Romové jsou vyvolení? Herec svérázně promluvil o Letech. Jeho slova vyvolala hodně neobvyklou reakci

Praha - Herec Jiří Maryško se před několika dny na sociálních sítích vyjádřil k dění kolem Romů a tábora v Letech u Písku. Teď přiznal, že jeho slova vyvolala divokou debatu.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Maryško ve svém původním příspěvku poukazoval na to, že Romové se brání a podávají trestní oznámení kvůli výrokům o táboře v Letech. Varoval však, že se v tomto případě řeší důsledky a ne příčiny. „Možná, že kdyby proromští aktivisté místo organizování koncertů, sbírek a dojení Evropskejch programů, začali ve vyloučenejch lokalitách doučovat dějepis i samotný Romy (kteří, podle mě, vědí o táboře v Letech stejný h*vno, jako Okamurovci), mohlo by to teď vypadat trochu jinak.“ uvedl na sociálních sítích.

„Okamura by seděl ve svý cestovce pro plyšáky, Romové by měli svý zástupce v Parlamentu, Radek Banga by nemusel fňukat, jak se proti němu chystá pogrom a památka mrtvejch Romů z koncentráku v Letech by byla nejlíp uctěna tím, že z jejich potomků je dneska hrdý a sebevědomý etnikum, který svým předkům nedělá jen ostudu a nežije jenom z jejich utrpení...“ pokračoval herec. Dodal, že podle něj je třeba začít házet „černý a bílý do jednoho pytle, jinak se nehnem“.

S odstupem několika dní přiznal, že jeho slova vyvolala poměrně ostré reakce. „Po mým nedávným příspěvku o tom, že Romové nevolej a v důsledku toho máme Okamury ve vládě, se do mě (na rozdíl od Romů) pustilo pár aktivistů, že dělit lidi na Romy a Neromy je špatný a že jsou jako my,“ uvedl Maryško.

Tím to ale neskončilo. „Od romských přátel jsem se ovšem dozvěděl o zajímavý teorii; že Romové jsou Bohem vyvolený národ a jejich domovem je Izrael. Takže věta 'Jsou jako my', může paradoxně Romy urazit. Stejně, jako by věta 'Gádžové jsou jako my', znejistila mnohýho salónního sluníčkáře,“ dodal k tématu Romů Maryško.

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stav herce Sedala se po napadení zlepšil, policie stíhá podezřelého…

23.05.2018 13:21 Brno - Stav sedmdesátiletého herce Jána Sedala, který po napadení počátkem května v Brně skončil ve…

V zimě a bez vody? Jak žijí "nepřizpůsobiví" občané ve "vyloučených…

23.05.2018 12:28 Aktualizováno Most/Litvínov – V českém veřejném prostoru existují pojmy, které když zazní tak spolehlivě dokáží…

Digitalizovaný záznam procesu se Slánským bude odvysílán

21.05.2018 18:11 Praha - Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s…

Dvě děti na koloběžce vjely pod auto, jedno je zraněné vážně

21.05.2018 17:43 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dvě děti školního věku se dnes odpoledne v Brandýse nad Labem u Prahy…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama