Zbytečný festival? Pořadatelé Prague Pride si to nemyslí

Barevný průvod Prague Pride se letos Prahou prožene již posedmé. Průvod však není to jediné, čeho se návštěvníci mohou zúčastnit. Program počítá s účastí aktivistů a známých osobností, v plánu jsou výstavy či oslavy.

Přidejte svůj názor 37 komentářů

Prague Pride

Letošní srpen přináší již sedmý ročník LGBT festivalu Prague Pride, kterýs se bude konat od 7. do 13. srpna.. Organizátoři na týden zasvěcený lesbické, gay, bisexuální a transgender komunitě naplánovali 104 akcí, které se věnují minulosti i přítomnosti této problematiky nejen u nás, ale po celém světě.

Pořadatelé se letos rozhodli zaměřit i na mýtus, že Prague Pride je „zbytečný festival“ a vyvrací nejobvyklejší argumenty proti pořádání. Většina odpůrců se ohání tím, že gaye a lesby toleruje. „Lidé mohou tolerovat něco, co jim vadí, ale rozhodnou se nad tím mávnout rukou,“ komentovala ředitelka festivalu Kateřina Saparová. LGBT+ komunita však doufají v respekt a přijetí, ne toleranci.

img-responsive

Prague Pride 2017 | foto: Made by Vaculík

K pořadatelům se přidal i teologický etik Jaroslav Lorman, který se podílí na LGBT+ aktivismu. „Díky Bohu nás tady za naši orientaci nás nezavírají. Ale vyhazují nás z práce,“ prohlásil. Upozornil na to, že i v České republice, která je prý jednou z nejtolerantnějších zemí, existují prostory, kde diskriminace na základě sexuality není nic nového. Jako příklad uvedl římskokatolickou církev.

Cílem je podle Lormana i to, aby společnost byla svobodná v rozmanitosti, aby všichni měli stejné možnosti bez ohledu na sexualitu. Je podle něho potřeba, aby si většinová společnost uvědomila, že LGBT+ komunita čelí překážkám, se kterými se heterosexuální člověk nesetká. „Coming-out je určitá psychologická krize, kdy člověk musí vysvětlit, že jeho život bude jiný. Heterosexuální páry zase neznají strach z polibku na ulici,“ vysvětlil Lorman.

img-responsive

Prague Pride 2017 | foto: Made by Vaculík

Na Prague Pride si návštěvníci mohou vychutnat umění. V plánu jsou tři divadelní večery SEXPOSED/Pride Theatre a projekce dokumentů. Zájemci se mohou podívat na studentské práce výstavy SEXPOSED/Bez cenzury, která se věnuje sexuality, tělesnosti i nemoci. S nemocí má spojení i divadelní hra Pašije, jejímž tématem je HIV a hrají v ní HIV+ herci.

Všichni zájemci mají možnost otestovat se na HIV. Tuto možnost mají návštěvníci po celý týden v různých místech po Praze. Ve středu bude po Praze jezdit také duhová tramvaj, kde lidem také odeberou krev na otestování.

img-responsive

Prague Pride 2017 | foto: Made by Vaculík

Součástí festivalu jsou přednášky a výstavy či debaty. Některé jsou v sálech, některé jsou na pikniku. Na debatě Prague Voices má své příběhy představit pět LGBT osobností, kteří mají ostatním co říct. Přijede taiwanská aktivistka Jennifer Wu či nizozemská policistka Ellie Lust a za Českou republiku se představí Osamu Okamura, který se na rozdíl od bratrů pohybuje mimo politiku.

Festivalu se nemusí účastnit pouze gayové, lesby, bisexuálové a transgender osoby. Zamířit na Pride může každý, i kdyby chtěl jen podpořit své přátele nebo cizí z LGBT+ komunity. „Společně s námi jdou i naši rodiče, prarodiče, děti i heterosexuální přátelé," uvedl Radek Miřácký, který sestavoval program festivalu.

Vstupte do diskuze (37)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko má stále kapacity velmoci, užívá si pozornosti Spojených států, říká…

21.08.2017 15:54 Praha - Politický geograf Michael Romancov se domnívá, že Rusko chce být stále světovou velmocí a…

Miss Léta představila finalistky. Vítězku vybere v září na závodišti Velká…

21.08.2017 15:10 V pátek 18. srpna na tiskové konferenci byly poprvé pohromadě oficiálně představeny finalistky Miss…

OBRAZEM: Pieta za rok 1968 před Českým rozhlasem

21.08.2017 13:03 Praha - Události z 21. srpna 1968 si dnes připomínali politici, vojáci i pamětníci jako už tradičně…

Milé Rusko, válku s Českem jsi prohrálo, hodnotí okupaci marketér Jaroš

21.08.2017 09:32 Praha - Reklamní expert Martin Jaroš porovnává vývoj v Rusku a v Česku od roku 1968, kdy k nám…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama