Proč lávka spadla? Podle kontrolora anomálie, nikdo to neumí vysvětlit

Praha - Monitoring, který na Trojské lávce prováděla firma Pontex, byl podle jejího ředitele Václava Hvízdala dostatečný pro kontrolu stavu mostu. V rozhovoru pro ČTK odmítl kritiku, podle níž měla firma použít k diagnostice korodovaných lan malé kamery.

Přidejte svůj názor 18 komentářů

Pád betonové lávky u Trojského zámku v Praze si vyžádal čtyři zraněné

Pád lávky byl podle Hvízdala náhlým kolapsem, jehož původ zatím není jasný. Mráz podle něj mohl havárii urychlit, nikoliv způsobit.

Hvízdal připustil, že měli indicie ohledně poškození některých lan v konstrukci lávky. Bylo to prý ale malé procento, které neohrožovalo bezpečnost. Základní osnovu lan Pontex nekontroloval proto, že kdyby se celý systém otevřel, nebylo by jej už možné znovu utěsnit tak, aby do něj nezatékalo.

V roce 2013 se na lávce uskutečnila zatěžkávací zkouška. "Ta vám ukáže, jak se ten most chová kompletně, protože kdyby tam bylo něco porušeného, tak je tam nadměrný průhyb, nebo se to prostě chová jinak, nestandardně. A to jsme nezjistili," vysvětlil Hvízdal. Dynamická část zkoušky prý ale odhalila anomálie, kvůli nimž Pontex lávku dvakrát do roka sledoval pomocí nivelace a dvakrát ročně konstrukci podrobně prohlížel z plošiny.

Hvízdal odmítl, že by stav lan lépe popsaly kamery. "Není možné si představit, že tam uděláte po metru nebo po půl metru díry, všude to navrtáte, všechny kabely seshora zezdola, a zjistíte kontinuálně stav soustavy kabelů v celé délce," tvrdí.

Na dotaz, zda Pontex mohl využít i jinou než zvolenou metodu kontroly, Hvízdal podotkl, že byli limitováni časem i finančními možnostmi. "Nám se zdálo dohromady se správcem (Technickou správnou komunikací), že toto je dostatečné proto, abychom učinili rozhodnutí, že most bude v provozu," zdůraznil.

Hvízdal upozornil, že za jeho praxe od roku 1982 nespadl v Česku za provozu žádný větší most. Výjimkou byly pouze povodně, které způsobily podemletí některých konstrukcí. "Takže je to skutečně anomálie a myslím si, že projektanti v Čechách jsou natolik zkušení a že máme tak dobré normy, že to skutečně není špatným návrhem," hájil projekt Jiřího Stráského z roku 1984.

Roli mohlo podle Hvízdala sehrát i to, že z pátku na sobotu poklesly venkovní teploty. "Ale primární příčina nebyl mráz, tam už byla nějaká závada, kterou akorát ta změna teploty urychlila. Teplota sama o sobě nemůže být příčinou té havárie, to by nám tady padaly mosty jako švestky," podotkl.

Vstupte do diskuze (18)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Aj Wej-wej uvedl v Praze film o migraci: Opět kritizoval ČR a její…

14.12.2017 19:14 Praha - čínský umělec a aktivista Aj Wej-wej dnes v Praze představil svůj dokumentární film o…

Karel Gott se pořádně naštval: Jsem svéprávný člověk, který o svém životě…

14.12.2017 16:42 Aktualizováno Praha - Zpěváka Karla Gotta, který nedávno překonal rakovinu, se pořádně naštval. Stěžuje si, že…

Horáčkova výzva se šíří jako lavina. Jsou činy, které nelze promlčet,…

14.12.2017 10:24 Aktualizováno Praha - Po Zdeňku Svěrákovi, Vavřinci Hradílkovi či Pavlu Pafkovi se k výzvě Michala Horáčka …

Přestřelka pokračuje: My jsme komedianti? Ondráček jen pomlouvá, zastal se…

13.12.2017 11:14 Aktualizováno Praha – Spor kvůli komunistovi Zdeňku Ondráčkovi nekončí. Politik, který byl nominován na šéfa…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama