Česko by se v tvrdém jádru EU stalo satelitem Německa, řekl Klaus v debatě s Robejškem

Praha - Bývalý prezident odmítá, aby se Česko snažilo dostat do tzv. tvrdého jádra Evropské unie. Preferoval by spíše nějaké menší uskupení, kde by si státy byly rovnocennějšími. Řekl to v debatě s mentorem Realistů Petrem Robejškem, kterou moderoval Luboš Xaver Veselý. Robejšek zmínil, že někteří "pánové z Bruselu" by si přáli návrat Sovětského svazu.

Přidejte svůj názor 34 komentářů

Václav Klaus debatuje s Petrem Robejškem (Realisté) o národních zájmech

"Českým národním zájmem určitě není vydolovat maximum dotací z Evropské unie, českým národním zájmem určitě není získat post místopředsedy Evropského parlamentu," začal bývalý prezident svou řeč. Rýpl si tak do našeho europoslance za hnutí ANO Pavla Teličky, který zastává prounijní stanoviska a je místopředsedou EP. Základním národním zájmem je prý zachování a udržení se ale i reprodukování sebe sama. Česko má prý výhodu v tom, že náš stát, na rozdíl od Maďarska, nechce dál expandovat územně. Výhodou je i to, že sousedíme s evropským hegemonem - Německem. Otázkou je, jak se má malá země chovat vůči svému velkému sousedovi.

Nejideálnější koncept podle Klause pro naši zemi je, že bude vystupovat jako nezávislý suverénní stát. Na druhé straně by se Česko mohlo stát satelitem tohoto hegemona. Česko by také mohlo být součástí celoevropské organizace, kde by každý stát měl rovnocenné postavení. Čtvrtou možností je členství naší země v nějaké dílčí organizaci. A pátá je prý současnost - naše země je členem EU s tím, že v ní má čím dál větší vliv Německo. Klaus by preferoval variantu, kdy by se Česko stalo součástí nějaké volnější dílčí organizace, zmínil bývalé ESVO, ve kterém svého času dominovala Velká Británie. Klaus odmítá to, aby Česko bylo v "tvrdém jádru" EU, kde by se stalo satelitem Německa. 

Diskuze, kterou moderoval moderátor Luboš Xaver Veselý, se účastnil i mentor Realistů Petr Robejšek.

Česká politika se podle něj se ztrácí v nesmyslných drobnostech, nekouká se do budoucna, řeší pseudokauzy. Ústředním zájmem každé země je zajistit si svou bezpečnost. Každá země ji ale zajišťuje svými prostředky. "Pan prezident má samozřejmě pravdu, že to je jasná iluze," dodal Robejšek na adresu Klause, který je přesvědčen, že zajištění národního zájmu není možné v nadnárodní organizace, kde by si byli všichni rovni. 

"Být ve spolku znamená přijmout určitá pravidla, větší státy je přijímají na oko, slabším nic jiného nezbývá, chtějí-li zůstat členem tohoto spolku. Musí se ale ptát: "Dostávám v tomto spolku ještě víc, než ztrácím?" míní Robejšek. "Pánové z Bruselu" by si prý přáli jakousi obnovu Sovětského svazu, Rusko podle Robješka není náš partner, ale naše ohrožení. 

Václav Klaus následně dodal, že na naší politické scéně nevidí elity, které by se důležitými otázkami národních zájmů vůbec zabývali. "Marně hledám ty naše elity," uvedl s tím, že lídři tří vládních stran jimi rozhodně nejsou a otázky tohoto typu si nekladou. 

Vstupte do diskuze (34)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

OBRAZEM: Při požáru hotelu v Praze umírali lidé

20.01.2018 21:51 Praha - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě dnes zemřeli dva lidé.…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 20:09 Aktualizováno Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

Troška, Hůlka, Geislerová, Emmons, Šteindler. Koho podporují známé české…

19.01.2018 22:08 Aktualizováno Koho budou ve druhém kole prezidentské volby volit české celebrity a známé osobnosti? Silně mezi…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama