Rok 2017 skončil. Celý svět má oficiálně rok 2018

Praha - Bujaré veselí, ohňostroje, ale i zranění a úmrtí doprovázely na celém světě oslavy příchodu nového roku. Ten kvůli časovým pásmům trval 26 hodin a skončil teprve dnes ve 13:00 SEČ.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Tradiční ohňostroj v Sydney

Majestátní podívanou připravili oslavujícím v Sydney či v Dubaji, na newyorském Times Square přivítal rok 2018 při teplotách hluboko pod nulou skoro milion lidí. V Londýně byly během oslav na různých místech ubodány čtyři osoby, v Německu při neopatrné manipulaci s petardami zahynuli dva lidé.

Nový rok jako první přivítali v neděli v 11:00 SEČ v ostrovním státě Samoa a na tichomořském Vánočním ostrově (Kiritimati). Jako poslední na planetě se s loňským rokem rozloučili dnes ve 12:00 SEČ obyvatelé Americké Samoy, ale oficiálně rok 2017 skončil o hodinu později na Bakerově a Howlandově ostrově v Tichém moři, které jsou neobydlené.

Největší oslavy se tradičně konaly ve velkoměstech. Zatímco v Sydney rozzářil nebe nad operou půlnoční ohňostroj, v Dubaji vytvořili rekord v největší laserové show na jedné budově - mrakodrapu Burdž Chalífa. Za přísných bezpečnostních opatření lidé slavili také v evropských metropolích Berlíně, Paříži či Londýně.

Na newyorském náměstí Times Square se navzdory teplotám, jež klesly až k minus 12 stupňům, sešlo k tradičnímu sledování klesající kaleidoskopické koule kolem milionu místních i turistů. O hudební doprovod se postarala mimo jiné Mariah Careyová. V Las Vegas, kde v říjnu zabil střelec 58 účastníků koncertu, na oslavy dohlížely početné policejní hlídky.

Silvestra tradičně využila i řada státníků, aby popřála obyvatelům své země vše nejlepší do nového roku. Kancléřka Angela Merkelová slíbila Němcům stabilní vládu, francouzský prezident Emmanuel Macron vyzdvihl důležitost Evropské unie, ruský prezident Vladimir Putin vyzval k větší soudržnosti mezi generacemi. Papež František varoval před "banalitou konzumu" a vyzval k modlitbám za uprchlíky.

Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa bude rok 2018 "úžasný a fantastický", mimo jiné bude prý pokračovat růst na burze a podniky budou dál přicházet do USA.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Digitalizovaný záznam procesu se Slánským bude odvysílán

21.05.2018 18:11 Praha - Český rozhlas převedl všech 183 nalezených magnetofonových pásků se záznamem procesu s…

Dvě děti na koloběžce vjely pod auto, jedno je zraněné vážně

21.05.2018 17:43 Brandýs nad Labem (u Prahy) - Dvě děti školního věku se dnes odpoledne v Brandýse nad Labem u Prahy…

V Mostě kvůli kamení málem vykolejila tramvaj, daly ho tam děti

21.05.2018 15:55 Most - Kvůli kamení naskládanému na kolejích mohla před několika dny vykolejit v Mostě tramvaj.…

Nesmíme dopustit zasévání zla. Vondráček v Terezíně připomněl hrůzy nacismu

20.05.2018 12:17 Terezín (Litoměřicko) - Hrůzy nacismu musíme stále připomínat a říkat o nich budoucím generacím. V…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama