První dáma 2018: Koho si Češi zvolí spolu s prezidentem?

Praha - Kdo bude doprovázet českého prezidenta a reprezentovat tak Českou republiku v zahraničí po volbách příští rok? Zatím nejvážnější adeptky na funkci první dámy jsou kromě Ivany Zemanové také Eva Drahošová a Michaela Horáčková.

Přidejte svůj názor 60 komentářů

Prezident Zeman zahájil školní rok v lánské základní škole (1.9.2014)

Role první dámy není v Česku tak institucionalizovaná, jako například ve Spojených státech. Tam má manželka prezidenta vlastní personál, prostory v Bílém domu i vlastní rozpočet. Ačkoliv role české první dámy není nijak legislativně upravená, tak nějak přirozeně se očekává, že se bude společensky nebo charitativně angažovat. Očekává se také, že bude svého manžela doprovázet na různé diplomatické návštěvy a bude plnit reprezentativní funkci. Asi zatím nejvýraznější českou první dámou byla Dagmar Havlová.

Volby nového českého prezidenta se budou konat v zimě příštího roku, v potaz zatím připadají pouze tři jména. Současná první dáma Ivana Zemanová, Michaela Horáčková a Eva Drahošová.

Ivana Zemanová (52)

Současnou první dámu nejprve zastínila její dcera Kateřina, která se ihned po zvolení Miloše Zemana prezidentem pasovala do role "první dcery". Krátce nato však ustoupila do ústraní a její roli plně převzala Ivana. Kritici ji vyčítají, že je málo vidět. Zemanovou zajímá problematika opuštěných dětí, sháněla také peníze pro děti z Klokánků. Letos se postavila do role vedoucí volební kampaně svého muže, v srpnu ohlásila sesbírání 50 tisíc potřebných podpisů pro další kandidaturu Zemana. Zemanová na sebe upozornila na sociálních sítích kontroverzními fotkami s omilostněným Jiřím Kajínkem nebo těmi, na kterých ve vojenském úboru a se zbraní v ruce. Sama ostatně má zbrojní průkaz. Zemanová se domluví rusky a také francouzsky. Se svým současným manželem se seznámila v roce 1990, o tři roky později se vzali. 

img-responsive

Prezident Zeman zahájil školní rok v lánské základní škole (1.9.2014) | foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Michaela Horáčková (38)

Michaela Horáčková se živí jako kostýmní výtvarnice, momentálně je nejmladší adeptkou na post první dámy. Sama teď v rozhovoru pro Seznam uvedla, že v případě, že by její manžel textař Michal Horáček byl zvolený, své práce by se ve prospěch nové funkce vzdala. S manželem vychovává dceru Julii. Horáčková poznala svého současného manžela při přípravě muzikálu Kudykam, vzali se před pěti lety. Začátkem roku se Horáčková nechala slyšet, že se bude zaměřovat na problematiku péče o umírající děti, navštívit chce všechny čtyři české hospicy - některé už navštívila. První dáma by podle Horáčkové měla být pracovitá, sama sebe už dříve označila za workoholičku. 

img-responsive

Michaela Horáčková s dcerou Julií | foto: Facebook

Eva Drahošová (66)

Eva Drahošová pochází z Prahy a je vystudovanou knihovnicí. Za svůj život tak pracovala v různých knihovnách a vědeckých ústavech. S manželem Jiřím Drahošem šli prý na první rande do Národní galerie. Drahošová je už sedm let v důchodu, s manželem má dvě dcery, pečuje už ale také o vnoučata.  "Za důležitá témata dneška považuji trvalé vztahy v rodině, péči o seniory, podporu vzdělávání a celkovou kultivaci naší společnosti,“ řekla letos Lidovým novinám Drahošová. Manžela v kampani podporuje a často s ním jezdí i na jeho výjezdech v rámci předvolební kampaně. Původně však Eva Drahošová s kandidaturou svého muže proti Miloši Zemanovi nesouhlasila, bála se celkové ztráty soukromí, kterou by nová role přinesla. 

img-responsive

Eva Drahošová s manželem na Šumavě | foto: Facebook

O tom, kdo bude novým českým prezidentem a současně tedy i první dámou, rozhodnou voliči. První kolo volby se má konat 12. a 13. ledna příštího roku. 

Vstupte do diskuze (60)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka pokračuje: My jsme komedianti? Ondráček jen pomlouvá, zastal se…

13.12.2017 11:14 Aktualizováno Praha – Spor kvůli komunistovi Zdeňku Ondráčkovi nekončí. Politik, který byl nominován na šéfa…

Reklamní vůz uprostřed kluziště v Brně musí pryč, vadí památkářům

13.12.2017 05:55 Brno - Reklamní automobil umístěný na kašně uprostřed mobilního kluziště na Moravském náměstí v…

Horáčkova výzva se šíří mezi české osobnosti: Svěrák, Pithart, Pafko i…

12.12.2017 14:03 Aktualizováno Praha - Poslanci by dnes měli jednat o členech 11 komisí, volba předsedů se uskuteční později.…

Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se…

12.12.2017 08:47 Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama