Získat od Číny pandy je nesmírně složité, tvrdí španělská zoo

Praha – Zoologická zahrada doufá, že jí Čína zapůjčí vzácné a ohrožené pandy velké. Už začíná pracovat na jejich expozici, ačkoliv nemá žádnou jistotu, že pandy skutečně získá.

Přidejte svůj názor

Panda, ilustrační foto

Pražská zoo, jež se nachází v Tróji, se chce připojit k přibližně dvěma desítkám světových zahrad, které se mohou pyšnit pandou velkou. Panda velká je ohrožený druh a zahrady je mohou získat jen po dlouhých domluvách s Čínou, která všechna tato zvířata vlastní.

Mluvčí madridské zoo ve Španělsku, která pandy chová už několik let a dokonce se v ní již narodilo několik mláďat, José María Nogueira Ramirez pro server EuroZprávy.cz uvedl, že získat pandy od Číny bylo složité. „Šlo o časově hodně náročný projekt,“ komentoval.

Pražská zoo zatím o pandách jedná a zatím nemá žádnou jistotu, že je opravdu dostane. „V tuto chvíli není podepsaný žádný dokument, že pandu velkou po dokončení pavilonu opravdu získáme,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz Alena Šteffelová za pražskou zoo. Jednání však podle ní probíhají i na úrovni politické a zoo věří v úspěch.

Protože nic není jisté, zoo neví, jaké náklady na provoz a výživu těchto tvorů bude muset vynaložit. „Zaměstnali jsme specialistu na pandy a z Číny mu přijeli dva asistenti z čínské Chengdu Giant Panda Research Base for Giant Panda Breeding,“ objasňoval situaci ve španělské zoo Ramirez. Podle něho je péče o pandy poměrně náročná.

Panda velká patří mezi ohrožené druhy, a proto je velmi důležitý její chov v zoologických zahradách. Jejich rozmnožování však není jednoduché ani pro pandy, ani pro personál zoo. Mláďata patří Číně, stejně jako jejich rodiče. „Můžeme si je nějakou dobu nechat, ale po několika letech je musíme poslat do Číny,“ řekl Ramirez. Světové zoo tak musí vždy spoléhat na ochotu Číny jim pandy zapůjčit a ponechat je v jejich péči.

Pražská zoo i magistrát hlavního města Prahy schválily návrh na novou expozici, ve které nahá pandy najít své nové bydlení. Součástí objektu za 200 milionů, který bude stát na místě nynější expozice ledních medvědů, má být také čínská restaurace. Pokud zoo pandy nedostaně, ubytuje v komplexu jiné čínské medvědy.

Česká ambasáda v Číně a také magistrát města Prahy se k problematice nechtěly vyjadřovat a odkazovaly na pražskou zoo. Čínská ambasáda se serveru EuroZprávy.cz neozvala vůbec.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Namyšlený idiot, co svému otci nesahá ani po kotníky? Brzobohatý se pustil…

21.01.2018 21:43 Aktualizováno Praha - Hudebník a skladatel Ondřej Brzobohatý se v posledních dnech opakovaně vyjádřil k politické…

OBRAZEM: Při požáru hotelu v Praze umírali lidé

20.01.2018 21:51 Praha - Při požáru hotelu Eurostars David v Náplavní ulici na Novém Městě dnes zemřeli dva lidé.…

VIDEO: Šmicer, Chovanec, Siegl. Sportovní legendy mají jasno, koho budou…

20.01.2018 20:09 Aktualizováno Praha - Vedle herců a zpěváků se k prezidentským volbám vyjadřují také sportovci. Fotbalové a…

VIDEO: Chceme na Hrad Miloše, statečného zbrojnoše. Kontroverzní zpěvačka…

20.01.2018 15:09 Aktualizováno Praha – Zpěvačka Olivia Žižková na sebe upozornila protiimigrantským songem „Evropo dýchej", který…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama