EU Tuzemák nezakazuje. Mezi lidmi se šíří další mýtus

Praha - Tento týden se v některých médiích objevila zpráva o tom, že Evropská unie (EU) zakazuje prodej tuzemského rumu v Česku. Česká pobočka Evropské komise však zprávy označila za mýtus, o možném zákazu se má rozhodovat nejdříve příští rok.

Přidejte svůj názor 35 komentářů

Sídlo EU

Evropskému úřadu pro kontrolu potravin se nezdá rumové aroma, které je právě do tradičního Tuzemáku přidávané. Podle úřadu totiž může obsahovat nebezpečné látky, které zvyšují riziko onemocnění rakovinou. Výstupy testování, které úřad provedl, projedná Evropská komise. 

Některá česká média však začala psát o tom, že Komise zakázala Tuzemák. To se teď česká pobočka Komise snaží vysvětlit a na svých stránkách vydala zprávu o tom, že jde o další mýtus. Komise Tuzemák nezakázala a nebezpečnou látkou by se měla zabývat až příští rok. Přesto už se ozval český ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), který sdělil, že v případě zákazu požádá Česká republika o výjimku. „Chtěli bychom s Evropskou komisí i s úřadem pro bezpečnost potravin jednat, budeme chtít všechny doklady a vědět, jestli v tom malém množství, které je v rumu, je látka nebezpečná,“ prohlásil Jurečka.

Česká pobočka Komise mluví o tom, že o směrnici, která se týká sporných a zdraví nebezpečných látek, se ví už několik let. Konkrétně zmiňuje nebezpečné látky, které napadají genetický materiál v buňkách a mohou způsobit třeba neplodnost. Od vydání směrnice uplynulo devět let, příští rok by mělo končit přechodné období, kdy státy, respektive výrobci v daných státech, mají zažádat o povolení používání případných nebezpečných látek. 

"Jenže leckdo v té době ještě spal. Až v roce 2016 dodala Asociace výrobců příchutí Agentuře pro bezpečnost potravin (EFSA) všechny nutné podklady, na základě kterých bylo možné vypracovat posudek. Týkal se opravdu mnoha látek, zdaleka ne jen rumové příchuti. Po zveřejnění výsledků v ČR vypukla panika. Chytlavé heslo: Brusel proti české národní mňamce! Zatrhne rumové aroma, sbohem chuť vánočního cukroví," stojí ve vyjádření Komise na stránkách. 

"Chceme to uvést na pravou míru: NESMYSL! Realitu lze popsat na jednom řádku: Komise nic nezakázala. Teprve se jedná a do dubna 2018 se musí vyjasnit, za jakých podmínek by bylo možné toto aroma používat po vypršení desetileté lhůty," dodává. Podle stránek Komise hledá náhražky rumového aroma také Rakousko a Německo, na které se vztahují stejná pravidla, jako na Česko.

Na typický český Tuzemák už EU jednou sáhla. V roce 2003 totiž zakázala označení alkoholového nápoje s jedinečnou vůní jako rum. Nepálí se totiž ze třtiny. 

Vstupte do diskuze (35)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Třetina Čechů vůbec nekupuje vánoční stromek. Jak slaví Vánoce?

17.12.2017 12:56 Praha - Třetina lidí vůbec nekupuje vánoční stromek. Cukroví na svátky naopak peče 75 procent…

V Mostě hořel panelák, bylo evakuováno 60 lidí

16.12.2017 19:30 Aktualizováno Most - V Mostě hořelo v panelového domě, 60 lidí policie evakuovala, dva převezla záchranná služba…

ŽIVĚ: Praha na nohou. Vybudujeme zeď proti migrantům, navrhl Wilders. Češi…

16.12.2017 18:50 Aktualizováno Praha - Nizozemský politik Geert Wilders na dnešním setkání krajně pravicových politiků v Praze…

V Top hotelu v Praze přivítaly krajní pravici stovky příznivců a policejní…

16.12.2017 18:49 Praha - Za přísných bezpečnostních opatření se sešli příznivci evropských protiimigračních stran v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama