Politici platí Facebooku, aby se zviditelnili? Expert promluvil o tom, jak to chodí

Praha - Podle IT specialisty Petra Koubského je Facebook především stroj na peníze, který dává rovné šance každému, kdo zaplatí. Podle sociologa médií Václava Štětky je sociální síť obtížné regulovat v tom, komu může nabízet své služby.

Přidejte svůj názor

Facebook používají miliardy lidí

"Facebook je nepochybně účinným nástrojem politické komunikace. Nabízí přímý, efektivní a současně velmi levný způsob oslovování voličů. Z toho profitují zejména ty nové, alternativní politické strany. V současné době dochází k určité inovaci, protože Facebook sám se začíná nabízet politikům," říká v rozhovoru pro Český rozhlas sociolog médií Václav Štětka. 

"Jestliže Facebook poskytuje rovné šance každému, s tím upřesněním, že každému, kdo za to náležitě zaplatí, tak poskytuje i těm politickým silám, které se nám z našeho západního pohledu nelíbí," komentuje politické aktivity sociální sítě v rozhovoru také IT odborník Petr Koubský. Podle specialisty se dostáváme do sporu v tom případě, pokud jsou strany demokraticky zvoleny, ale jejich názory mohou společnosti škodit. Voliče právě osloví díky politickému marketingu na sociální síti. 

Václav Štětka je toho názoru, že je obtížné regulovat, komu má Facebook nabízet své služby a komu nikoli. "Lze ale ovlivnit řadu dílčích aspektů jeho fungování, například ohledně šíření dezinformací nebo přístupu k nenávistným projevům a ochraně soukromí," doplňuje sociolog.

Facebook má dle článku od agentury Bloomberg interní tým politických specialistů zaměřující se na marketing, který své služby nabízí komukoliv na světě, pokud za ně zaplatí. Bloomberg zmiňuje i úspěch strany německé Alternativy pro Německo (AfD), krajně pravicové strany, jež letos poprvé po volbách dostala do Německého spolkového sněmu, která podle pracovníků v kampani spolupracovala s týmem Facebooku. Článek zmiňuje i spolupráci s premiérem Indie Naréndrou Módím či kontroverzním filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem.    

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brutální útok na číšníka má dohru? Na internetu to vře, v Praze prý útočí…

24.04.2018 22:34 Aktualizováno Praha - Policisté v pondělí na pražském letišti zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou…

Babiši odstupte! Obětí totality už bylo dost, nepřipusťme další! V Praze…

24.04.2018 13:32 Aktualizováno Praha - Chceme, aby Babiš ustoupil a umožnil demokratickou vládu. Právě to vzkazují premiérovi v…

Migranti oslavují příchod jara. Francie směřuje k občanské válce a média…

24.04.2018 11:00 Praha - Na sociálních sítích se šíří velmi dramatický obrázek z Francie doplněný slovy o tom, že…

ČT zase naštvala Ovčáčka: Chová se jako úplný idiot. Asi má nějaké vnitřní…

23.04.2018 11:39 Praha - Kauza tweetů mluvčího Miloše Zemana Jiřího Ovčáčka má pokračování. Opět se na ně zaměřili…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama