Cenzura nebo cenná pomoc? Opatření Seznamu proti dezinformacím okomentovali politici

Praha - Internetový portál Seznam se vydal do boje s dezinformačními servery. Těm zpravodajským serverům, které publikují falešné informace, nebude platit za reklamy. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka jde o cenzuru, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozhodnutí portálu vítá.

Přidejte svůj názor 28 komentářů

Dezinformační weby jsou fenomén současnosti. Když proti nim nezakročí stát, musí si firmy poradit samy

Zpravodajské servery se budou nově muset řídit podle upravených pravidel, která určuje portál Seznam. V případě jejich porušení je Seznam připravený sáhnout po zablokování plateb z reklam. Smůlu budou mít ty servery, které vypadají na první pohled jako zpravodajské, ale ve skutečnosti se na nich objevují zkreslené nebo lživé informace, ale také konspirační teorie. Důraz bude kladen i na autory článků, kteří nesmí být smyšlení.

K informaci se obratem vyjádřil mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Ten opatření Seznamu na svém twitteru označil za cenzuru. "Seznam.cz nepoužívám a používat nehodlám. Cenzuru totiž nehodlám podporovat," uvedl. Zmínil také snahy ministerstva vnitra bojovat s dezinformacemi.

Zcela opačný názor na celou věc má premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který snahu portálu ocenil. "Oceňuji přístup Seznamu. Velmi dobrá metoda, jak čelit serverům, které záměrně šíří lživé informace," napsal na svůj twitter. 

Kromě kandidáta na prezidenta Jiřího Drahoše, který se vyjádřil obdobně, s opatřením souhlasí i další kandidát Michal Horáček. Ten ho označil za "cennou pomoc". "Lži nemůže zastavit jen stát. Zapojit se musí úplně všichni. A tohle je hodně cenná pomoc. Díky za ni," uvádí Horáček. 

Poslanec Jan Farský, který nově povede do voleb hnutí Starostové a nezávislí (STAN), je také zastáncem tohoto kroku. "Jsem rád za tento krok. Vydělávat na lži a podrývání demokracie není přijatelné," napsal na svůj twitterový účet. 

Rozpačitě se k opatření staví Východoevropská agentura pro boj s ruskou propagandou, což je nevládní organizace, která se prostřednictvím facebooku snaží informovat o událostech v regionu Východní Evropy tak, aby tyto regiony "nebyly zasaženy masivně útočící" ruskou propagandou. "Dobrý krok, ale přijímáme ho s rozpaky. O těch webech se ví již desítky měsíců. O tom, že jsou součástí hybridní války taky. Sice samozřejmě lepší než to neudělat, ale tento krok prostě přichází až v době, kdy ruská propaganda už nemalé části Česka názory změnila," napsali na svůj facebook.

 „Pokud takový web nesplňuje některou z následujících podmínek, není na něm možné zobrazovat inzeráty Sklik (reklama Seznamu), nebude zařazen v dalších článcích českého internetu ani na domovské stránce Seznam.cz," stojí na oficiálních stránkách Seznamu.

Vstupte do diskuze (28)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přestřelka pokračuje: My jsme komedianti? Ondráček jen pomlouvá, zastal se…

13.12.2017 11:14 Aktualizováno Praha – Spor kvůli komunistovi Zdeňku Ondráčkovi nekončí. Politik, který byl nominován na šéfa…

Reklamní vůz uprostřed kluziště v Brně musí pryč, vadí památkářům

13.12.2017 05:55 Brno - Reklamní automobil umístěný na kašně uprostřed mobilního kluziště na Moravském náměstí v…

Horáčkova výzva se šíří mezi české osobnosti: Svěrák, Pithart, Pafko i…

12.12.2017 14:03 Aktualizováno Praha - Poslanci by dnes měli jednat o členech 11 komisí, volba předsedů se uskuteční později.…

Rozruch kolem Kroupovy reportáže o Agrofertu nekončí: V rozhlase se…

12.12.2017 08:47 Praha - Investigativního novináře Janka Kroupy se kvůli jeho reportáži o Agrofertu a následnému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama