Poprask kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu pokračuje. Své si k tomu řekl i šéf Českého rozhlasu Zavoral

Praha – Jak jsme vás již informovali, Generální ředitel Českého rozhlasu čelí kritice za to, že si „došlápl“ na investigativního novináře Janka Kroupu kvůli jeho reportáži o Agrofertu. Zavoralovi se nelíbí mela, která se kolem reportáže a její kritiky strhla.

Přidejte svůj názor 133 komentářů

Ředitel ČRo René Zavoral

Šéf poukazuje na to, že médium veřejné služby, kterým Česká rozhlas je, by mělo každému měřit stejným metrem. „Český rozhlas tak činil v minulosti a v zájmu nás všech je, aby tak činil i do budoucna. Ne každému se líbí, že jsem veřejně kritizoval na zasedání Rady ČRo práci redaktora Janka Kroupy a dalších, kteří se podíleli na kauze údajně neoprávněného hospodaření Agrofertu na pozemcích bez jasného majitele. Udělal jsem to po pečlivém zvážení, protože chci, aby Český rozhlas byl i nadále médiem nezávislým a nestranným,“ vysvětluje věc ze svého pohledu šéf rozhlasu.

Kroupa napsal článek s názvem „Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. Nemají majitele, přesto na ně holding pobírá dotace“, který zveřejnil server iRozhlas.cz. Zavoral v něm ale vidí určité problémy. Kroupa podle něj upozornil na závažný obecný problém a v tomto duchu se mu měl také důkladně věnovat. „Pokud by titulek například zněl: 'V České republice pobírají desítky firem neoprávněně dotace EU na zemědělskou půdu, je mezi nimi i Babišův Agrofert', nebylo by mu co vytknout,“ tvrdí Zavoral.

Věc podle něj měla být popsána ze všech stran, osloveni měli být ihned a s důkladnou přípravou odborníci a všechny dotčené orgány – od velkých zemědělských firem včetně Agrofertu, až po Ministerstvo zemědělství, Agrární komoru, Brusel a další. „Pokud je chyba v systému a týká se širokého počtu subjektů, není možné problém vztáhnout pouze na jednu společnost, byť je to společnost Andreje Babiše, veřejně činného člověka, o jehož konání má z tohoto důvodu právo veřejnost cokoliv vědět,“ píše Zavoral na svých stránkách.

Média veřejné služby by podle něj měla přinášet pestrost názorů a jejich pluralitu, dívat se na problém ze všech stran. „Upozornit na závažnou chybu v legislativě a obecný celospolečenský jev (ať už negativní či pozitivní) je zodpovědné a správné, avšak možná někdy méně zpravodajsky atraktivní. Čtenáře snáze zaujmeme tím, že celou složitou kauzu budeme personifikovat Agrofertem a Andrejem Babišem jako všeobecně známou osobností. Ptám se ale: Který z těchto postupů je správnější? Kterou cestou by měl Český rozhlas jít? Jsem přesvědčen, že tou, která je sice méně zpravodajsky 'senzační', ale za to společensky odpovědná,“ myslí si šéf ČRo.

„Věřím, že v dnešní době stále mám právo na to, mít svůj odborný názor, přestože si to některé zpravodajské servery, které se domnívají, že mají patent na pravdu, nemyslí,“ poukazuje Zavoral na některé kritické články. „Český rozhlas tady ale není od toho, aby někomu zatápěl a jiného adoroval. Jsme médium veřejné služby, které musí být nestranné a vyvážené, obzvláště v oblasti zpravodajství. Nikdy jsem také neváhal postavit se za každého zaměstnance, který dodržoval Zákon o ČRo, Kodex ČRo a další související normy, včetně vysokých standardů veřejnoprávní žurnalistiky.“

Dodává, že on - a ani nikdo jiný - nemá „patent na pravdu“. „Kolegy ze zpravodajství ani redaktora Janka Kroupu jsem nijak 'nezatratil'. Vyjádřil jsem jen pochybnost nad správností jejich počínání. Ke zmíněné kauze proto chci mít důkladnou odbornou a nezávislou analýzu kvantitativní a kvalitativní, budu žádat o stanovisko Etickou komisi. Je to postup zcela legitimní a stejně bych postupoval, pokud by se článek týkal kohokoli jiného – politika či nepolitika. Právo na rovný a nestranný přístup má totiž v naší demokratické zemi opravdu každý,“ dodává Zavoral.

Vstupte do diskuze (133)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mádl opět čeří vody: Zkritizoval Jaromira Soukupa a TV Barrandov. Pak…

20.03.2018 16:50 Aktualizováno Praha - Šéf TV Barrandov Jaromír Soukup se v posledních dnech a týdnech tvrdě naváží do České…

Babiši, vzdej se funkce! Výzvu podepsali Mádl, Štěpánová, Suchánek,…

19.03.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Zhruba před třemi týdny byla spuštěna internetová petice nazvaná Milion chvilek, která žádá…

Na Znojemsku v noci hořel rodinný dům

19.03.2018 08:51 Plenkovice (Znojemsko) - Rodinný dům s přilehlou hospodářskou částí vyhořel v noci na dnešek v…

Zeman se mě pokoušel koupit jako sympatizanta. Bylo to hrozné, třásly se…

18.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Známý herec Tomáš Hanák přiznal, že během první přímé prezidentské volby v roce 2013 dostal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama