Na co si to hrajeme? To je předposranost. Kroupa má problémy kvůli reportáži o Agrofertu, jeho kolegové zuří

Praha – Známý investigativní novinář Českého rozhlasu Janek Kroupa se v jedné ze svých posledních reportáží zaměřil na to, že koncern Agrofert neoprávněně hospodaří na 1700 hektarech půdy. V článku poukazoval na to, že nastupující premiér a někdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš v době, kdy byl ministrem financí, pobíral evropské dotace na půdu, která Agrofertu nepatří a ani ji nemá v nájmu. Teď má ale kvůli kauze problémy.

Přidejte svůj názor 42 komentářů

Agrofert

O reportáži se mluvilo na veřejné schůzi Rady Českého rozhlasu dne 29. listopadu. Ze zápisu vyplývá, že se na Kroupův článek dotazoval místopředseda Rady Čro Tomáš Kňourek, který poukázal na to, že zpráva měla být lépe zpracována a její znění a načasování zavání účelovostí. Srovnal článek se zprávou ČTK, která téma pojala daleko profesionálněji.

Za pravdu mu dal i generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral. Ten mimo jiné uvedl, že ho Kroupa nepřesvědčil, že zmíněná reportáž není „účelovým antibabišovským tažením". Vadí mu třeba to, že ke zveřejnění článku došlo v den, kdy měl šéf hnutí ANO Andrej Babiš schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, na které mu představil své kandidáty na ministry.

„Za sebe říkám, že nejsem s touto prací spokojen, protože opravdu považuji tuto kauzu za zvláštně pojatou. Nelíbí se mi načasování té kauzy. Mám za to, že to je reportáž, která se moha objevit ve vysílání Českého rozhlasu, pakliže jsem byl utvrzen vedením zpravodajství, že se na ní pracuje půl roku, pak mohla být odvysílána kdykoliv jindy než v den, kdy zrovna ten, kterého se to týká, jede za prezidentem republiky, prezentovat ministry nové vlády. Já v tomto duchu jistá podezření mám,“ uvedl Zavoral.

Zavoral na radě uvedl, že již „velmi bouřlivě“ o problému mluvil s ředitelem zpravodajství Janem Pokorným. „Musím říci, že mi bylo trochu stydno, když jsem viděl, jak toto téma zpracovala ČTK. Zcela profesionálně, kdy dala prostor Agrární komoře, dalším zástupcům a vlastně konstatovala, že to je problém, který se týká stovek zemědělských družstev v České republice. Musím říci, že kauza, která v našem éteru a na našem iRozhlasu zazněla, že ten problém pomalu má jenom Agrofert, respektive celá ta kauza byla odvozena od Agrofertu,“ uvedl Zavoral. Dodal, že o celé věci bude ještě s Kroupou a Pokorným mluvit.

Kroupy se zastali známí čeští investigativní novináři

Informace o dění v rozhlase ale znepokojila další české investigativní novináře. „Vůbec se mi nelíbí, jak se vedení rozhlasu chová k Jankovi Kroupovi kvůli zjištění, že Agrofert hospodaří na 1700 hektarech půdy neoprávněně. Ve zpracování tématu nevidím problém. Sám jsem shodou okolností majitel pozemku, na kterém hospodaří Agrofert, respektive jeho dceřinná společnost. Nabídli mi 50 korun ročně, smlouvu jsem nepodepsal, protože mi to za to ani nestálo. Hospodaří na něm v klidu dál, což jsem nikdy neřešil, mám svých starostí dost,“ popsal své zkušeností šéf publicistiky České televize Marek Wollner na sociálních sítích.

Námitky radního rozhlasu ale podle něj vypadají jako cílený odstřel nepohodlného novináře. „Rovněž námitky pana ředitele Zavorala jsou účelové. Všechny strany sporu dostaly prostor a je úplně jedno, jestli stejně hospodaří i pan Vomáčka z Pelhřimova. Reportáž ostatně přiznává, že problém se netýká jen Agrofertu. Ale prosím vás, co to je za absurdní hledisko? To je teď nějaké nové pravidlo v žurnalistice? Když třeba, nedejbože, premiér (ať je jím kdokoli) přejede dítě na přechodu, budou muset novináři hledat všechny, kdo přejeli dítě na přechodu a uvádět jeho čin do správných souvislostí? Na co si to tady hrajeme? Ta kauza je ukázkou zvláštních ohledů, které se berou na vítěze voleb, což by mohl být umíráček svobodné žurnalistiky v Čro,“ dodal Wollner.

Podobně to vidí i novinář Jaroslav Kmenta, který podle svých slov „naprosto souhlasí s Markem Wollnerem". .„Říkám tomu předposranost. Šíří se to ve společnosti jako rakovina. Kritické prostředí nesmí vymizet. Jinak spějeme zpátky k totalitě. Od šéfa Českého rozhlasu bych spíš očekával, že se za své redaktory postaví. Může mít výhrady ke způsobu zpracování kauzy kolem Babiše, to je v poho. Ale zpochybňovat investigativní práci jako takovou mi přijde neprofesionální a amorální. Je to spíš projev slabosti a strachu z hypotetických politických problémů,“ myslí si Kmenta.

Vstupte do diskuze (42)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aj Wej-wej uvedl v Praze film o migraci: Opět kritizoval ČR a její…

14.12.2017 19:14 Praha - čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes v Praze představil svůj dokumentární film o…

Karel Gott se pořádně naštval: Jsem svéprávný člověk, který o svém životě…

14.12.2017 16:42 Aktualizováno Praha - Zpěváka Karla Gotta, který nedávno překonal rakovinu, se pořádně naštval. Stěžuje si, že…

Horáčkova výzva se šíří jako lavina. Jsou činy, které nelze promlčet,…

14.12.2017 10:24 Aktualizováno Praha - Po Zdeňku Svěrákovi, Vavřinci Hradílkovi či Pavlu Pafkovi se k výzvě Michala Horáčka …

Přestřelka pokračuje: My jsme komedianti? Ondráček jen pomlouvá, zastal se…

13.12.2017 11:14 Aktualizováno Praha – Spor kvůli komunistovi Zdeňku Ondráčkovi nekončí. Politik, který byl nominován na šéfa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama