Češi jen jedí, kouří a pijí? Takhle se na nás dívají v zahraničí

Praha - Evropská unie má sice jednotný trh, rozhodně ale neplatí, že by byli zákazníci všude stejní. Země se liší nejen v chutích, ale taky v počtu zkonzumovaného zboží na hlavu. Jak si vede Česká republika v porovnání s ostatními zeměmi?

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Alkohol

Nároky na denní příjem kalorií se liší, záleží nejen na pohlaví, ale i věku, práci a fyzické aktivity. Obecně se však dá říci, že většina Evropanů má problém s váhou, protože průměrný příjem kalorií rozhodně neodpovídá doporučeným normám. Téměř všichni lidé v Evropské unií totiž denně v průměru sní více než 3000 kalorií, uvádí data Eurostatu.

Nejméně kalorií denně přijmou ve Španělsku, v průměru "jen" 3183 kalorií denně, na Slovensku dokonce jen 2902 a v Bulharsku 2877. Tyto dvě země jsou jedinými v EU, kde průměrný denní příjem je nižší než 3000. Nejvíce naopak v Rakousku a Belgii, kde se průměrná hodnota blíží až 3900 kalorií denně. Česká republika si dopřává víc kalorií než Slovensko, s hodnotou 3292 kalorií denně však stále patříme do spodních části žebříčku.

S jídlem samozřejmě souvisí i průměrná doba, kterou jsme ochotni konzumaci věnovat. Obecně se má za to, že Češi se stravují hlavně rychle, zatímco Francouzi jsou opravdoví požitkáři. Nad jídlem v průměru prosedí i 135 minut denně, Italové necelé dvě hodiny, Belgičané 109 minut a Poláci hodinu a půl.

Co se týče konzumace alkoholu, pak jsou Češi spíše nadprůměrem. Se 13 litry alkoholu ročně na hlavu jsme na tom stejně jako Slováci, ale předehnali jsme národ vinařů ve Francii (12,2 litrů), pivaře v Německu (11,8) nebo sousední Polsko (12,5). Navzdory přesvědčení má Itálie jednu z nejnižších spotřeb alkoholu v Evropě, průměrně zde dospělí vypijí jen 6,7 litrů ročně. Zato skutečné pijany najdeme v Litvě (15,4 litrů).

Mezi Čechy se najde i nadprůměrně hodně kuřáku, cigaretu si dopřává až 29 procent celkové populace. Ze států střední a západní Evropy je na tom hůř už jen Polsko (30 procent) a Francie (36 procent). Naši sousedé Slováci kouří jen z 26 procent a Němci ještě méně, 25 procent. Jedno s nejnižších čísel má Velká Británie, kouří tam jen 17 procent obyvatelstva.

Mezi další neřesti se řadí i káva, bez které si mnoho z nás nedokáže představit ráno před plným nasazením do práce. Češi však v průměrů zkonzumují jen 4 kilogramy kávy na dospělou osobu ročně, zatímco v Nizozemí nebo ve Švédsku si dopřávají dvojnásobné množství. Kávě však nepříliš holdují ve Velké Británii (2,8 kilogramů) nebo v Polsku (2,4 kilogramů).

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stovky lidí protestovaly v Praze proti Babišovi a Ondráčkovi

16.01.2018 20:48 Praha - Na 200 lidí dnes vyšlo protestovat proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti nominaci…

Zástupci vysokých škol varují před apatií ve společnosti

16.01.2018 18:52 Praha - Před apatií a letargií ve společnosti varovali zástupci Univerzity Karlovy a Vysoké školy…

VIDEO: Putna se nečekaně zastal Zemana. Že je starý a brzo umře? Není…

16.01.2018 17:23 Aktualizováno Praha – Svým prohlášením před rozhodujícím kolem prezidentských voleb přispěl i český literární…

Brzobohatý poučuje Čechy: Opravdu věříte, že uprchlíci chtějí znásilňovat…

16.01.2018 17:05 Aktualizováno Praha - Zpěvák Ondřej Brzobohatý v posledních dnech několikrát v souvislosti s prezidentskou volbou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama