Ministr kultury Šmíd ocenil rytíře a dámy české kultury

Praha - Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd dnes v pražském Divadle na Vinohradech ocenil rytíře a dámy české kultury. Dámami se staly dramatička Helena Albertová a historička a spisovatelka Zora Dvořáková.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilja Šmíd

Rytíři pak jsou český básník, prozaik a hudebník Jáchym Topol a pomocný biskup pražský Václav Malý. Oceněno bylo také několik osobností in memoriam. Na titul Mecenáš české kultury se letos nesešly nominace. Vyznamenání předal ministr v rámci 12. ročníku mezinárodního festivalu Mene Tekel.

Vyznamenání dostávají tvůrci, jejichž umělecká cesta byla násilně přerušena totalitní mocí či byli kvůli svým nezlomným mravním postojům perzekvováni a zbavováni občanských práv a svobod v totalitních režimech. "Když se dotkneme žhavých kamen, spálíme se a pamatujeme si to. Ale lidstvo je nepoučitelné," varoval podobně jako další laureáti před zapomínáním Šmíd.

Své ocenění osobně převzaly historička a spisovatelka Dvořáková a dramatička, scénografka a bývalá ředitelka Divadelního ústavu Albertová. Dvořáková, mimo jiné autorka knihy To byla Milada Horáková, patří k uznávaným spisovatelům literatury faktu a za své celoživotní dílo získala Cenu Miroslava Ivanova.

Za herečku Annu Letenskou, která byla v roce 1942 zastřelena v koncentračním táboře v Mauthausenu dva měsíce před premiérou svého posledního filmu Přijdu hned, převzal ocenění ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer. "Za některé postoje se platí, a třeba i cenou nejvyšší," prohlásil Töpfer.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiši, vzdej se funkce! Výzvu podepsali Mádl, Štěpánová, Suchánek,…

19.03.2018 09:42 Praha - Zhruba před třemi týdny byla spuštěna internetová petice nazvaná Milion chvilek, která žádá…

Na Znojemsku v noci hořel rodinný dům

19.03.2018 08:51 Plenkovice (Znojemsko) - Rodinný dům s přilehlou hospodářskou částí vyhořel v noci na dnešek v…

Zeman se mě pokoušel koupit jako sympatizanta. Bylo to hrozné, třásly se…

18.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Známý herec Tomáš Hanák přiznal, že během první přímé prezidentské volby v roce 2013 dostal…

Sýrie už neexistuje? Turecko slaví, Osmanská říše se rozšiřuje. Novinářky…

18.03.2018 17:07 Aktualizováno Afrín/Praha - Spojenecké oddíly turecké armády vstoupily do města Afrín, podle tureckého prezidenta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama