Nebojujme s digitalizací klacky a šiškami, vybízí ekonom

Praha – Ekonom Tomáš Sedláček vidí v současném světě boj mezi minulostí a současností. Minulost pro něj reprezentuje nacionalismus, současnost technický pokrok a globalizaci. Nechápe například, jak může největší světová mocnost současnosti stavět kolem svých hranic zeď, která ani před stovkami let neochránila Čínu. Zamýšlí se nad tím ve svém komentáři na serveru iHned.cz.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Sedláček, Tomáš

Podle Sedláčka se sice svět propojuje internetem, vzdálenost se moderním věkem smršťuje, nicméně i v takové situaci se největší světová velmoc, Spojené státy, chystá stavět na svých hranicích zeď, kterou ekonom přirovnává k Velké čínské zdi, jež před stovkami let Čínu neochránila. Sedláček to vnímá jako jakýsi návrat do minulosti, „boj s démony minulosti“. Reálnou výzvou prý pro Američany není nějaká zeď, ale postupující digitalizace. A na ní není adekvátní odpovědí nacionalismus.

Dopravní taxi služba Uber je pro Sedláčka dalším příkladem, kdy proti digitalizaci bojujeme nesmyslně jeho zrušením, například aktuálně v Brně. Podle Sedláčka přitom Uber představuje jen zlomek toho, co má digitalizace „v rukávu“. „Chytrý taxikář by se tedy neměl obávat Uberu, ale například autonomních aut. Proti těmto autům na druhou, "aut aut", automatickým autům, totiž coby taxikář obranu nemá. A co s nimi, mu neporadí žádná rada, ani filozofů, ani vědců, ani futurologů,“ píše Sedláček.

Sedláček do budoucna očekává prosazení institutu tzv. garantovaného globálního příjmu. To nastane v momentě, kdy za lidi budou pracovat automatizované stroje. Sedláček neví, kdo by měl být vlastníkem této umělé inteligence a připouští, že mezi vědci se objevuje názor, že takto pokročilým technologickým vývojem „vyvoláme démona, proti němuž démoni i pekla minulosti byli pohádkami pro děti?“ Otázku podle Sedláčka bude řešit mladší generace. Někde se však už otázky chopili politici, připouští ekonom.

„ A tak se nemalá část Američanů bláhově uklidňuje tím, že kolem nich vyroste zeď, která prý vyřeší jejich problémy. Normální, materiální, betonová, tvrdá, klasická neprodyšná zeď,“ píše. Zeď je dle Sedláčka jednoduchým a srozumitelným nástrojem, který nepotřebuje složitý akademický slovník. Lidé však hledají problém tam, kde není.

„Bojovat s digitalizací pomocí nacionalismu je podobné jako vyrazit proti stíhačkám a tankům se šiškami a klacíky,“ domnívá se Sedláček. Příklad démona minulosti svázaného s nacionalismem vidí i v českém prostředí. Jsou jím tzv. Benešovy dekrety. „Strach v lahvi, která se otevírá vždy, když vše ostatní zklame. Je to ten stejný strach, že nám cizáci něco vezmou,“ míní ekonom.

Reálně řešeným problémem by však měla být digitalizace, která vezme obživu během několika let stamilionům řidičů po celé planetě. „Ta sám digitalizace, kterou si dnes hřejeme na prsou a po kapsách,“ uzavírá úvahu Sedláček.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou Češi

20.09.2017 09:02 Praha - Mezi oběťmi ani zraněnými zemětřesení v Mexiku nejsou žádní Češi. ČTK to dnes ráno řekla…

Zeman dezorientuje voliče, ti ztrácejí povědomí o tom, co je dobré a co…

15.09.2017 22:42 Aktualizováno Praha – Známý novinář a komentátor Jaroslav Kmenta označil Českou republiku za Republiku Kmotrů.…

Hanebné chování? Žantovský se tvrdě pustil do Semelové, ta mu to obratem…

15.09.2017 16:48 Aktualizováno Praha – Knihovna Václava Havla v Praze se důrazně distancuje od účasti komunistické poslankyně…

Za zveřejnění fotky zloděje pokutu? Autoři předvolebních bilboardů se…

15.09.2017 12:25 Praha – Sportovní komentátor České televize Michal Dusík se umí velmi trefně vyjádřit nejen k…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Domova

reklama
reklama