Sovětský okupant přiznal: Přišli jsme utlačovat Česko, pošlapávali jsme vás

Praha - Sovětský důstojník Viktor Chutorskoj byl jedním z lidí, kteří v roce 1985 okupovali Československo. Ačkoliv o této kapitole naší historie dodnes někteří tvrdí, že nebyla tak zlá a že šlo spíše o bratrskou pomoc, sám voják to popírá. Podle něj za vším stál jasný cíl, utlačování Česka.

Přidejte svůj názor 86 komentářů

Okupace 1968

"Přijel jsem k vám v roce 1985 a do Československa jsem se dostal proto, že jsem vojenskou akademii vystudoval s červeným diplomem. Nejlepší studenti si mohli vybrat, kde chtějí sloužit. Z 24 nejlepších absolventů mého ročníku 23 odjelo do zahraničí,“ popisuje pro Český rozhlas - Radiožurnál Viktor Chutorskoj.

V Československu sloužil na letišti Hradčany u Mimoně, kde mu nadřízení přidělili pokoj ve čtyřpatrové důstojnické ubytovně. Žili tam svobodní důstojníci, kteří mohli v Česku sloužit tři roky, ženatí pět let. "Pobíral jsem dva platy, 250 rublů v Sovětském svazu a stejnou sumu, to znamená 2500 korun, jsem bral v Mimoni. Tehdy to byly hodně velké peníze,“ dodal Chutorskoj.

Podle něj se například několikrát ročně konaly bouřlivé pitky s českými komunisty, družební akce s ruskými i českými dívkami, ale i klasické návštěvy hospod. Sovětští vojáci jezdili do lázní, na koncerty, a nic jim nechybělo.

Co je však udivilo byla životní úroveň Čechů. Někteří totiž měli dvě auta, domy se zahrádkou, květiny a podobné věci. V Rusku nic takového nebylo, a každý volný metr byl osázen bramborami nebo jinou zeleninou.

Přesto si voják nemyslel, že by dělal něco špatného. Nepřemýšlel totiž nad politickými souvislostmi a stejně jako mnozí další v Rusku věřil, že sovětští vojáci v roce 1968 poskytli Československu bratrskou pomoc. Někteří Rusové tomu věří dodnes, realita je ale podle něj jiná.

"Domnívají se, že Československo osvobozovali a že bojovali za socialistický tábor, ale já jim říkám: Vy jste tam utlačovali a pošlapávali národ.  Řadovým 18letým vojákům bych nic nevyčítal, ale my, důstojníci, bychom měli přijmout pravdu a odpovědnost. My jsme byli představiteli okupačních sil,“ řekl Rozhlasu.

Podle něj je nyní třeba, aby si to stejné uvědomili lidé v Rusku, jinak budou jejich vojáci umírat v nesmyslných válkách v Afghánistánu, Čečensku, na Ukrajině a v Sýrii.

Vstupte do diskuze (86)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Při požáru hotelu v Praze umírali lidé

20.01.2018 21:51 Praha - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě dnes zemřeli dva lidé.…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 20:09 Aktualizováno Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

Troška, Hůlka, Geislerová, Emmons, Šteindler. Koho podporují známé české…

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Koho budou ve druhém kole prezidentské volby volit české celebrity a známé osobnosti? Silně mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama