Nemohu mlčet! Novinář pravidelně zpovídající Zemana promluvil o kauze Kmenty a spol.

Praha - Trojice investigativních novinářů Jaroslav Kmenta, Janek Kroupa a Sabina Slonková tvrdí, že se je policie a Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) snaží zastrašit či odradit od další práce. Podle nich je akce „zjevně koordinovaná" a jejím vedlejším cílem je kriminalizovat investigativní žurnalistiku. Se svými zkušenostmi do diskuze o kauze přispěl i jiný známý novinář – moderátor Luboš Xaver Veselý.

Přidejte svůj názor 135 komentářů

Jaroslav Kmenta

Novináři poukázali na to, že v posledních měsících museli opakovaně vypovídat ke kauzám, jež se týkají premiéra Andreje Babiše (ANO). Kmenta z magazínu Reportér, Kroupa z Českého rozhlasu a Slonková ze serveru Neovlivní.cz upozornili, že jim od inspekce a policie přišla série předvolání kvůli údajným únikům informací z policejních spisů či prověřovaných kauz. V daných věcech už přitom na úřadech vypovídali.

„Jsme přesvědčeni, že tato vyšetřování nás a naše zdroje mají kromě jiného znejistit, zastrašit či odradit od další práce," napsali novináři ve společném prohlášení. „Kdo celou akci rozjel, zatím nevíme. Víme jen to, že kauzy, kvůli nimž jsme všichni tři aktuálně předvolávaní, spojuje jedna osoba: premiér v demisi Andrej Babiš," uvedli.

Se svými zkušenostmi se do diskuze zapojil i další známý publicista a moderátor Luboš Xaver Veselý, který například na rádiu Frekvence 1 moderuje pořad Prezidentský Pressklub, kde pravidelně zpovídá prezidenta Miloše Zemana.

„Nemohu mlčet! Nemám důvod nevěřit pánům Kmentovi a Kroupovi a paní Slonkové,“ uvedl na facebooku Veselý s tím, že přesně to, co popisují v médiích, má za sebou i on sám. „V souvislosti s níže uvedenou kauzou jsem byl 3x na výslechu na GIPS, 2x na výslechu na Kriminální službě Praha 5, 2x potom u soudu. GIPS se mě ptal pouze na zdroj informace, řekl jsem, že chráním zdroj - tím to zdechlo. Na Kriminálce to samé. Vidím tam dost podobnost,“ uvedl s odkazem na kauzu, kdy ho vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová obvinila, že koupil informace od tehdejšího šéfa protikorupční policie (UOKFK) Tomáše Martince.

Kmenta tvrdil, že zachytil náznaky toho, že se něco chystá. „Předem jsme měli signály – v mém případě z Babišova okolí – že proti nám budou ataky tohoto typu, protože moc škodíme člověku, který je dnes u moci. Beru to jako trest za to, že děláme svobodnou žurnalistiku,“ přiznal Kmenta pro Česká rozhlas. Připustil ale, že neví, na čí objednávku k prošetřování úniků dochází.

„Já jsem se nakonec dozvěděl kdo za tím stál (JUDr. Bradáčová to nebyla). Měl jsem řadu podobných informací, podobně jak popisuje pan Kmenta. Všechno z toho se ukázalo jen klasické "dělat se zajímavým, popř. snaha pomáhat - tedy dostat se k informacím. Já za tím Babiše nevidím, ale tolik podobností s tím mým případem ukazuje jinam. Proč nám novináři v ČT24 neřekli, jaké tam dostávali otázky? Měli bychom jasno,.“ dodal Veselý.

Vstupte do diskuze (135)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČT zase naštvala Ovčáčka: Chová se jako úplný idiot. Asi má nějaké vnitřní…

23.04.2018 11:39 Praha - Kauza tweetů mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka má pokračování. Opět se na ně zaměřili…

Policie dodnes nezná totožnost jedné oběti výbuchu v Kralupech

22.04.2018 17:40 Aktualizováno Kralupy nad Vltavou (Mělnicko) - Ani měsíc po výbuchu skladovací nádrže v distribučním terminálu…

Dbalému může přitížit podmínka za řízení v opilosti

21.04.2018 13:26 Praha - Lékař Vladimír Dbalý, který čelí obžalobě z korupce v Nemocnici Na Homolce, dostal koncem…

Zásadní pochybení v kauze Kramný? Monika měla na zádech stopu, něco tu ale…

20.04.2018 11:40 Aktualizováno Praha - Zabil Petr Kramný svou manželku Moniku a dceru Kláru? Spolek Šalamoun se domnívá, že v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama