Archeologové na místě bývalého brněnského hřbitova nachází křížky a růžence

Brno - Růžence, křížky, medailony a šperky nachází archeologové při výzkumu v brněnské Vojtově ulici na místě bývalého hřbitova, který svému účelu sloužil do 19. století.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Vkládat zemřelým do rakve drobné předměty osobní výbavy bylo tehdy obvyklé, uvedl archeolog Václav Kolařík na webu brněnské Archaie.

"K předmětům osobní zbožnosti náleží především růžence, které často nacházíme omotané kolem rukou či předloktí. Růžence bývají dřevěné, kovové, kostěné, ale i skleněné. V některých případech se dochovávají i korálky ze skořápkových plodů," uvedl Kolařík. Součástí růžence býval i drobný kovový křížek nebo medailonek - takzvaná svátostka. Jednotlivé korálky byly navlečeny na šňůrce, některé byly spojeny skrze železné drátky s očky. Na hlubokou zbožnost tehdejších lidí ukazují i nálezy větších křížů, nejčastěji kovových, dřevěných a porcelánových. Položeny byly na nebožtíkovu hruď, často také vloženy přímo do jeho rukou.

"Drobnější křížky a medailonky nacházíme i na krku a hrudi, původně tedy ve funkci přívěsku. Tři medailonky nalezené na pravé stehenní kosti byly zemřelému na jeho poslední cestu vloženy původně asi do kapsy jeho šatů," uvedl Kolařík.

Ještě v období novověku bylo podle něj zvykem klást mrtvým do rakve předměty denní potřeby, které dotyčný užíval za svého života, a pozůstalí se mohli domnívat, že by je dotyčný mohl potřebovat i po smrti. Jejich vložením do hrobu se tak mělo zabránit možnému návratu nebožtíka do světa živých pro tento oblíbený předmět. Mnohé předměty mohly mít čistě symbolický charakter.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda projedná zákaz umisťování malých dětí do ústavů

18.08.2017 17:38 Praha - Vláda projedná návrh, podle kterého by od roku 2023 platil zákaz posílat děti do tří let do…

Nejlepší koupačku na jihu Čech nabízí Lipno

17.08.2017 17:54 České Budějovice - Podle hygieniků je nejlepší voda pro koupání na lipenské přehradě. Konkrétně na…

Existují nadpřirozené bytosti? Ptali jsme se expertů na Yettiho nebo…

17.08.2017 09:26 Kryptozoologie je přinejmenším kontroverzní obor. Zabývá se hledáním a popisováním tvorů, pro…

Dámy z ANO by měly "dostat přes prsty". Černochové se nelíbí nápad…

15.08.2017 09:27 Praha - Poslankyni za ODS Janě Černochové se nelíbí výhrady pražských političek z hnutí ANO, které…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama