rozdíl od kosmické stanice neputuje noční oblohou, ale zůstává na místě.

Okem zájemci spatří pouze jasný bod, v silnějším dalekohledu půjde rozlišit i její typický tvar připomínající nakloněné písmeno H. Viditelná je ISS díky tomu, že se od jejích panelů odráží sluneční světlo. Ve dne pozorovat nejde, v záři Slunce její odraz zanikne. Navíc stanice neprolétá nad Zemí stále po stejné dráze, ale mírně se posouvá. Proto je z Česka viditelná jen v určitém období. V budoucnu taková příležitost opět přijde, uvedli astronomové.

Pozorovatelé, kteří budou vyhlížet ISS, mohou vyfotografovat nebo nakreslit své přípravy na pozorování a poslat je organizátorům projektu Do kosmu s Krtkem 2018. Ty nejlepší budou zveřejněny na internetu. Více informací k soutěži najdou zájemci na webu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitalizovaný záznam procesu se Slánským bude odvysílán

21.05.2018 18:11 Praha - Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s…

Dvě děti na koloběžce vjely pod auto, jedno je zraněné vážně

21.05.2018 17:43 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dvě děti školního věku se dnes odpoledne v Brandýse nad Labem u Prahy…

V Mostě kvůli kamení málem vykolejila tramvaj, daly ho tam děti

21.05.2018 15:55 Most - Kvůli kamení naskládanému na kolejích mohla před několika dny vykolejit v Mostě tramvaj.…

Nesmíme dopustit zasévání zla. Vondráček v Terezíně připomněl hrůzy nacismu

20.05.2018 12:17 Terezín (Litoměřicko) - Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama