Získat od Číny pandy je nesmírně složité, tvrdí španělská zoo

Praha – Zoologická zahrada doufá, že jí Čína zapůjčí vzácné a ohrožené pandy velké. Už začíná pracovat na jejich expozici, ačkoliv nemá žádnou jistotu, že pandy skutečně získá.

Přidejte svůj názor

Panda, ilustrační foto

Pražská zoo, jež se nachází v Tróji, se chce připojit k přibližně dvěma desítkám světových zahrad, které se mohou pyšnit pandou velkou. Panda velká je ohrožený druh a zahrady je mohou získat jen po dlouhých domluvách s Čínou, která všechna tato zvířata vlastní.

Mluvčí madridské zoo ve Španělsku, která pandy chová už několik let a dokonce se v ní již narodilo několik mláďat, José María Nogueira Ramirez pro server EuroZprávy.cz uvedl, že získat pandy od Číny bylo složité. „Šlo o časově hodně náročný projekt,“ komentoval.

Pražská zoo zatím o pandách jedná a zatím nemá žádnou jistotu, že je opravdu dostane. „V tuto chvíli není podepsaný žádný dokument, že pandu velkou po dokončení pavilonu opravdu získáme,“ vysvětlila pro EuroZprávy.cz Alena Šteffelová za pražskou zoo. Jednání však podle ní probíhají i na úrovni politické a zoo věří v úspěch.

Protože nic není jisté, zoo neví, jaké náklady na provoz a výživu těchto tvorů bude muset vynaložit. „Zaměstnali jsme specialistu na pandy a z Číny mu přijeli dva asistenti z čínské Chengdu Giant Panda Research Base for Giant Panda Breeding,“ objasňoval situaci ve španělské zoo Ramirez. Podle něho je péče o pandy poměrně náročná.

Panda velká patří mezi ohrožené druhy, a proto je velmi důležitý její chov v zoologických zahradách. Jejich rozmnožování však není jednoduché ani pro pandy, ani pro personál zoo. Mláďata patří Číně, stejně jako jejich rodiče. „Můžeme si je nějakou dobu nechat, ale po několika letech je musíme poslat do Číny,“ řekl Ramirez. Světové zoo tak musí vždy spoléhat na ochotu Číny jim pandy zapůjčit a ponechat je v jejich péči.

Pražská zoo i magistrát hlavního města Prahy schválily návrh na novou expozici, ve které nahá pandy najít své nové bydlení. Součástí objektu za 200 milionů, který bude stát na místě nynější expozice ledních medvědů, má být také čínská restaurace. Pokud zoo pandy nedostaně, ubytuje v komplexu jiné čínské medvědy.

Česká ambasáda v Číně a také magistrát města Prahy se k problematice nechtěly vyjadřovat a odkazovaly na pražskou zoo. Čínská ambasáda se serveru EuroZprávy.cz neozvala vůbec.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovák se utopil v rybníku na Třebíčsku

23.07.2017 15:37 Třebíč - V rybníce na Třebíčsku se utopil osmatřicetiletý Slovák. K události došlo v sobotu po…

Česko jako země robotů? Už teď je využívá téměř čtvrtina firem

23.07.2017 14:43 Praha - Z České republiky se stává země robotů. Už nyní je při výrobě využívá téměř čtvrtina…

Brno se snaží udělat z občanů lepší lidi. Jaké příběhy za první dna týdny…

23.07.2017 13:11 Brno - Policie moravské metropole už čtrnáct dní na svých internetových stránkách zveřejňuje každý…

Profesor Lukeš vyslal vzkaz českým nenávistníkům migrantů. Sílu USA tvoří…

21.07.2017 14:09 Praha - Český profesor historie Igor Lukeš by každého odpůrce migrace poslal na chodby amerických…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama