Politici platí Facebooku, aby se zviditelnili? Expert promluvil o tom, jak to chodí

Praha - Podle IT specialisty Petra Koubského je Facebook především stroj na peníze, který dává rovné šance každému, kdo zaplatí. Podle sociologa médií Václava Štětky je sociální síť obtížné regulovat v tom, komu může nabízet své služby.

Přidejte svůj názor

Facebook používají miliardy lidí

"Facebook je nepochybně účinným nástrojem politické komunikace. Nabízí přímý, efektivní a současně velmi levný způsob oslovování voličů. Z toho profitují zejména ty nové, alternativní politické strany. V současné době dochází k určité inovaci, protože Facebook sám se začíná nabízet politikům," říká v rozhovoru pro Český rozhlas sociolog médií Václav Štětka. 

"Jestliže Facebook poskytuje rovné šance každému, s tím upřesněním, že každému, kdo za to náležitě zaplatí, tak poskytuje i těm politickým silám, které se nám z našeho západního pohledu nelíbí," komentuje politické aktivity sociální sítě v rozhovoru také IT odborník Petr Koubský. Podle specialisty se dostáváme do sporu v tom případě, pokud jsou strany demokraticky zvoleny, ale jejich názory mohou společnosti škodit. Voliče právě osloví díky politickému marketingu na sociální síti. 

Václav Štětka je toho názoru, že je obtížné regulovat, komu má Facebook nabízet své služby a komu nikoli. "Lze ale ovlivnit řadu dílčích aspektů jeho fungování, například ohledně šíření dezinformací nebo přístupu k nenávistným projevům a ochraně soukromí," doplňuje sociolog.

Facebook má dle článku od agentury Bloomberg interní tým politických specialistů zaměřující se na marketing, který své služby nabízí komukoliv na světě, pokud za ně zaplatí. Bloomberg zmiňuje i úspěch strany německé Alternativy pro Německo (AfD), krajně pravicové strany, jež letos poprvé po volbách dostala do Německého spolkového sněmu, která podle pracovníků v kampani spolupracovala s týmem Facebooku. Článek zmiňuje i spolupráci s premiérem Indie Naréndrou Módím či kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem.    

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Při požáru hotelu v Praze umírali lidé

20.01.2018 21:51 Praha - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě dnes zemřeli dva lidé.…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 20:09 Aktualizováno Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

Troška, Hůlka, Geislerová, Emmons, Šteindler. Koho podporují známé české…

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Koho budou ve druhém kole prezidentské volby volit české celebrity a známé osobnosti? Silně mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama