Vandalové poničili Havlovu lavičku v Británii, rozebrali dřevěný stolek

Oxford - Lavička, která byla umístěna na počest bývalého českého prezidenta Václava Havla v univerzitním parku v Oxfordu, byla poničená. Neznámý pachatel rozebral část dřevěné desky kulatého stolku. Havlova lavička stojí v areálu od roku 2014.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Havel's place, Maltézské náměstí, Praha 1

Tzv. Havlovu lavičku tvoří dvě židle ve tvaru křesílek a kulatá ocelová konstrukce stolku vyplněná dřevěnou deskou. Právě dřevěné desky někdo rozebral. Uprostřed stolu roste český národní strom - lípa. 

K instalaci lavičky došlo za přítomnosti vicepremiéra Pavla Bělobrádka a ministra kultury Daniela Hermana (oba KDU-ČSL) v roce 2014. Přítomen byl také poradce premiéra Sobotky Vladimír Špidla (ČSSD) a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Lavička byla instalována v rámci Sametového dne v Oxfordu. 

Lavička Václava Havla se anglicky označuje "Havel's Place", je projekt pamětních míst věnovaných Václavu Havlovi v podobě dvojice křesel spojených kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen stromu. Lavičky stojí v několika českých městech, například v Plzni, Karlových Varech, Pardubicích, Kroměříži nebo v Českých Budějovicích. 

Instalaci té oxfordské zaplatil český podnikatel Luděk Sekyra, který je sponzorem oxfordské koleje Harris Manchester a také členem kolegia rektora univerzity. Podle serveru Lidovky se do celé věci se vložil právě Sekyra, který nabídl univerzitě, že opravu zaplatí.Návrh lavičky pochází od českého architekta Bořka Šípka.

Oxfordská lavička nemá typické skleněné prvky, které mají lavičky v Česku. Ty se staly terčem vandalů například v Plzni nebo v areálu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. 

„Ta lavička s těmi dvěma židlemi symbolizuje vlastně ochotu sednout si za jeden stůl a hovořit spolu. A to si myslím, že je také důležitý odkaz Václava Havla: I když jsme lidé různých názorů, různého politického přesvědčení, různého náboženského přesvědčení, přece jenom je strašně důležité, abychom si sedli za jeden stůl a hovořili spolu a společně hledali pravdu," popsal symboliku lavičky teolog Tomáš Halík pro Český rozhlas v době, kdy byly umístěné první lavičky, tedy před čtyřmi lety. 

Havlova lavička je umístěna také v Irsku, v americkém Washingtonu D. C., v Barceloně, v izraelském Tel Avivu nebo na italském ostrůvku San Servolo poblíž Benátek. Zatím poslední, 22. lavička byla umístěna v Olomouci v areálu Palackého univerzity. 

Vstupte do diskuze (14)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 10:17 Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

Troška, Hůlka, Geislerová, Emmons, Šteindler. Koho podporují známé české…

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Koho budou ve druhém kole prezidentské volby volit české celebrity a známé osobnosti? Silně mezi…

Jde o zdraví! Stát nás omezuje! U Jílkové se zvedli diváci ze židle,…

18.01.2018 23:18 Praha - Od května loňského roku začal platit v zemi protikuřácký zákon. Nařízení přikazuje…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama