Okamura a Filip kritizují nákup vepřína v Letech, Herman jim poslal vzkaz o fašistech a komunistech

Praha - Místopředseda Sněmovny a předseda SPD Tomio Okamura společně Vojtěchem Filipem z KSČM se ostře pustili do členů vlády, která je nyní v demisi, kvůli nákupu vepřína v Letech u Písku za několik miliónů korun.

Přidejte svůj názor 65 komentářů

Koncentrační tábor Lety byl internační tábor za druhé světové války zřízený na okraji stejnojmenné obce v dnešním okrese Písek, od 10. července 1942 byl určený internaci cikánů. Na jeho místě byl v padesátých letech 20. století vybudován velkokapacitní vepřín, v 90. letech pak pietní památník u zdi vepřína.

Památník v Letech u Písku, který připomíná oběti romské genocidy na českém území, byl slavnostně odhalen tehdejším prezidentem Václavem Havlem v roce 1995. Nachází se v těsné blízkosti vepřína, který byl postaven na místě koncentračního tábora v 70. letech dvacátého století. Firma Agpi, jež farmu vlastní, se po několika letech dohodla s českým státem na tom, že stát vepřín od firmy odkoupí a následně jej zbourá, aby na něm mohl postavit jiný památník, který by připomínal oběti tábora.

Vláda letos v říjnu však odtajnila cenu, na které se po několika letech Agpi a český stát shodli. Firma dostane 450 miliónů korun, což vyvolalo mezi politiky ostrou debatu. Ministr financí v demisi Ivan Pilný, řekl, že očekával konečnou částku někde kolem 200 miliónů, což byl znalecký odhad. Drahý nákup kritizovali na sněmovní schůzi o státním rozpočtu na příští rok Tomio Okamura a předseda KSČM Vojtěch Filip. 

"Připomeňme vykoupení vepřína v Letech u Písku za více než půl miliardy korun, které má na svědomí vláda hnutí ANO, ČSSD a KDU-ČSL, přičemž plány mají stát další stamiliony. A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí," kritizoval nákup Okamura při debatě o státním rozpočtu na příští rok.

"Za 450 milionů si nakoupíme podnik, abychom ho za dalších 200 milionů zlikvidovali. Tak já nevím, jestli máme 650 milionů na vyhození. Já bych těch 650 milionů chtěl vidět na tom, jak se například modernizuje nějaká nemocnice, nebo že dáváme ty prostředky například na výzkum a inovace," připojil se ke kritice Filip.

"To není německá, to je naše ostuda. A neměli bychom škudlit, když jde o to naši ostudu odstranit. To hyzdilo obraz českého národa a českou zemi dlouhá léta, i po sametové revoluci. Je nejvyšší čas, aby se tento vepřín odstranil. A bohudíky se to stane," hájil nákup vlády poslanec za TOP 09 Karel Schwarzenberg. 

Na kritiku Tomia Okamury a Vojtěcha Filipa reagoval i ministr kultury v demisi Daniel Herman (KDU-ČSL), když na svém twitterovém účtu napsal: "T. Okamura a V. Filip zpochybňují Lety. Jaký div, když fašisté romský koncentrační tábor založili a komunisté na jeho místě zřídili vepřín."

Vstupte do diskuze (65)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mádl opět čeří vody: Zkritizoval Jaromira Soukupa a TV Barrandov. Pak…

20.03.2018 16:50 Aktualizováno Praha - Šéf TV Barrandov Jaromír Soukup se v posledních dnech a týdnech tvrdě naváží do České…

Babiši, vzdej se funkce! Výzvu podepsali Mádl, Štěpánová, Suchánek,…

19.03.2018 22:00 Aktualizováno Praha - Zhruba před třemi týdny byla spuštěna internetová petice nazvaná Milion chvilek, která žádá…

Na Znojemsku v noci hořel rodinný dům

19.03.2018 08:51 Plenkovice (Znojemsko) - Rodinný dům s přilehlou hospodářskou částí vyhořel v noci na dnešek v…

Zeman se mě pokoušel koupit jako sympatizanta. Bylo to hrozné, třásly se…

18.03.2018 21:52 Aktualizováno Praha - Známý herec Tomáš Hanák přiznal, že během první přímé prezidentské volby v roce 2013 dostal…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama