Ukrajinský velvyslanec v ČR: Zemanova slova jsou projevem nefalšovaného cynismu. Ukrajinci jsou zabíjeni ruskými okupanty

Praha – Ke slovům českého prezidenta Miloše Zemana o Krymu se vyjádřil také velvyslanec Ukrajiny v České republice Jevhen Perebyjnis, který netají své znepokojení. Zároveň ale poděkoval Čechům, kteří vyjádřili podporu Ukrajině.

Přidejte svůj názor 58 komentářů

Jevhen Perebyjnis je ukrajinský diplomat, jmenovaný na začátku roku 2017 prezidentem Petrem Porošenkem ukrajinským velvyslancem v České republice.

Zeman v projevu v Radě Evropy, že ruská anexe Krymu je hotová záležitost a že by Kyjev měl za anexi Krymu dostat nějaké kompenzace. Návrh označil za cynický. Kromě toho, že by se jeho země musela vyrovnat nejen se ztrátou svého území, ale také souhlasit s tím, že pronásledování Ukrajinců a krymských Tatarů na Krymu ruskými okupanty bude pokračovat.

„Na Ukrajině bylo s pobouřením přijato  prohlášení prezidenta Miloše Zemana během jeho projevu 10. října 2017 na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Pokus nabídnout nejen ústupek  agresorovi, ale také legitimizaci anexe Krymu cestou „prodeje“ našeho území, je pro moderní Evropu naprosto nepřijatelný. Je těžké  uvěřit tomu, že tato slova  pronesl  prezident země, která trpěla Mnichovskou dohodou,“ uvedl velvyslanec v prohlášení, které má server EuroZprávy.cz k dispozici.

„V době, kdy jsou tisíce Ukrajinců zabíjeni ruskými okupanty a desítky tisíc Ukrajinců a krymských Tatarů jsou stíhány okupačním režimem, tento návrh překračuje politický rámec a je projevem nefalšovaného cynismu. Ukrajina nikdy nebude prodávat své území, své hodnoty a svobodu,“ upozorňuje diplomat.

Zároveň ale ocenil přístup Česka jako celku. „Ukrajina si zároveň velice váží silné podpory a solidarity vlády České republiky a českého národa, které se projevují v konkrétních případech a praktickou pomocí. Výrazným příkladem je nedávná návštěva delegace Senátu České republiky v Donbasu,“ uvedl Perebyjnis.

„Chci poděkovat desítkám Čechů, často zcela neznámým lidem, kteří dnes nám vyjádřili slova podpory a... omluvy. Vím dobře, že miliony českých přátel jsou solidární s Ukrajinci v našem boji proti ruským agresorům a okupantům. Jinak to nemůže být v zemi, jejíž národ dal světu Václava Havla,“ vzkázal Čechům ukrajinský velvyslanec na Facebooku.

Diplomat také na sociálních sítích sdílel slova českého premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) o tom, že Zemanův projev je v rozporu s českou zahraniční politikou a že k němu prezident neměl mandát od české vlády.

Vstupte do diskuze (58)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V katedrále sv. Víta se dnes uskuteční zádušní mše za oběti heydrichiády

21.10.2017 08:52 Praha - Dnes v poledne v katedrále svatého Víta začne tradiční zádušní mše za oběti heydrichiády.…

Běžně se k politické situaci nevyjadřuji, ale tohle už zavání slušným…

20.10.2017 22:02 Aktualizováno Praha - Do zástupu slavných osobností, které se letos vyjadřují k volbám do Poslanecké sněmovny se…

Kocourkov, banánová republika. Halík má drsný vzkaz pro nevoliče, rozdával…

20.10.2017 14:40 Aktualizováno ROZHOVOR - Kdo nevolí, už svou neúčastí provedl volbu. Nemá pak právo si stěžovat na politiku, říká…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama