Demonstranti vyzvali ministry Stropnického a Pelikána k řešení situace v severní Sýrii

Praha – Dnes v podvečer se před českým ministerstvem zahraničí sešlo několik desítek lidí. Šéfa české diplomacie Martina Stropnického a ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (oba ANO) vyzvali k řešení tureckého postupu vůči Kurdům v severní Sýrii. 

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Sýrie

Organizátoři svolali demonstraci v reakci na mezinárodní výzvu k protestům, kterou vydaly kurdské organizace v souvislosti s ofenzívou turecké armády v oblasti Afrín. Aktivisté přečetli otevřený dopis ministrům s výzvou, aby politici „přestali mlčet a odmítli jednoznačně porušování mezinárodního práva a rezoluce OSN ze strany Turecka". Požadují, aby se zástupci české vlády zasadili za co nejrychlejší znovuvytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií a aby zabránili dovozu českých zbraní do Turecka.

Zástupci aktivistů také vyzvali politiky k ochraně kurdského politika Sáliha Muslima, kterého v únoru krátce zadržela česká policie a o jehož vydání žádá Turecko. „Každému, kdo byť jen okrajově sleduje dění v Turecku, musí být jasné, že Sálihu Muslimovi by nebyl zajištěn spravedlivý proces," uvedli. Zásah policistů prověřovala na základě podnětu ministra vnitra Generální inspekce bezpečnostních sborů, podle níž při zadržení nepochybili.

Organizátoři protestu uvedli, že Turecko vede proti Kurdům dlouhodobou vojenskou i politickou kampaň s jasným cílem potlačit jakékoliv snahy o kurdskou autonomii v Turecku i za jeho hranicemi. Aktivisté to pokládají za nepřijatelné a poukazují na to, že kurdské autonomní oblasti v Sýrii tvoří v regionu „ojedinělý ostrov demokratické, sekulární a rovnostářské společnosti".

Afrín ležící na severu Sýrie je hlavním městem stejnojmenné oblasti a baštou kurdských milicí YPG. Turecká armáda se před několika dny spolu se syrskými povstaleckými skupinami dostala za intenzívního bombardování na okraj města. Ofenzívu zahájila Ankara v lednu, a to s cílem vytlačit kurdské milice YPG, které považuje za teroristy napojené na Stranu kurdských pracujících působící v Turecku.

Podle Syrské organizace pro lidská práva už při ofenzivě zahynulo přes 200 civilistů, což Turecko popírá a tvrdí, že dělá vše proto, aby se boje civilního obyvatelstva nedotkly.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kyselinový útok v Česku: V Plzni někdo zaútočil na pět lidí, probíhá…

24.03.2018 16:07 Aktualizováno Plzeň - V jednom z nočních podniků v Plzni dnes dopoledne zaútočila zřejmě žena na tři lidi…

Malí levharti dostali v Brně jména Aruni a Ashanga

24.03.2018 15:34 Brno - K největším chovatelským úspěchům brněnské zoo za poslední roky patří dva malí levharti…

Při požáru v Černé Hoře se zranili dva lidé

24.03.2018 13:09 Aktualizováno Černá Hora (Blanensko) - Dva lidé se zranili při dopoledním požáru rodinného domu v Černé Hoře na…

Tisíce lidí v Bratislavě uctily památku zavražděného novináře, v Brně se…

23.03.2018 18:39 Bratislava/Brno - Tisíce lidí se dnes odpoledne zúčastnily v Bratislavě pietního průvodu na památku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama